ijournal.cz

Používáte tzv. brýle „hotovky“? Při dlouhodobém nošení vám mohou ublížit

red Zdroj: www.optikdodomu.cz 16.9.2022 Krása a zdraví

Klára_Kašparová,_DiS._OptikDoDomu.cz
Koupit si v supermarketu, na benzínce nebo v drogerii brýle „hotovky“ neboli „čtečky“ je pohodlné a levné. Jenomže pokud je používáte dlouhodobě, mohou vám spíše uškodit zhoršeným zrakem i celou řadou obtíží. Proto pokud tento typ brýlí nosíte, zbystřete. Jejich nástrahy a úskalí uvede na pravou míru oční optička DiS. Klára Kašparová z OptikDoDomu.cz.

 OptikDoDomu.cz_foto_3


Jak to jen udělat, aby byly ruce delší a cenovka šla konečně přečíst? Je vám tato situace povědomá? Je naprosto přirozená. S přibývajícím věkem je totiž pro naše oči stále obtížnější „přepínat“ mezi viděním na dálku a blízko.

„U nás se silné ročníky sedmdesátých let akorát dostaly do věku 45 let a více, proto se nejčastěji v ordinaci setkávám s presbyopií, neboli nepěkně řečeno stařeckou vetchozrakostí,“ zmiňuje DiS. Klára Kašparová.

 

„Hotovky“ jen pro lidi se stejným počtem dioptrií

Pokud trpíte presbyopií, znamená to, že se oči rychle unaví a při čtení se mohou dostavit bolesti hlavy. Ale nemusí tomu tak být, máte-li k dispozici správné brýle na blízko. Ty ovšem nepořídíte v drogerii ani na benzínce.

„Když si v oční optice vyberete brýlové obroučky, zabrousíme brýlová skla na míru – přesně dle vašich dioptrií a s případnou korekcí astigmatismu. Dále je vždy potřeba změřit PD číslo, neboli rozteč vašich zornic. To je něco, co hotové brýle z drogerie také nekorigují. Levné brýle z benzínky či drogerie nejsou optimální ani z hlediska použitého materiálu, který zpravidla nebývá kvalitní,“ pokračuje oční optička.

 OptikDoDomu.cz_foto_2


Nejen horší vidění, ale i únava či nevolnost

„Při častém používání nevhodných čtecích brýlí se může u lidí objevit řada zdravotních potíží. Jedná se například o zhoršené vidění, bolesti hlavy a očí, únava, závratě, nevolnost, ale také záněty spojivek či slzení nebo pálení očí. Pokud vás něco z toho trápí a nosíte „hotovky“, možná je právě tohle příčina vašich problémů,“ dodává DiS. Klára Kašparová z OptikDoDomu.cz.

Univerzální brýle by se měly používat jen na krátkodobé čtení například etikety v obchodě – ostatně právě k tomuto účelu se začaly kdysi vyrábět. Hotové brýle by měl jejich majitel nosit bez přestávky maximálně hodinu.

OptikDoDomu.cz_foto_1Před zakoupením brýlí je vždy dobré navštívit očního lékaře, popřípadě využít služeb optometristy. Dioptrické brýle na blízko odpovídající přesným dioptrickým hodnotám zkrátka nenahradíte.

 TIP: Jednoduchou a cenově dostupnou variantou, jak si pořídit brýle na blízko vyrobené na zakázku přímo pro vaše oči, je využít služeb zavedené oční optiky OptikDoDomu. V období 1.9.2022 – 21.10.2022 mají akci „brýlová skla na čtení zdarma“. Kód akce: CTENIZDARMA

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.optikdodomu.cz