ijournal.cz

Natíráme podbití

red Zdroj: Akzo Nobel Coatings CZ, a.s. 10.7.2019 Hi-tech a bydlení

Přesah střechy může navýšit obytnou plochu kolem stavby, vyřešit stínění shora, ale především chrání vnější zdi před nepřízní počasí. Spolu s podbitím má také nemalý estetický vliv na celkovou podobu domu. Nejčastějším materiálem, který se na podbití přesahů používá a zároveň vypadá atraktivně, je dřevo.

Xyladecor_Luxol_podbiti

Dřevo je živý materiál, který neustále pracuje, a je třeba se o něj dobře starat. Bez ohledu na to, zda je povětrnostním vlivům vystaveno přímo, nebo je ukryto pod střešním přesahem. Jen tak ho lze udržet v dobrém stavu po mnoho let. Jednou za čas je tedy potřeba ošetřit i venkovní dřevěné podhledy.

Ať už budete podbití natírat poprvé, nebo po několika letech, jsou na trhu k dostání přípravky určené jak pro prvotní ošetření, tak na údržbu. Obecně nelze říct, v jakém intervalu nátěry obnovovat, neboť jejich stav hodně závisí na vystavení plochy povětrnostním vlivům a předchozímu ošetření. V případě podbití je tato expozice mnohonásobně nižší než u jiných exteriérových dřevěných prvků, takže někdy vydrží bez ochrany i 10 let. Všeobecně se však doporučuje pravidelná kontrola aktuálního stavu.

Nové podbití je dobré nejdříve napustit impregnačním nátěrem například Xyladecor Xylamon HP nebo Luxol Impregnace, který mu poskytne ochranu před hnilobou, modráním i parazity a zároveň sjednocuje savost podkladu. Jen kvalitní základní ošetření umožní dřevu zůstat dlouho v dobré kondici. Dřevo je možné následně přetřít laky, lazurami nebo mořidly. Lazury lze nanášet už za čtyři hodiny po impregnaci. Pokud jste zvolili lazuru a budete podbití renovovat po letech, postačí dřevo lehce přebrousit a přetřít dvěma vrstvami. Zvolit můžete například tenkovrstvou lazuru Luxol Originál či silnovrstvou lazuru Xyladecor Extra.

XYLADECOR_Xylamon HP_0,75L_Cena od 264 KcLUXOL_Impregnace_0,75L_Cena od 174 KcLUXOL_Original_0,75L_Cena od 134 KcXYLADECOR_EXTRA_0,75L_Cena od 399 Kc
Natírání je nejlepší plánovat na den bez deště a mlhy, protože vysoká vlhkost vzduchu snižuje přilnavost a zasychání barvy. Ze stejného důvodu není dobré natírat dřevo ráno. Příliš nízké teploty zpomalují usychání barev, při vysokých může rychlé schnutí naopak vadit, protože není dost času pro napojení jednotlivých tahů. Optimální je teplota od 20–25 °C. Počkat s nátěrem byste měli i v případě silného větru, který může na povrch zanést nečistoty.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Akzo Nobel Coatings CZ, a.s.