ijournal.cz

Nový muzikál Doktor Ox – zkoušky běží naplno

red Zdroj: a foto: Doktor Ox /Divadlo Hybernia 28.8.2018 Divadlo

Muzikálová komedie inspirovaná povídkou Julese Verna z produkce Divadla Hybernia, ve které konečně může každý milovat, koho chce, myslet si co chce, ale nejdříve si musí tuhle svobodu vybudovat, jde do finále. Muzikál o mladých hrdinech, kteří se vzepřou záměru zločinného Doktora Oxe. Muzikál, ve kterém není nouze o dramatické scény. Hlavní postava ukazuje jedince, který chce masově ovládat myšlení obyvatel, a to je v dnešní době virtuální reality a internetu velice aktuální.

příprava_choreografie

Podle slov autora a režiséra Zdeňka Zelenky,  díky náročnému dvouměsíčnímu zkoušení zastávají účinkující svoje  role na jedničku, role je baví, a to i díky skvělé hudbě Jiřího Škorpíka a vtipným textům Borise Pralovszkého. Snažíme se společně vytvořit muzikál tak, aby byl plný hravosti, humoru ale i nadčasových myšlenek.  

„Zkoušky jsou naplánované na dva měsíce od 9 do 17 hodin včetně choreografie a korepetici. A scéna se opakuje každá tolikrát, dokud není splněný účel daný libretem“uvádí Zdeněk Zelenka

Petra Vraspírová, představitelka jedné z hlavních rolí Amélie, mladé dívky plné snů, se na roli těší. Na nebojácné dívce, která potkává lásku svého života, za kterou bojuje ze všech sil, má nejraději její hlavu plnou snů, její vzdor vůči celé společnosti. Její něžné já, které se otevírá v několika písních. Její víru věřit ve své vlastní já a jít za svým srdcem stůj co stůj. “Do role, která se mi tak dobře učí, vyplním i sama sebe a věřím, že budeme obě jako jedna bytost“.     

 Petra_Vraspírová

Anička Slováčková, která se zhostila postavy Cordelie, ji vnímá jako lehkou rebelku. „Vystavuji si  jí tak , aby se mi hrála hezky a něco společného bych v ní alespoň trochu našla,“ říká Anička a dodává: „ Myslím, že do premiéry nebudu spokojená, zkoušky jsou dost náročné,  tak uvidíme, ale věřím v dobrý výsledek.“  

Jiří Korn, (alternuje s Martinem Poštou) představitel Doktora Oxe je s napsáním hlavní postavy spokojen, i když úkol ztvárnit ji bude nelehký. Zamýšlí se nad postavou a popisuje ji:  „Doktor Ox  při honbě za úspěchem a za naplněním jeho představ a tužeb je ochoten se bez skrupulí spojit s kýmkoli. Je bez  soucitu a tím i bez duše. Je příkladem bezohledné lidské touhy ovládat ostatní. Je to smutné, avšak už jsme za dobu lidské existence byli svědky mnohých exemplárních případů. No, úkol pro mě nelehký. Zdá se, že mám duši.  Každopádně po představení budu šťastný a budu si namlouvat, že to byl zlý sen.  Způsob prezentace této osoby bude nutné postupně uchopit. Uvidím, zda se mi to podaří“. 

Jiří_Doktor_Ox_Korn

Režisér Zdeněk Zelenka oceňuje účinkující, jejich herecké, taneční a činoherní výkony, které jsou zejména v hlavních rolích velmi náročné. Zmiňuje například jednu z hlavních postav Tristona. Postava se v průběhu děje mění z naivního chlapce až po mladíka, který se odvážně dokáže v dramatické situaci postavit na stranu spravedlnosti. „Muzikál by měl nejen pobavit, ale měl by mít i vyšší ambice. A tady ta myšlenková nadstavba je, jak doufám  docela čitelná,“ popisuje Zelenka. Dodává, že konec muzikálu bude pro diváky velkým překvapením, prozradit může snad jen to, že se odehraje v současnosti.

autor_a_režisér__Z._Zelenka

Autoři ve svém díle tak varují před lidmi, kteří se snaží ovládat myšlení obyvatel za každou cenu a jdou přes mrtvoly – což je Doktor Ox. Tvůrci věří, že premiéra, která je naplánovaná na 5. října v Divadle Hybernia , splní očekávání. Bude  to muzikál zábavný a pro diváky svým zpracováním, svým záměrem atraktivní a v současné nabídce muzikálů bude snad vítaným žánrovým osvěžením.

Obsazenílogo_ox

DOKTOR OX
Jiří Korn / Martin Pošta

SEBASTIAN
Peter Pecha / Petr Ryšavý

TRISTON
Ladislav Korbel / Ondřej Bábor

AMÉLIE
Petra Vraspírová / Ivana Korolová

LORCAN, kamarád Tristona
Vojtěch Drahokoupil / Lukáš Randák

ELIAS, kamarád Tristona
Jakub Šlégr / Tomáš Smička

MARIONA, kamarádka Amélie
Barbara Chybová / Aneta Dobešová

CORDELIA, kamarádka Amélie
Františka Stropnická / Anna Slováčková

ELEN LAPLACE, starostka
Kateřina Brožová / Dita Hořínková

HUDELSON, policista
Andrej Hryc / Tomáš Trapl

BERNADETTA, matka Amélie
Vanda Károlyi / Renata Podlipská

MORDAG, učitel
Martin Pošta / Ernesto Čekan

1. RADNÍ
Vlastimil Korec / Jiří Zonyga

2. RADNÍ
Rudolf Kubík / David Uličník

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: a foto: Doktor Ox /Divadlo Hybernia