ijournal.cz

Odnaučte děti od limonád, pomohou vám Žížaláci

red Zdroj: Sodastream 13.11.2017 Pro děti

Několik nezávislých studií potvrdilo, že děti, které pijí ve škole zdravé tekutiny, nejsou unavené a dosahují v průměru lepších výsledků. Faktem však je, že pestrobarevné nabídce limonád v obchodech se odolává těžko. S „převýchovou“ mohou pomoci Žížaláci.

 kompozice_ZIZALACI

Bublinky chutnají více

Bublinky dětem chutnají, a nejen jim. Zatímco na sklenici čisté perlivé vody není nic špatného, ​​o slazených sycených nápojích z obchodu se to už říct nedá. „Pod termínem sycený nápoj je třeba správně chápat nápoje sycené cukrem. Sycený neznamená perlivý,“ vysvětluje MUDr. Zlatko Marinov. Půl litru limonády obsahuje kromě 6 až 12 kostek cukru také dávku barviv a konzervantů. Pokud svým dětem přibalíte do tašky i jen jednu takovou láhev denně, za měsíc jim „naservírujete“ o 0,5 až celý 1 kilogram cukru navíc. Milují-li vaše děti bublinky, připravujte jim je raději doma, podle lékaře v takovém případě obavy nejsou na místě: „Mezi laickou veřejností často dochází k neodůvodněnému strachu z perlivé vody. Její vliv na lidský organismus, zejména ten dětský, je často v médiích popisován jako škodlivý. Tento fakt přitom vychází z nepodložených domněnek.“ Chuťové buňky i ty dětské naopak vnímají bublinky jako zpestření a v kombinaci s čerstvými ingrediencemi vytváří nepřeberné množství podmanivých chutí.

 SPIRIT_kompozice

Důležitá je motivace

Děti, zejména ty menší, se rády podílejí i na práci v kuchyni. Určitě jste si všimli, že jídlo, které připravily samy nebo alespoň na jeho přípravě participovaly, vždy snědí spíše než to rovnou naservírované na stůl. Tak proč totéž nevyzkoušet s vodou? Řešením je přístroj na výrobu perlivé vody. Má hned dvě výhody – intenzitu perlivosti si regulujete sami a zároveň máte jistotu, že voda je čerstvá. Víte, že neabsolvovala dlouhou cestu v kamionu ani nestrávila týdny v plastových lahvích skladovaných v nevhodných podmínkách. Navíc vás takový domácí pomocník osvobodí od pravidelného vláčení těžkých lahví z obchodu.

„Než jsme s dětmi Žížaláky rozbalili (dříve jsme SodaStream doma neměli), netušila jsem, jaký úspěch budou mít. A to nejen u toho mladšího, ale překvapivě i u staršího syna. Vlastní dětská láhev (každá jiné barvy, aby nedocházelo ke sporům sklidila velký úspěch. Od té doby si děti se zájmem připravují nápoje samy. Naperlí si vodu podle chuti (Oliver více a Max méně) a do lahví si přidávají sezónní ovoce a bylinky. V zimě používají více citron a limetku s mátou nebo bazalkou, ale stejně dobře chutná i s trochou rozmarýnu. V létě preferují zejména bobulové ovoce, kiwi, jahody, pomeranč. Sirupy téměř vůbec nepoužíváme. Od chvíle, kdy si samy drinky mixují samy, se ze školy vždy vrací s prázdnou lahví, což každá máma jen uvítá.“

Právě mladší Maxík měl velký problém najít si svůj drink. Stále vyžadoval slazené nápoje, ale od té doby, co má SodaStream, soustředil se na vlastní výrobu. Nejenže dostatečně pije stejně jako jeho starší bratr, ale především nekonzumuje přeslazené, nezdravé nápoje plné cukru. Navíc se oba chlapci mnohem více začali zajímat o to, co pijí a co by ještě mohli zkusit namixovat. „I když je mezi nimi větší věkový rozdíl, baví mě sledovat, jak spolu během přípravy dalších a dalších příchutí komunikují,“ říká Eva, matka dvou školou povinných synů (Maxík 7 let – 2.tř. ZŠ, Oliver 13 let – 8 tř. ZŠ).

 

Berte to hravě

SodaStream nabízí jednoduchý a bezpečný systém přípravy perlivých nápojů, včetně praktických 0,5 litrových lahví s hravým designem. Vaše ratolesti si tak do školy mohou nosit vlastnoručně připravený nápoj, který je zdravý a chutný. Čím dříve se zdravým pitným režimem začnete, tím lépe. V případě mladších dětí může zafungovat i doslova pohádková výpomoc v podobě limitované edice Žížaláci, ve které najdete nejen dvě půllitrové láhve bez BPA s potiskem pohádkových žížal, ale i knížku a plastelínu v deseti barvách, které jim zpříjemní volný čas. Mimochodem, tento oblíbený seriál bude od poloviny listopadu vysílat ČT jako večerníček, takže pokud si děti svou sadu Žížaláků najdou například v Mikulášské nadílce, můžete si být jisti, že je k dodržování pitného režimu už nebude třeba nutit.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Sodastream