ijournal.cz

Pasta Oner spolutvůrcem limitované edice katalytických lamp Lampe Berger na počest 25. výročí Potten & Pannen – Staněk

red Zdroj: Potten & Pannen – Staněk 4.6.2017 Hi-tech a bydlení

S4629_LAMPE CAPELINEpolečnost Potten & Pannen – Staněk slaví 25. výročí úspěšné existence limitovanými edicemi vybraných produktů v designu Pasty Onera. Osobitý umělec jako první český výtvarník dostal příležitost podílet se na vzhledu flakonů proslulých katalytických lamp Lampe Berger. Výsledkem je limitovaná edice 200 kusů výročních lamp Lampe Berger. Pasta Oner se tak zařadil do exkluzivní společnosti designérů, s nimiž francouzská společnost Lampe Berger dosud spolupracovala. K nejvýznamnějším patří Emile Gallé, René Lalique nebo Sabino.


„Motiv je inspirován zčásti dlouholetou historií značky a zčásti lehkostí okouzlujících vůní. Historie a elegance je reprezentována ženskou postavou, která jakoby na nás vystoupila ze starodávných flakonů a váz, lesní víla v letním vánku, kterou obklopují krásné laně. Lehkost je reprezentována současným symbolem balonků, které stačí vypustit, stejně jako krásné vůně Lampe Berger,“přibližuje inspiraci ikonickou značkou Pasta Oner.

Nezávislý umělec Pasta Oner, jehož jméno se dostalo do povědomí nejprve v souvislosti s působením na pražské graffiti scéně, postupně přesunul své zaměření na tradiční média jako malování a sochařství a úspěšně se etabloval v galerijním světě. Aktuální tvorba Pasty Onera (vlastním jménem Zdeněk Řanda) spočívá především ve výrazných pop-artových akrylových malbách a ambiciózních prostorových objektech. Znázorňuje témata jako posedlost penězi, sexem, náboženstvím, luxusem či spotřebitelským pojetím krásy a překládá je do nových kontextů charakterizovaných technologiemi, rostoucí rychlostí přenosu informací a pomíjivou estetikou dnešní kultury.

 STONE PANORAMIQ

LAMBE BERGER

Historie

Historie společnosti Lampe Berger se začala psát v roce 1898, kdy Maurice Berger vyrobil první katalytickou lampu za účelem dezinfekce a čištění vzduchu v nemocnicích. Ve 30. letech 20. století se do centra pozornosti dostal vzhled flakonů. Společnost Lampe Berger začala spolupracovat s velkými manufakturami (např. Baccarat Crystal, porcelán z Limoges nebo hrnčířství Fourmaintraux) a uznávanými návrháři. Produkty Lampe Berger vynikaly skvostným designem, vzácnými materiály a navíc vytříbenou parfemací, takže vzduch nejen čistily, ale také provoněly. Osobnosti z celé Paříže přicházely do tamního butiku, aby si koupily svou lampu. Pablo Picasso ji nazýval „nejvíce inteligentní vůní“, Cocteau používal Lampe Berger pro odstranění zápachu opia, které kouřil. Trend intenzivního vývoje nových designů flakonů a vůní nadále pokračoval. Společnost investovala do reklamy a prezentovala se na prestižních výstavách, např. v roce 1952 na výstavě Salon des Arts Ménagers v Paříži.

Atelier TharaudPL Pierrot bleu

V 50. letech se původně pouze skleněné katalytické lampy začaly vyrábět i z keramiky, což rozšířilo možnosti dekorace. Na podobě ručně malovaných lamp se podíleli např. Camille Tharaud a Paul Bocquillon. Lampe Berger se stala dekorativním předmětem a cenným sběratelským kouskem. V 60. letech došlo k přechodu od ruční výroby ke strojové, což umožnilo snížení ceny a přineslo větší dostupnost. Řemeslná výroba byla využívána pro výrobu výjimečných modelů v limitovaných edicích.


Současnost

V současnosti jsou katalytické lampy Lampe Berger dostupné v 56 zemích na 5 kontinentech. V roce 2016 společnost dosáhla příjmu 48 mil. eur, 80 % příjmů generuje z mezinárodního obchodu.

Pro Lampe Berger pracují špičkoví parfuméři, kteří dokáží ze vzácných a vysoce kvalitních surovin vyvíjet nové vůně Parfum de Maison Lampe Berger s ohledem na jejich specifickou technickou povahu spojenou s katalytickým spalováním. Pod prvotřídní garantovanou kvalitou Lampe Berger jsou podepsání také skvělí francouzští skláři a výrobci porcelánu. Přísnými testy a systematickou kontrolou prochází lampy, hořáky i náplně Parfum de Maison.

BOUQUET ICONIC GIVREBOUQUET ICONIC NOIRSoučástí portfolia značky Lampe Berger jsou vedle proslulých katalytických lamp také další elegantní a sofistikované parfémované produkty. Difuzéry Bouquets Parfumés Cube spolehlivě působí proti čtyřem vybraným nepříjemným zápachům: kuchyň, koupelna, domácí mazlíčci a tabák – během jemného provoňování dochází k neutralizaci zápachu.

Parfum Berger nabízejí řešení pro každý interiér – k dispozici je intenzivní parfém s kyticí vonných tyčinek, jemný parfém s Bouquets Parfumés a keramickým vonným kouskem, speciální parfém s Diffuseur Parfum Voiture (do auta) a sprejem Vaporisateur Parfum. A také řada rozmanitých parfémů – bestsellery Parfums de Maison Lampe Berger a mimořádné limitované edice.


Proč je katalytická lampa Lampe Berger výjimečná?

BOUQUETS CUBE ANTI MOUSTIQUE (1)Pročišťuje vzduch – Ničí nepříjemné zápachy (vaření, kouření, domácí mazlíčci), bakterie a chemické znečišťující látky. Dlouhodobě provoňuje – Unikátní hořák (6 mezinárodních patentů) zvládne současně dvě akce: ničení pachů a rozptylování originálních vůní vámi zvoleného interiérového parfému. Ozdobí interiér – Kolekce lamp jsou dostupné v mnoha stylech, včetně exkluzivních limitovaných edic. Katalytická lampa Lampe Berger se skládá z  krytu, knotu, těla lampy, které je naplněno parfémem Parfum de Maison, uzávěru a jedinečného katalytického hořáku, jehož střed při teplotě 200°C (aby zůstala zachována kvalita vůně) rozptyluje Parfum de Maison. Obvod hořáku při teplotě 500°C ničí molekuly zápachu a zabraňuje jejich opětovnému utvoření. Popis procesu spalování skrze katalýzu: Teplo produkované katalýzou přitahuje oxidy molekul zápachu àhořák katalýzy zabraňuje znovu spojování molekul àobvod hořáku ničí zápach a střed hořáku rozptyluje parfém à vzduch je dlouhodobě čistý a provoněný.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Potten & Pannen – Staněk