ijournal.cz

Potraviny pro celiaky budou od roku 2015 zřejmě levnější

red Zdroj: AeskuLab 8.12.2014 Krása a zdraví

Bezlepkové potraviny mohou od počátku roku 2015 výrazně zlevnit. Sněmovna totiž schválila pozměňovací návrh zákona, díky kterému mají suroviny určené k výrobě potravin pro celiaky nově  patřit do nižší desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Vše nyní závisí na schválení Senátu Parlamentu ČR. Laboratoře AeskuLab odhadují, že změna se pozitivně dotkne více jak 40 tisíc Čechů, kteří mají celiakii diagnostikovanou. Mnoho Čechů však stále neví, že jejich tělo lepek netoleruje, počet celiaků v Česku tak může představovat až sto tisíc lidí.

www.foto-pavelcik.cz„Léky na celiakii neexistují. Jediným řešením, jak se nepříjemných příznaků zbavit, je přísná bezlepková dieta. Cena bezlepkových potravin – jako je speciální mouka nebo těstoviny – je stále velký problém. Pokud se  bezlepkové suroviny dostanou do nižší sazby DPH a sníží se  jejich cena, bude to pro mnohé celiaky znamenat zlepšení jejich života,“ uvádí MUDr. Eva Matoušková, praktický lékař pro děti a dorost z Telče.

Lidé s celiakií mají poškozenou sliznici tenkého střeva, která se stává více propustnou pro různé molekuly a spouštěče autoimunitního procesu. Projekt Bezlepkoví upozorňuje na příznaky a potíže, které jsou s celiakií spjaty. Od začátku letošního roku jsme v Mostišti diagnostikovali dalších 10 celiaků, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu.“ Nerozpoznaná  a  neléčená  celiakie může  vést i k závážnějším nemocem onkologického  charakteru,“ upozorňuje MUDr. Zdeněk Fiala, patolog z laboratoře CEDELAB v Mostišti.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: AeskuLab