ijournal.cz

Pondělky na Prima COOL s premiérami Teorie velkého třesku a Simpsonových, a pátky na Primě se seriálem 1890

red Zdroj: FTV Prima sro 12.1.2018 TV

Pondělky na Prima COOL s premiérami Teorie velkého třesku a Simpsonových

Od 8. ledna mají pondělky na Prima COOL nové schéma

18:15     Simpsonovi (4 starší epizody, jako každý den)

20:15     Teorie velkého třesku (premiérové díly 11.série!)

20:45     Simpsonovi (premiérové díly 29.série!)

21:15     Teorie velkého třesku (2 starší epizody, ty i nadále poběží od pondělí do čtvrtka ve 21:15, jak jsou diváci zvyklí)

 

Pátky na Primě se seriálem 1890

Slovenské historické krimi od 5. ledna ve 20:15 a celkem v 13 epizodách Vás bude provázet každý pátek až do 30. března 2018.

Synopse:

Mladý, přesto již svými moderními vyšetřovatelskými metodami a úspěchy proslavený detektiv Jánoš Marton (Ján Koleník) z Pešti přijíždí na zámek Betliar řešit tajemnou brutální vraždu služky. Na Gemeru jej vítá místní rázný strážmistr Vilém Černý (Stanislav Majer), kterému přítomnost až příliš sebevědomého vyšetřovatele z Pešti v jeho rajónu, a povinnost s ním spolupracovat není vůbec po chuti… A zdá se, že Martonův pobyt nevyhovuje ani místním, k technickým novinkám nedůvěřivým obyvatelům, kteří před vědou upřednostňují víru v magii a pověry; vyšetřovatelova přítomnost je trnem v oku i obyvatelům zámku – mocné šlechtické rodině Wisniewskych, ve které má každý své tajemství… Jak se ukazuje, vražda služky není zdaleka natolik jednoduchá, jak by si vyšetřovatelé přáli; navíc to není ani jediné zvláštní úmrtí mladé ženy v této oblasti… Marton s Černým tedy stojí před nelehkou výzvou – překonat vzájemné nesympatie a spolu pátrat po zvráceném pachateli, kterým je podle vesnických povídaček nadpřirozený „Démon“… A podle Martonovy teorie první sériový vrah v dějinách Uherska.

Vyšetřovatelům při práci asistují dva Černého podřízení – místní četníci Nahálka a Ondrík (Martin Nahálka, Milan Ondrík). Ti díky své lenosti, nebo jindy naopak přílišné horlivosti a především nedostatečné inteligenci, pokazí, co mohou… Ale při řešení menších kriminálních případů (inspirovaných skutečnými historickými událostmi) se občas i na ně usměje štěstí. Zlo na Betliaru ale nespí, mrtvol přibývá a Marton musí udělat vše pro to, aby zabránil dalším bestiálním vraždám… Vyšetřování mu ale komplikují sympatie ke krásné šlechtičně Júlii (Danica Matušová), odměřenost její upjaté matky – hraběnky (Anikó Varga) i nevyspytatelné chování jejího otce, extravagantního hraběte Wisniewskeho (Lukasz Kos). Podaří se Martonovi odhalit „Démona“ dřív, než si přijde i pro něj?!

Obsazení:

Ján Koleník, Stanislav Majer, Milan Ondrík, Filip Kaňkovský, Andrea Karnasová, Vica Kerekes, Ondrej Kovaľ

———————————————————————————————————————————————————–

                                                    Simpsonovi 29

Simpsonovi jsou hlavními hrdiny parodie na Pána prstenů a Hru o trůny, podle Líziných tragických zážitků připravují divadelní představení na Broadwayi nebo rozjíždějí dětskou kariéru zázračného miminka Maggie. Marge kandiduje na starostku Springfieldu, a dělá si přitom z Homera nechutnou legraci… To je teprve začátek 29. řady legendárního animovaného seriálu, který si drzými vtipy získal diváky ze všech koutů světa. Těšte se a třeste se! Samozřejmě radostí!

SYNOPSE Simpsonovi si získali diváky ze všech koutů světa tím, že si drze dělají legraci ze všech a ze všeho. Díky fenomenálnímu smyslu pro humor a mazanému důvtipu se stali symbolem popkultury. Homer, Marge, Bart, Líza a Maggie jsou nefalšovanými ikonami televizní zábavy. Ve 29. řadě se stanou hlavními hrdiny veselé parodie na takřka všechny známé fantasy příběhy od Pána prstenů až po Hru o trůny, chystají divadelní představení na Broadwayi inspirované Lízinými tragickými zážitky nebo rozjíždějí dětskou kariéru zázračného miminka Maggie. Marge kandiduje na starostku Springfieldu, a dělá si přitom z Homera nechutnou legraci. A v blízké budoucnosti se Líza rozhodne přihlásit na prestižní univerzitu Harvard. Během těchto i dalších neuvěřitelně humorných dobrodružství se navíc Simpsonovi potkávají s mnoha známými tvářemi – mimo jiné s „hobitem“ Billym Boydem nebo basketbalistou Shaquillem O’Nealem.

Simpsonovi 29Zajímavosti:
Simpsonovi jsou televizní fenomén, který drží několik rekordů. Patří k nejúspěšnějším seriálům na televizní obrazovce, jsou nejdéle vysílaným komediálním seriálem, a zároveň nejdéle vysílaným animovaným seriálem. Už teď je jisté, že se na podzim dočkají jubilejní 30. řady.

Během vysílání jubilejní 30. řady Simpsonovi pokoří další rekord – stanou se nejdéle vysílaným seriálem všech dob, překonají i legendární westernový seriál Gunsmoke, který měl 635 epizod.

První epizoda 29. řady je parodií na známé i méně známé fantasy příběhy: nechybí v ní Pán prstenů, Hra o trůny, Harry Potter, Šmoulové, Kroniky Narnie, Dungeons & Dragons/Dračí doupě, Zelda, Magic: The Gathering nebo Elric z Melniboné.

Jeden z dílů 29. řady je komediální předělávkou slavného hororu To od Stephena Kinga. Jako strašidelný klaun v ní vystupuje Šáša Krusty.

Simpsonovi 29..

Seriál Simpsonovi proslul mimo jiné tím, že se v něm objevují animované verze slavných osobností. Herci a herečky, zpěváci a zpěvačky, sportovci a sportovkyně i další celebrity často svou postavičku ochotně osobně nadabují (v původním znění).

V 28. řadě hostují hvězdy jako Billy Boyd z Pána prstenů, basketbalista Shaquille O’Neal, spisovatelka a režisérka Marjane Satrapi nebo šéfkuchař Mario Batali.

Billy Boyd hostuje v 1. epizodě.

Marjane Satrapi hostuje v 2. epizodě.

Mario Batali hostuje ve 4. epizodě.

V budoucnu můžou Simpsonovi přijít o jednoho ze svých hrdinů. Dokumentární film The Problem with Apu (Problém s Apu) upozorňuje na potíže spojené s dlouholetým kontroverzním obyvatelem Springfieldu Apuem Nahasapeemapetilonem. Apu je původem Ind, v seriálu vystupuje už od roku 1990, ale v takové podobě, že to podporuje špatné stereotypní představy.

Zatím vzniklo úctyhodných 636 epizod Simpsonových. Od 28. řady má Líza v českém znění novou dabérku. Stala se jí Ivanka Korolová, která namluvila mimo jiné Alici Cullenovou ve filmové Twilight sáze. V roli Lízy vystřídala zesnulou Helenu Štáchovou.

Seriál Simpsonovi se vysílá už od roku 1989.

Tvůrcem seriálu je Matt Groening, který vymyslel také humorný animovaný sci-fi seriál Futurama.

Matt Groening v současnosti chystá nový humorný animovaný seriál Disenchantment (Rozčarování) o princezně alkoholičce, jejím skřítkovi a „vlastním démonovi“, kteří žijí ve středověkém království.

Matt Groening vymyslel Simpsonovy podle vlastní rodiny – Homer, Marge, Líza a Maggie jsou jména jeho rodičů a dvou mladších sester.

Simpsonovi se původně objevili v půlminutových animovaných klipech, které se tři roky vysílaly mezi komediálními skeči v pořadu The Tracy Ulman Show. Teprve pak se dostali na televizní obrazovku v podobě, ve které je známe dnes.

Náčrtky hlavních hrdinů Simpsonů vznikly během několika pouhých minut, zatímco Matt Groening čekal, až ho producent James L. Brooks přijme u sebe v kanceláři. Groening chtěl, ať je každá postavička rychle a dobře rozpoznatelná už na první pohled jenom podle své siluety.

Simpsonovi mají žlutou barvu, aby mohli lépe upoutat pozornost náhodných televizních diváků.

Homerovy zbývající vlasy a ucho jsou nakresleny tak, že při pohledu z profilu skládají dohromady písmena MG. Jde o iniciály jména tvůrce seriálu Matta Groeninga.

Jak zní celá rodná jména Simpsonových? Líza Marie Simpsonová, Bartoloměj JoJo Simpson, Margaret Evelyn Simpsonová, Marjorie Jacqueline Bouvier Simpsonová a Homer Jay Simpson.

Kolik je Simpsonům let? Bart, Líza a Magiie zůstávají pořád stejně staří. Bart má 10, Líza 8 let a Maggie 1 rok. Když seriál začínal, Homer a Marge měli 36 a 34 let. Homer pak zestárl – nejdříve na 38, pak na 39 a aktuálně je mu 42 let. Věk Marge zůstával dlouho stejný, dokud se neposunul na 36 let.

Homer je jedinou postavou, která se objevuje a mluví v každém dílu.

V roce 2007 se Simpsonovi dočkali také filmu, který se jmenuje příznačně: Simpsonovi ve filmu.

16. října 2009 se v americkém magazínu Playboy objevil nahý portrét Marge Simpsonové. Portrét vyšel jakou součást oslav dvacetiletého výročí od začátku vysílání seriálu.

V několika epizodách seriálu Simpsonovi se objevuje Robot Bender z Futuramy.

Společná epizoda Simpsonů a Futuramy nazvaná Simpsorama vznikla v roce 2014 na oslavu 25. výročí od začátku vysílání seriálu. Děj se inspiroval legendárním sci-fi filmem Terminátor.

Autorem hudby k ikonické úvodní znělce je Danny Elfman, který složil také hudbu k filmům Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Dobrý Will Hunting, Terapie láskou, Batman, Spider-Man 3 a seriálům Zoufalé manželky a Příběhy ze záhrobí.

 Simpsonovi 29.

Epizody
The Serfsons (01)
Simpsonovi žijí v magickém středověkém světě. Když se Marge dozví, že se z její matky stává bílý chodec, přinutí Homera za každou cenu sehnat zázračný lék. Jenže všechno je marné. Jediné, co by mohlo pomoct, jsou Líziny kouzelné schopnosti. Naneštěstí, všecky čáry máry jsou postavené mimo zákon. Líza je zatčena a Homer musí vést feudální povstání, aby ji zachránil.

Springfield Splendor (02)
Líza čerpá z vlastních špatných zkušeností a s pomocí Marge napíše grafickou novelu. Jejich komiks má takový úspěch, že si ho všimnou až na Broadwayi, kde se začne chystat divadelní verze. Líza a Marge na ní spolupracují jako odborné poradkyně, ale jejich rozdílné představy postupně vedou k nepřekonatelným kreativním neshodám.

Whistler’s Father (03)
Homer musí hlídat Maggie a zjistí, že má doma zázračné miminko, které umí pískat. Rozhodne se toho využít a rozjet její hvězdnou dětskou kariéru. Marge se mezitím věnuje rozvíjení vlastních designérských schopností. Její práce zaujme mafiánského bosse Tlustého Tonyho. Od něj získá Marge velmi zvláštní zakázku: navrhnout nový interiér staré budovy, kterou Tlustý Tony zrovna koupil… A ze které chce udělat nevěstinec.

Treehouse of Horror XXVIII (04)
V hrůzně veselých příbězích speciálního čarodějnického dílu je Maggie posedlá zlým démonem. Líza objeví alternativní realitu, ve které žije strašidelně perfektní verze Simpsonů. A když Marge s dětmi odjede pryč z domu, Homerovi dojde jídlo a nezbývá mu nic jiného, než se stát kanibalem. Co hůř, začne si pochutnávat sám na sobě!

Grampy Can Ya Hear Me (05)
Děda Simpson dostane naslouchátko a poprvé může dobře slyšet všechno, co si o něm ostatní špitají, ptačí zpěv, cvakání pletacích jehlic a veškerý další kravál. Ředitel Skinner mezitím zjistí, že jeho matka před ním ukrývala obrovské tajemství, které mu mohlo změnit život. Schovala jeho přijímací dopis z university Ohio State, a tak zkazila Skinnerovu nadějnou kariéru v promenádní kapele.

The Old Blue Mayor She Ain‘t What SHe Used To Be (06)
Marge se už nemůže dívat na místní tragickou politickou scénu, a tak se rozhodne kandidovat na starostku města Springfieldu. Aby získala potřebnou podporu voličů, a hlavně jejich hlasy, začne si dělat ošklivou legraci ze svého vlastního manžela Homera.

Singin‘ in the Lane (07)
Homer dá znovu dohromady kuželkářský tým starých kamarádů. V turnaji se jim začne tolik dařit, že se nakonec musí postavit partě arogantních milionářů. Marge a Líza jsou v šoku, když zjistí, jak strašně moc je Bart chamtivý. Rozhodnou se spojit síly, pokusit se změnit jeho chování a vysvětlit mu jednou provždy, že peníze nejsou všechno.

Mr. Lisa’s Opus (08)
V blízké budoucnosti si Líza uvědomí, že je opravdu hodně chytrá. Rozhodne se, že udělá přesně to, co vždycky chtěla: po maturitě půjde studovat na vysokou školu. Vybere si prestižní univerzitu Harvard. V eseji s žádostí o přijetí popisuje všechny minulé oslavy narozenin, které ji tragicky zklamaly, ale zároveň se díky nim stala tím, čím dnes je. Mezitím se Ned Flanders snaží zbavit Homera jeho problémů s nadměrným pitím alkoholu.

Gone Boy (09)
Bart se najednou záhadně ztratí. Obyvatelé Springfieldu dají dohromady pátrací četu, aby ho našli. Bartův úhlavní nepřítel, proradný zloduch Křivák Bob, chce využít situaci a snaží se dostat z vystrašeného Millhouse, kam se jeho nejlepší kamarád schoval. Mladý Simpson si mezitím zalezl na zvlášť nečekané místo.
♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣

10. dil (5)

                                      Teorie velkého třesku XI

Bude se Sheldon ženit a Amy vdávat? To se uvidí! A hned na začátku jedenácté řady Teorie velkého třesku. Fenomenální komediální seriál o geniálních fyzicích, kteří jsou v každodenním společenském dění totálně ztracení, servíruje další porci zábavy. Čeká nás pohled na to, jak se z Penny a Leonardovy matky stanou nejlepší kamarádky. Jak se Sheldon zúčastní konkurzu na Profesora Protona. Jak budou Leonard a Howard oklamáni. Jak si Amy užije zvláštní narozeninovou oslavu, a ještě mnohem víc! Jak to tentokrát dopadne?

SYNOPSE Sheldon vyslovil žádost o ruku. Co na to Amy? Přijme, nebo odmítne? To se dozvíme hned na začátku nové, jedenácté řady fenomenálního komediálního seriálu Teorie velkého třesku. Kromě toho se z Penny a Leonardovy matky stanou nejlepší kamarádky, Sheldon se zúčastní konkurzu na Profesora Protona, Leonard a Howard budou oklamáni a Amy čeká zvláštní narozeninová oslava. Zbrusu nové epizody servírují další porci zábavy. Pro Teorii velkého třesku stále platí, že brilantní fyzici doktoři Leonard Hofstadter (Johnny Galecki) a Sheldon Cooper (Jim Parsons) jsou génii v laboratoři, ale jinak mají problém zapadnout – nebo prostě jen normálně fungovat v obyčejném světě. Pomáhá jim půvabná a vtipná Penny (Kaley Cuoco), která se za Leonarda po bouřlivém vztahu vdala. Dokonce dvakrát. I když ho předtím musela sama požádat o ruku. Sheldon našel vlastní „ženskou společnici“ v neuroložce Amy (Mayim Bialik), jež se mu ve všem vyrovná. Po problémech spojenými se Sheldonovými nekonečnými fobiemi to mezi nimi konečně začalo být vážné. Ve volném čase se Leonard a Sheldon nejraději věnují fantasy hrám na hrdiny společně s kamarády Rajem (Kunal Nayyar), Howardem (Simon Helberg) a Howardovou okouzlující manželkou Bernardette (Melissa Rauchová), se kterou má dítě. I po letech pokusů a omylů jim vztahy dávají pořád dost zabrat.

Teorie...

Zajímavosti:
V jedenácté řadě Teorie velkého třesku se objevuje řada herců známých z jiných úspěšných seriálů. Jsou to: Christine Baranski (Dobrá manželka, Dobrý boj), Laurie Metcalfová (Roseanne, Zoufalé manželky), Regina Kingová (Policajti z L.A.) a Dean Norris (Perníkový táta, Pod kupolí).

Bob Newhart a Will Wheaton, kteří chyběli v 10. řadě, se v 11. sérii vrací.

Will Wheaton známý z legendárního sci-fi seriálu Star Trek: Nová generace hraje sám sebe.

Christine Baranski hraje Leonardovu matku, dr. Beverly Hofstadterovou.

Laurie Metcalfová hraje Sheldonovu matku Mary Cooperovou.

Johnny Galecki a Laurie Metcalfová si před lety společně zahráli v úspěšném sitkomu Roseanne.

V seriálu se také objevuje slavný astrofyzik Stephen Hawking, který hraje sám sebe.

V minulé řadě se dvěma hlavním hrdinům Howardovi a Bernardette narodilo dítě. Ale fanoušci seriálu byli zklamaní, že se miminko neobjevilo tváří na kameru. Možná se to ani nikdy nestane. Důvodem je Howardova „matka“. Carol Ann Susi, která ji hrála, bohužel zemřela v roce 2014. Role nebyla přeobsazena a Howardova matka je v Teorii velkého třesku stále naživu – jen už se nikdy neobjeví v záběru. Tvůrci seriálu se rozhodli složit herečce poctu tím, že drží miminko také mimo záběr. Má to i jednu praktickou výhodu: natáčení se skutečným dítětem by bylo mnohem složitější.

Seriál Teorie velkého třesku vymysleli producenti Chucck Lorre (Dva a půl chlapa, Roseanne) a Bill Prady (Gilmorova děvčata, Ženatý se závazky).

Je jisté, že Teorie velkého třesku se bude vysílat ještě následující dva roky. Po 11. řadě se dočkáme ještě minimálně 12. série.

Producent seriálu Chuck Lorre uvedl na podzim na televizní obrazovky nový spin-off. Seriál spřízněný s Teorií velkého třesku se jmenuje Young Sheldon (Mladý Sheldon) a jeho hlavním hrdinou je malý génius Sheldon Cooper.

Johnny Galecki, Jim Parsons a Kaley Cuoco si během natáčení prvních tří řad Teorie velkého třesku vydělali nanejvýš 60 tisíc dolarů za jednu epizodu. Ale díky fenomenálnímu úspěchu seriálu jejich platy postupně rostly. Galecki, Parson, Cuoco i jejich kolegové Simon Helberg a Kunal Nayyar dnes dostávají 900 tisíc dolarů za epizodu. Všech pět přistoupilo na 10% snížení platu výměnou za to, že herečky Mayim Bialiková a Melissa Rauchová dostanou navýšení platu ze 100 tisíc na 450 tisíc dolarů. Obě si následně sjednaly další zvýšení, takže nyní vydělávají 500 tisíc dolarů za epizodu.

Hlavní hrdinové Sheldon a Leonard jsou pojmenovaní podle legendárního televizního producenta, režiséra a herce Sheldona Leonarda.

Seriál se natáčí živě před publikem.

Profesor David Saltzberg, který se specializuje na fyziku a astronomii a působí na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, pracuje na seriálu jako odborný poradce. Kontroluje scénáře, vymýšlí dialogy, matematické vzorce, rovnice a diagramy. Ale i samotný profesor Saltzberg čas od času potřebuje něco konzultovat. V tu chvíli mu pomáhá představitelka Amy, herečka Mayim Bialiková, která má doktorát z neurologie.

Úvodní znělku složila a nahrála kanadská alternativní rocková kapela Barenaked Ladies. Zpívá se v ní o vzniku a historii vesmíru a Země.

V seriálu se objevilo mnoho renomovaných a známých vědců: astrofyzik a laureát Nobelovy ceny George Smoot (2. řada), teoretický fyzik Brian Greene (4. řada), astrofyzik a popularizátor vědy Neil deGrasse Tyson (4. řada), kosmolog Stephen Hawking (5. a 8. řada), astronaut Michael J. Massimino (5. a 6. řada), Bill Nye (7. řada) a Elon Musk (9. řada).

Děj vždy nějakým způsobem souvisí s vědou. Všichni čtyři hlavní mužští hrdinové jsou zaměstnaní jako vědci v Kalifornském technologickém institutu. Dvě ze tří hlavních ženských hrdinek také pracují jako vědkyně. Postavy zároveň často na začátku epizody rozebírají vědecké teorie a novinky. Věda se navíc plete i do jejich osobních životů.

Další, velkým tématem seriálu je sci-fi, fantasy, komiksy, hry a sběratelské předměty. Hrdinové si oblíbili zejména Star Trek, ale často také rozebírají Star Wars, Battlestar Galacticu, Vládce času, Firefly, Babylon 5, Pána prstenů, Harryho Pottera, World of Warcraft nebo Halo.

Sheldon často nosí trička se znaky komiksových superhrdinů Flashe a Green Latnerna.

Původně fiktivní hra Mystic Warlords of Ka’a, o které se v seriálu mluví, se v roce 2011 opravdu dočkala oficiálního vydání.

V seriálu se objevilo několik herců ze Star Treku: George Takei, Brent Spiner a LeVar Burton. Will Wheaton se dokonce objevuje pravidelně, protože hraje fiktivní verzi sebe samotného.

V Bělorusku se vysílal komediální seriál Теоретики (Teoretici), který vykradl Teorii velkého třesku od úvodní znělky, přes postavy až po zápletky. Producent Chuck Lorre se kvůli tomu obrátil na právnické oddělení společnosti Warner Bros., která Teorii velkého třesku natáčí. Na žalobu nedošlo, protože běloruská televize je úzce napojená na tamní vládu. Snaha sjednat nápravu by tedy byla marná. Teoretici přesto skončili. Jakmile vyšlo najevo, že běloruská verze je nelicencovaná, herci dali výpověď a produkce musela „Teoretiky“ zrušit.

ocenění 

Herci:
Johnny Galecki
Americký herec se narodil 30. dubna 1975 v Belgii, kde jeho otec sloužil u amerického letectva. Proslavil se rolemi v seriálech Teorie velkého třesku a Roseanne. Zahrál si ve filmech Vánoční prázdniny a Vím, co jsi dělal loni v létě. V mládí si často vymýšlel dlouhé příběhy, a proto s ním matka hrála bobříka mlčení. Je vegetarián. Asi dva roky měl vztah s kolegyní Kaley Cuoco, se kterou hraje manžele v Teorii velkého třesku. Je majitelem 150hektarového pozemku s rančem a vinicí v kalifornské Santa Monice. Na konci června 2017 ranč shořel.

Jim Parsons
Americký herec se narodil 24. března 1973 v texaském Houstonu. Proslavil se rolí v Teorii velkého třesku, za kterou získal několik prestižních cen, včetně čtyř Emmy a jednoho Zlatého glóbu. Od roku 2011 se příležitostně úspěšně objevuje v divadelních hrách na Broadwayi. Je původně divadelním hercem a branži se věnuje už od střední školy. Žije v Los Angeles. V květnu 2017 si vzal svého dlouholetého přítele, režiséra Todda Spiewaka.

Kaley Cuoco
Americká herečka se narodila 30. listopadu 1985 v kalifornském městě Camarillo. Proslavila se rolemi v seriálech Teorie velkého třesku a Čarodějky. Její otec je italského původu. Její sestra se účastnila páté řady pěveckého soutěžního pořadu The Voice. Od 3 do 16 let se amatérsky věnovala tenisu a umisťovala se v regionálních žebříčcích. Je vegetariánkou. Asi dva roky měla vztah s kolegou Johnnym Galeckim, se kterým hraje manžele v Teorii velkého třesku. Od prosince 2013 byla vdaná za profesionálního tenistu Ryana Sweetinga. V květnu 2016 se rozvedli. Od listopadu 2017 je zasnoubená s jezdcem Karlem Cookem.

Simon Helberg
Americký herec, komik, režisér a muzikant se narodil 9. prosince 1980 v Los Angeles. Proslavil se rolí v seriálu Teorie velkého třesku. Zahrál si ve filmech Dobrou noc a hodně štěstí a Neuvěřitelný život rockera Coxe. Jeho otcem je herec Sandy Helberg. Byl vychován v judaistické víře. Má černý pásek v karate. Od roku 2007 je ženatý s herečkou Jocelyn Towne, se kterou má dceru a syna.

Kunal Nayyar
Britsko-indický herec a scenárista se narodil 30. dubna 1981 v Londýně. Proslavil rolí v seriálu Teorie velkého třesku. Podle magazínu Forbes byl v roce 2015 třetím nejlépe placeným televizním hercem a vydělal si okolo 20 milionů dolarů. Vyrůstal v Indii a byl členem školního badmintonového týmu. Kvůli studiím se přestěhoval do Ameriky, ale ještě na univerzitě se rozhodnul stát se profesionálním hercem. Od roku 2011 je ženatý s Nehou Kapurovou, která v roce 2006 získala titul Miss India.

Mayim Bialiková
Americká herečka a neuroložka se narodila 12. prosince 1975 v kalifornském San Diegu. Proslavila se rolí v seriálu Teorie velkého třesku. Stejně jako její hrdinka Amy má doktorát z neurologie. Za roli byla čtyřikrát nominovaná na prestižní cenu Emmy. Začínala jako dětská herečka a zahrála si také v seriálu Kvítko. Její prarodiče pocházeli z Polska, Maďarska a Československa. Vyznává „moderně ortodoxní“ judaismus, je vegankou a považuje se za feministku. Je rozvedená a má dva syny.

Melissa Rauchová
Americká herečka a komička se narodila 23. června 1980. Proslavila se rolí v seriálu Teorie velkého třesku. Zahrála si také v seriálech True Blood: Pravá krev a Kancl. Vyrůstala v židovské rodině. V Teorii velkého třesku mluví vyšším hlasem než ve skutečnosti. Při jeho vytváření se nechala inspirovat vlastní matkou. Je vdaná za spisovatele Winstona Rauche, se kterým napsala několik knížek. V červnu 2017 veřejně oznámila, že je těhotná – a že předtím potratila. V prosinci porodila dceru.

Kevin Sussman
Americký herec se narodil 4. prosince 1970 v New Yorku. Zahrál si v seriálech Teorie velkého třesku a Ošklivka Betty. Má čtyři bratry. Studoval herectví u divadelní legendy Utty Hagen.


Postavy:
Dr. Leonard Hofstadter (Johnny Galecki)
Odborník v oblasti experimentální fyziky má IQ 173. Doktorát získal v pouhých 24 letech. Oženil se s půvabnou sousedkou Penny. Dvakrát! Jeho nejlepší kamarád je Sheldon.

Dr. Sheldon Cooper (Jim Parsons)
Odborník v oblasti teoretické fyziky má IQ 187. Doktorát získal v pouhých 16 letech. Byl geniálním dítětem. Je neskromný a vůči ostatním většinou nevšímavý. Nerozumí vtipu. Chodí s Amy, kvůli které vynechal i premiéru nového dílu Star Wars. Požádal ji o ruku. Jeho nejlepší kamarád je Leonard.

Penny (Kaley Cuoco)
Půvabná blondýnka je bývalou sousedkou Leonarda a Sheldona. Nemá tak vysoké IQ jako oni, ale bohatě si vystačí se svým „selským“ rozumem. Vdala se za Leonarda, kterého předtím musela sama požádat o ruku. Je jedinou postavou v seriálu, jejíž příjmení neznáme ani po deseti letech.

Howard Wolowitz (Simon Helberg)
Letecký inženýr je patřičně pyšný na svůj židovský původ. Dlouho bydlel u matky (až do šesté řady). Kromě Penny je jediným z party, kdo nemá doktorát. Považuje se za odborníka na ženy, ale opak je pravdou. Oženil se s Bernardette, se kterou má dítě.

Dr. Rajesh „Raj“ Koothrappali (Kunal Nayyar)
Indický astrofyzik pochází z velmi bohaté rodiny. Dlouho měl potíže s tím, že v přítomnosti žen vůbec nemohl mluvit. Jednou z prvních výjimek se stala Leonardova přítelkyně Penny. Později svůj stud překonal a začal randit. Má za sebou první vážnější vztah.

Dr. Amy Farrah Fowlerová (Mayim Bialiková)
Schopná neuroložka má skoro stejně vysoké IQ jako její přítel Sheldon. Na rozdíl od něj ale nemá problém se společenskými vztahy. Je si blízká s Penny a Bernardette. Když se Bernardette vdávala za Howarda, byla jí na svatbě za družičku. Sheldon čeká, jak odpoví na jeho žádost o ruku.

Dr. Bernardette Rostenkowski-Wolowitzová (Melissa Rauchová)
Sympatická mikrobioložka je za všech okolností na všechny milá. Jediné, co nemůže vystát, jsou občasné trapně dětské manýry jejího manžela Howarda, se kterým má dítě. Je si blízká s Penny a Amy, která jí byla na svatbě za družičku.

Stuart Bloom (Kevin Sussman)
Bývalý majitel komiksového obchodu má nízké sebevědomí a cítí se osamělý. Jenže s ženami to moc neumí. Když byl Howard ve vesmíru, stal se z něj stálý člen party.

 

Epizody

01 The Proposal Proposal
Amy odpovídá na Sheldonovu žádost o ruku a Sheldon se pak musí vyrovnat s drsným faktem. Během večeře se urazí, že na její kolegy udělaly výsledky Aminy práce mnohem větší dojem než všechno, co dělá on. Díky pomoci Stephena Hawkinga si naštěstí uvědomí, že ne vždy bude středem pozornosti. Howard a Bernardette mezitím zažijí šok. Radostná zpráva, kterou se dozvídají, pro ně ve skutečnosti není zas až tak radostná. Navíc zkouší přesvědčit Leonarda a Penny, aby si taky pořídili dítě.

1. dil (6)

02 The Retraction Reaction
Během rozhovoru na rádiu Leonard neprozřetelně veřejně přizná, že se fyzikální výzkum možná dostal do slepé uličky. Tím rozzuří vedení univerzity, pro kterou pracuje, i všechny své kolegy. Musí odvolat, co řekl, a zatímco pracuje na prohlášení, Sheldon propadá depresi. Bojí se, že by Leonard mohl mít pravdu. Když dorazí Howard a Raj, dopadnou stejně. Bernardette a Amy se dohodnou, že Howardovi a Sheldonovi neřeknou o vlastních pracovních úspěších.

03 The Relaxation Integration
Sheldon se snaží najít dokonalý termín svatby, ale nedaří se mu to a je na nervy. Amy se ho snaží přesvědčit, že když chce, dokáže se uvolnit. Nahraje Sheldona, jak mluví ze spaní jako pohodář, který si s ničím neláme hlavu a všemu se nějak přizpůsobí. Sheldon se pokouší být takový, i když je vzhůru, chodí v žabkách a má namířeno k tragédii. Zachrání ho Star Trek? Raj a Stuart se oba zakoukají do Bernardettiny nové kolegyně a chtějí na ni zapůsobit.

3. dil (2)

04 The Exploison Imploison
Bernardette a Howard se dozvídají další zásadní novinu. Howard kvůli ní pochybuje o tom, jestli dokáže být dobrým otcem. Společně s Sheldonem vyrazí na poušť vyzkoušet novou raketu, ale jejich model vybuchne a skončí v plamenech a troskách. Leonardova matka se začne svěřovat Penny, jako by to byla její nejlepší přítelkyně. Leonardovi se to nějak nezdá, zvlášť když zjistí, že jeho matka řekla Penny, jak moc je na ni hrdá. Vždyť on něco takového od matky nikdy neslyšel!

05 The Collaboration Contamination
Amy a Howard začnou spolupracovat na novém projektu. Jenže Sheldonovi a Rajovi se to nelíbí, protože Amy a Howard na ně najednou mají málo času. Svěří se Bernardette, která situaci využije k tomu, že se pokusí Sheldona uvrtat do Howardových povinností. Mezitím Leonard a Penny narazí na knížku o výchově dětí a vymyslí novou taktiku, jak jednat se Sheldonem. Ale Leonard pak začne mít pocit, že Sheldona příliš rozmazlují.

06 The Proton Regeneration
Sheldon zjistí, že se začne znovu vysílat jeho oblíbený vědecký pořad z dětství. Zúčastní se konkurzu na hlavního hrdinu, Profesora Protona, ale dopadne špatně. Vyrazí za Willem Wheatonem, aby od něj získal pár cenných hereckých rad. Jenže se dozvídá, že role už je zabraná. Howard a Bernardette mají nařízen klid na lůžku, a tak se Penny nabídne, že jim pohlídá dítě.

07 The Geology Methodology
Bert požádá Sheldona o pomoc na geologickém projektu, který se týká temné hmoty. Sheldon tajně souhlasí, ale je mu trapné přiznat, že pracuje s kameny. Když to Bert zjistí, dopadne to špatně. Raj si konečně vyrazí na rande s Ruchi, ale ta se mu svěřuje, že nevěří na romantické představy o lásce. Penny a Bernardette musí Rajovi poradit, co má dělat.

7. dil (7)

08 The Tesla Recoil
Leonard a Howard se naštvou, když zjistí, že je Sheldon znovu obešel a pracuje pro armádu. Řeknou mu, že je jako Thomas Edison, protože si přivlastňuje cizí úspěchy. Sami sebe vidí jako Nikolu Teslu. Leonard a Howard si pozvou na pomoc Barryho, který nakonec vyzraje na všechny tři. Bernardette začala podezírat Ruchi, že jí chce vyfouknout práci. Přesvědčí Raje, aby zjistil, jestli je to pravda.

09 The Bitcoin Entanglement
Před sedmi lety Leonard, Raj a Howard chytře investovali do bitcoinu, který má teď obrovskou hodnotu několika tisíc dolarů. Jenže investice do bitcoinu se jim pak ztratila neznámo kam. Sheldon se toho nechtěl účastnit a teď se jim chystá dát lekci. Leonard a Penny se snaží najít ztracené bitcoiny a místo toho odhalí sedm let staré tajemství o jejich vlastním vztahu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: FTV Prima sro