ijournal.cz

Počet případů rakoviny močového měchýře se zdvojnásobil, pomůže nový projekt

red Zdroj: RaMM 22.10.2021 Krása a zdraví

Rakovina močového měchýře je nejčastějším nádorovým onemocněním močového systému. V Česku je šestým nejčastějším nádorem u mužů. Počet pacientů rychle roste a za posledních 10 let se zdvojnásobil, uvedl na tiskové konferenci přednosta Onkologické kliniky FN Plzeň, místopředseda České onkologické společnosti a děkan Lékařské fakulty UK Plzeň, profesor Jindřich Fínek.

Rakovina_močového_měchýře_nový_portál

Loni se v Česku léčilo se zhoubnými nádory 58 841 pacientů, z toho 2 118 pacientů s nádory močového měchýře. Onemocnění postihuje více muže, nejvíce ve věku mezi 65 a 75 lety.

V Česku proto vznikl projekt na cílené vzdělávání široké veřejnosti ohledně karcinomu močového měchýře. Veškeré informace k prevenci i terapii tohoto onemocnění shromažďuje nový portál rakovinamocovehomechyre.cz. Na jeho vzniku se podílela celá řada špičkových odborníků ze všech možných odvětví, což umožňuje získat kvalitní informace nejen pacientovi a jeho rodině, ale i lékařům.

 

Téma bylo tabu

Téma karcinomu močového měchýře bylo bohužel řadu let tabu zejména kvůli jednomu z příznaků, kterým je krvácení při močení.

Existuje celá řada komplikovaných příčin, které vznikají buď samy o sobě, nebo se střetávají ve vzájemných kombinacích. Ty pak mohou vést ke změnám ve struktuře a stavbě buněk tvořících stěnu močového měchýře. Jejich následkem může být i vznik nádoru.

 

Česko jako špička v onkologické léčbě

Podle přednostky Onkologické kliniky FN Motol a předsedkyně České onkologické společnosti, docentky Jany Prausové je Česko špička v onkologické léčbě, ale stejně jako u jiných druhů karcinomů je důležitý včasný záchyt onemocnění.

profesor_Jindřich_Fínek,_docentka_Jana_Prausová_na_TK_19_10_21

profesor Jindřich Fínek, místopředseda České onkologické společnosti a děkan Lékařské fakulty UK Plzeň, docentka Jana Prausová, přednostka Onkologické kliniky FN Motol a předsedkyně České onkologické společnosti


„Péče o onkologické pacienty v ČR je na velmi vysoké úrovni. ČR je jako jediná postkomunistická země v první desítce zemí s kvalitní onkologickou péčí. Patří jí 8. místo hned za Spojenými státy americkými, a to zejména díky péči soustředěné do KOC – Centra klinické onkologie po celé ČR,“
doplnila Prausová.

Karcinom močového měchýře patří mezi nádory, u nichž byla pozorována možná příčinná souvislost. Již v roce 1895 byla zjištěna existence průmyslových kancerogenů a později byl prokázán jednoznačný vztah mezi některými aromatickými aminy a vznikem nádoru. Řada dalších studií prokázala souvislost mezi kouřením cigaret a vznikem těchto nádorů. Předpokládá se, že kouření zvyšuje asi 4x riziko jejich výskytu a u poloviny pacientů se podílí na vzniku. Je tak nejznámějším vyvolávajícím činitelem. U kuřáků je i vyšší riziko agresivnějších forem i horšího průběhu nemoci.

 

Nekouřit a navštěvovat lékaře

Je jasné, že rakovině močového měchýře předejít úplně nelze, ale rozhodně je možné riziko vzniku snížit. Genetické vlivy ovlivnit nelze, ale je možné se vyvarovat působení některých nebezpečných látek. Nejspolehlivějším preventivním prvkem je podle lékařů NEKOUŘIT.

Lidé by neměli podceňovat případný i ojedinělý výskyt krve v moči. Stejně tak i každé další zdravotní obtíže, které by mohly souviset s onemocněním vývodných močových cest, jako bolesti v podbřišku, změna barvy moči, častější, případně bolestivé močení a podobně, by měli konzultovat s lékařem. Lékaři také doporučují důsledně léčit a doléčit infekce či jiná onemocnění močového systému.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: RaMM