ijournal.cz

Namazat běžky je věda. Umíte to bez fluoru?

red Zdroj: Orkla Foods Česko a Slovensko 11.2.2024 Rady, tipy, názory

Profesionální lyžaři a biatlonisté se nově musejí obejít bez vosků s obsahem fluoru. Ty totiž škodí zdraví i životnímu prostředí. Pro rekreační sportovce jsou sice stále v prodeji, ale jestli chcete udělat něco pro sebe i přírodu, můžete to zkusit bez nich. Značka Hamé a její oblíbená paštika Májka, partner české biatlonové reprezentace, přináší spolu s jejími servismany tipy, jak se v mazání běžek bez fluoru vyznat.

Hamé

Kdo nechce nebo nemůže používat vosky s fluorem, je odkázán jen na parafíny a tzv. liquidy. „Všechny znalosti a zkušenosti za poslední roky můžeme zapomenout, vracíme se na začátek,“ říká Jan Lušovský, člen šestičlenného týmu, který se stará českým reprezentantům v biatlonu o závodní běžky. Fluor, který byl desítky let nepostradatelnou složkou lyžařských vosků, totiž výrazně odpuzuje vodu a špínu. Proto bylo používání těchto vosků mnohem jednodušší. Hlavně ve vyšších teplotách na mokrém sněhu fungovaly mnohem lépe.

Český biatlon
Proč fluor končí? Jeho sloučeniny, které se ve voscích používají, zvyšují riziko kardiovaskulárních nemocí, poškození jater, rakoviny a hormonálních problémů. Škodí jak zdraví servismanů, tak přírodě, do které se otěrem z lyží dostávají. Například v okolí norského střediska Holmenkollen výzkumníci objevili vysoké množství fluorových sloučenin v těle žížal, fluor se ale dostává do celého potravního řetězce.


Reprezentační servismani radí:

V obchodech jsou ještě pořád běžně k sehnání vosky s fluorem i bez něj. Je tedy na každém z nás, jestli se rozhodneme pro ty, které jsou šetrnější k našemu zdraví i k životnímu prostředí. Jak vybírat a na co při přípravě běžek nezapomenout? Tady je několik tipů od servismanů české biatlonové reprezentace.

Banner,Ski,Cross-country,Service.,Removing,Excess,Wax,With,Special,Scraper

1. Raději víc levnějších vosků. Vosky bez fluoru fungují v užším spektru teplot, je tedy pravděpodobnější vyšší chybovost a u klasických lyží častější přemazávání. Raději než pár drahých vosků radí profesionálové koupit kompletnější sadu levnějších, abyste jich měli připravenou širokou škálu. To vám umožní přizpůsobit se aktuálnímu stavu na trati a nebudete zbytečně plýtvat drahým materiálem.

2. Teplota je základ. Ale která? Lepší než teplotu vzduchu je měřit teplotu sněhu. Proto si kupte speciální teploměr, který stojí pár stokorun. Ale pozor! Vosky často nemají jasné značení – některé udávají teplotu vzduchu, jiné sněhu.

3. Žehlička je jistota. U tuhých vosků zapomeňte na postupy typu „rozmažu to tam za studena rukou nebo hadrem a zbytek se po skluznici postupně rozjede“. Vždy použijte žehličku a kupte si raději kvalitnější s přesným nastavením teploty, ať si nespálíte skluznici. Některé vosky se roznášejí pomocí tzv. roto woolu, ale i profesionální servismani tento postup využívají jen v určitých specifických případech.  

4. Tekuté vosky vám ulehčí práci, ale… Vedle tuhých parafínů, které se upravují žehličkou, existují i tekuté vosky. Ty se nanášejí hubkou a nezažehlují se. Je to jednodušší, ale pozor, na lyžích vydrží mnohem menší vzdálenost. Tekuté vosky mají životnost třeba jen 10 km, tuhé a kvalitně zažehlené několik desítek kilometrů. Volte tedy podle toho, na jak dlouhou trasu se chystáte.

5. Jedna vrstva stačí. Občas se dočtete, že se dá nanášet několik vrstev. Když je lyže kvalitně připravena, stačí jedna vrstva – ta poslouží dostatečně. I profíci to tak dělají.

6. Čistota především. Nepodceňujte vyčištění běžek. I drobné nečistoty, které před voskováním necháte na skluznici, mohou zruinovat vaši snahu „aby to jelo“. Profíci doporučují běžky vyčistit hned po jízdě a ne ve spěchu ráno před voskováním.

7. Nezapomeňte na vybavení. Žehličku už jsme zmiňovali, ale nezbytné jsou i další pomůcky jako škrabka, kartáč, roztok na čištění skluznice neboli smývač a také speciální čisticí papír. Pokud chcete mít dobře připravenou lyži a nezničit si skluznici, zapomeňte na malířskou špachtli a technický benzín.

Závěrem: Pokud použijete práškový vosk s fluorem, vždy při voskování používejte respirátor nebo jinou ochranu dýchacích cest.

 

Májka: chutná svačinka do hor, která zasytí

MájkaNa běžkách, výpravách do hor, ale i při běžných zimních výletech s dětmi – všude zažene hlad oblíbená paštika Májka od Hamé. Tato chutná svačinka, na které vyrostlo již několik generací, nás doprovází již od roku 1966. Díky praktickému balení stačí pouze odtrhnout víčko a mazat. Tak na ni při balení batohu nezapomeňte! Víte, že: podle průzkumu Májka dětem nejvíc chutná na rohlíku (48 %), menší část dětí dává přednost Májce na chlebu (28 %). A pět procent dětí má nejraději Májku úplně samotnou.

Májka
Značka Hamé je hlavním partnerem České biatlonové reprezentace. Fandí všem českým závodníkům během probíhajícího Mistrovství světa v biatlonu v areálu Vysočina arény v Novém Městě na Moravě. Aktuální počasí není moc ideální. Takže samozřejmě držíme všichni palce i organizátorům MS v jejich úsilí vytvořit co nejlepší podmínky pro tento nádherný zimní sport, který si získává stále větší zájem fanoušků.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Orkla Foods Česko a Slovensko