ijournal.cz

Pouštění žilou i trhání zubů. Taková byla cesta k dnešním barber shopům

red Zdroj: foto: veletrhkosmetiky.cz 19.9.2022 Krása a zdraví

Touha po kráse je stará jako lidstvo samo. A netýká se jen žen. I muži odnepaměti různými způsoby pečovali o svou pleť, svoje vousy i vlasy. V dobách dávných si muži pokožku těla i obličeje ošetřovali oleji a tuky, nanášeli na ni přírodní barvy a ošetřovali ji směsmi bylin a hlinek. O vlasy a vousy se starali primitivními způsoby, rozčesávali je a zkracovali a upravovali různými způsoby. Mezi první holiče patřili staří Egypťané, kteří už kolem roku 5000 před naším letopočtem znali a používali primitivní holičské nástroje z lastur a nabroušeného pazourku.

barber

Odbornou péči si rádi dopřávali i muži ve starém Řecku. Holičské služby byly nabízeny na tržištích a v lázních, kde muži debatovali o politice, obchodovali a nechali se hýčkat služebníky k těmto službám vyškolenými. Už zde docházelo k tomu, že zkrášlující služby muži doplňovali popíjením vína. V nadsázce by se dalo říct, že antika položila základní kámen modelu barber shopů.
Trochu chaosu vnesl do holičství středověk. Holičem byl totiž v jedné osobě chirurg, zubař i lazebník a holič. A tak holič uměl pouštět žilou, dávat klystýry, trhat zuby, přikládat baňky, holit i otevírat nehojící se rány. Později došlo k rozdělení mistrovských cechů a vznikly samostatné obory, z nichž se dál formovali chirurgové, holiči a další profese.

barber

První škola barbristů

Začátky moderního holičství přicházejí v 19. století. První školu pro barbristy založil v roce 1893 AB Moler z Chicaga. Institut nabízel výuku holení, stříhání a další praktické dovednosti a díky velkému zájmu ve velmi krátké době vznikly další pobočky školy. Ve stejném období docházelo k rozvoji barber shopů. Kromě stříhání a holení nabízely svým zákazníkům alkohol, doutníky, kulečníky a prostor pro debaty a diskuse bez přítomnosti žen.
Symbolem barber shopů je bílá tyč ovinutá modrými a červenými pruhy. Červené pruhy jsou symbolem krve, modré jsou symbolem žil. Znak tím přímo odkazuje na historii lazebníků, ranhojičů a chirurgů.

barber

Moderní barber shopy

Základním pravidlem barber shopů je, že služby nabízejí výhradně mužům. „Dalším typickým prvkem je nabídka kvalitní whisky, rumu či kávy, které muži během ošetření popíjejí,“ říká jeden z vystavovatelů na podzimním veletrhu FOR BEAUTY Robert Kellner z BARBER BATTLE.

V rámci poskytování služeb dnešní barber shopy nabízejí kromě holení a stříhání i napářku a ošetření pleti před holením. Samozřejmostí je sledování módních trendů. „Nyní se vrací střih MULLET, kdy nahoře jsou vlasy ostříhané nakrátko a na krku jsou delší. Je to střih, který byl v devadesátých letech typický pro Jaromíra Jágra. Asi nejžádanějšími střihy je CREW CUT, kdy jsou vlasy vepředu delší a vzadu jsou strojkem vystříhány do ztracena. Oblíbený je i střih CROP TOP, jehož prvním představitelem byl Julius Caesar. Účes byl původně používán k zakrytí nežádoucího plešatění v oblasti koutů. Po stranách bývá účes většinou upravený strojkem a vrchní oblast bývá kratší nebo střední délky načesaná směrem do čela, kde je ofina zastřižena buď rovně, nebo přirozeně k tvaru čela,“ popisuje Robert Kellner.

barber

Ač to může být překvapením, vysloveně trendy v pánském účesové módě a pěstění vousů dnes nejsou. „Současná móda je velmi tolerantní a rozmanitá, účesy i střihy se odvíjejí od toho, co komu sluší a jaké má požadavky,“ dodává odborník, se kterým se můžete setkat na veletrhu FOT BEAUTY, který se koná ve dnech 7.- 8. října 2022 v PVA EXPO PRAHA.

FOR_BEAUTY_2022_podzim

Veletrh přinese kromě barberingu novinky v oboru profesionální péče o pleť, anti-agingu, manikúry, nehtového designu a tělové regenerace. V programu nebude chybět ani mistrovství v prodlužování řas, líčení a pedikúře.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: foto: veletrhkosmetiky.cz