ijournal.cz

Poklad v centru Prahy – Zahrada Paláce Savarin

red Zdroj: Dejsiprostor 11.6.2020 Koktejl, Významné osobnosti, veřejné projekty

Vnitroblok barokního Paláce Sylva-Taroucca poblíž Václavského náměstí, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, se brzy stane společenským místem pod širým nebem. Zahrada Savarin se promění v oázu pohody uprostřed centra Prahy. Pražanům tak nabídne další možnost kulturního a společenského vyžití v místě, kde se dříve scházely významné osobnosti společenského, politického, či uměleckého života.

 Savarin vizualizace CRESTYLpg

Společnost Dejsiprostor, která si za krátkou existenci získala pověst „oživovatele“ nevyužitých veřejných i komerčních prostor, tentokrát probudí k životu další prázdné místo. Dočasný zahradní projekt s nabídkou výborného piva, letních drinků a street foodového občerstvení se otevře před létem 10. června v aktuálně opuštěném vnitroblokovém prostoru původní zahrady paláce Savarin. Půjde tak o krátkodobé oživení lokality před plánovanou rozsáhlou rekonstrukcí tohoto místa.

„V Zahradě Savarin tvoříme útulné a bezpečné místo, kde si i v nejisté době po koronavirové pandemii dáte výborné pivo, zasytíte se kvalitním jídlem a zažijete pohodové letní večery s živou pouliční hudbou. Chystáme taneční večery a další zdarma přístupné kulturní akce. Doposud byla ulice Na Příkopech přeplněna turisty. Teď chceme ukázat Pražanům, že zejména místní zde mají své místo,“ představuje Filip Adámek, projektový manažer firmy Dejsiprostor. „Genius Loci této lokality je tak silný, že jsme ho prostě nechtěli nechat jen tak být,“ dodává.

IMG_0014

Zahrada barokního paláce ve spodní části Václavského náměstí nabídne několik pozic pro stánky a ponechá většinu plochy pro sezení hostů a kulturní akce. Dejsiprostor pro tento projekt přizval ke spolupráci atraktivní gastronomické koncepty Meat Beer, Vinohradský Pivovar, Sushi v Dushi a K8 Cafe. „Společně s našimi gastronomickými partnery tvoříme koncept Zahrady Savarin doslova na koleně, nízkonákladově. Jsme přesvědčeni, že o to víc autentický bude výsledek naší práce a radost návštěvníků. Naše vděčnost patří společnosti CRESTYL, majiteli objektu. Dala nám do rukou poklad v centru Prahy a my o něj budeme po omezenou dobu s vášní pečovat,“ dodává Filip Žilka, koncept manažer Dejsiprostor.

IMG_0123-Edit

V budoucnu na tomto místě vznikne pod taktovkou ikony současné světové architektury a designu Thomase Heatherwicka nový projekt Savarin, díky kterému získá česká metropole unikátní architekturu světového formátu. S odkazem na tradici václavských pasáží propojí náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. Projekt Savarin developerské skupiny CRESTYL zahrnuje pečlivou rekonstrukci stávajících historických budov a vznik úplně nového veřejného prostoru ve vnitrobloku. Skládat se bude ze čtyř na sebe navazujících, a přitom vzájemně propojených samostatných částí, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití. Ctí tak tradiční pražské urbanistické uspořádání, kde na sebe navazují různě velké ulice, náměstí, dvory nebo parky, které pohromadě tvoří harmonický celek. Počítá se zde i s tržnicí Time Out Market s přibližně patnácti různými gastro službami. Srdcem projektu bude nový veřejný prostor s parkem a pečlivě zrekonstruovanou budovou historické jízdárny, o které doposud veřejnost vůbec nevěděla, a paláce Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Právě tento barokní skvost tak po velmi dlouhé době opět získá svou původní koncepci, kdy na palác s nádvořími naváže park a jízdárna.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Dejsiprostor