ijournal.cz

Na víkendovou lyžovačku bez auta? Jde to levněji a bez cestovky!

red Zdroj: Flixbus 20.2.2019 Cestování

Sezóna zimních radovánek je v plném proudu a, pokud nemáte vlastní auto, nezoufejte! I tak se můžete jednoduše a levně podívat do řady destinací v Evropě. Jako první možnost se nabízí využít služeb cestovní kanceláře, která vás často na místo dopraví hromadně autobusem, zajistí ubytování, snídani nebo polopenzi a skipas. Levněji pak vychází varianta, kdy se do lyžařské destinace vypravíte vlastní dopravou. Byť se to na první pohled nezdá, cesta autem do Itálie, Francie, ale i Rakouska se může pěkně prodražit – a to nejen kvůli cenám benzínu, ale hlavně dálničním poplatkům.

Pokud chcete vyrazit levně na dva nebo tři dny, můžete se poohlédnout po cestě vlakem nebo autobusem FlixBus a zajistit si tak prodloužený víkend na vlastní pěst. V místě si pak můžete ubytování obejít nebo využít online rezervačních a srovnávacích služeb jako Booking nebo Trivago. Skipas si objednejte a zaplaťte předem – ušetříte pár eur nejen za skipas, ale často i za cestu skibusem. Níže vám přinášíme tip na čtyři populární lyžařská střediska, která si můžete užít i low cost.

Rakousko: Nočním spojem do Innsbrucku a odsud přímo na ledovec!

Začneme pěkně zostra, jednou z nejvyhlášenějších rakouských destinací, ledovcem Stubai. Ve Stubaiském údolí na vás čeká vůbec největší rakouský ledovcový areál a tři menší střediska, dostupná jednoduše a snadno skibusem: Schlick 2000, Serlesbahn a Elferlift. Cílova destinace mnoha lyžařů a snowboardistů se nachází jen asi 45 minut skibusem od tyrolského centra Innsbrucku. Ve městě najdete levnější ubytování, než v okolí ledovce, a ještě si můžete prohlédnou historické centrum. I  ve městečkách jako Falbeson, Volderau, Fulpmes, Mieders nebo Schönberg se ale dá ubytovat okolo 20 eur (510 Kč) za noc, pokud mrknete na lokální stránku s ubytováním.

Stubaiské údolí

Okolo Stubaie panuje poklidná atmosféra a zdejší vzduch lékaři doporučují alergikům. Ze skalních masivů, které údolí obklopují, se tyčí k nebi 109 třítisícových vrcholů. Úchvatnou okolní scenérii dotvářejí ledovce, kterých je zde stěží uvěřitelných osmdesát. Lanovky jsou zde vybaveny sklápěcími kryty s pojistkou. Podle německého autoklubu ADAC je Stubai se 73 km sjezdovek jedním z nejlepších lyžařských středisek v celých Alpách.

Do Innsbrucku se pohodlně dostanete noční linkou FlixBusu. V pátek ve 21:10 nasednete do autobusu, lyže coby nadrozměrné zavazadlo uložíte do zavazadlového prostoru. Nezapomeňte je ale s předstihem nahlásit na zákaznické podpoře dopravce. Usadíte se na prostorné polohovatelné sedačce a můžete usnout. O necelých 8 hodin později se probudíte v Innsbrucku na zastávce Südbahnstraße, která se nachází pět minut chůze od vlakového nádraží Hauptbahnhof Südtiroler Platz. Odsud vám jede skibus přímo na ledovec. Cena samotné jízdenky z Prahy do Innsbrucku začíná od 898 Kč a za lyže zaplatíte za obě cesty kolem 10 eur (250 Kč).

Přes jedno údolí vlakem do Söldenu

Stubai není jedinou zajímavou možností, kam z Innsbrucku vyrazit. Pro dobrodruhy jsme vybrali další rušný ledovec, nad údolím Ötztal, rozkládající se přímo nad prominentním letoviskem Sölden. Jde vlastně o dva ledovce – strmější Rettenbach, kde se jezdí i věhlasný Světový pohár, a mírný Tiefenbach. Vede k nim klikatá vysokohorská silnice, ovšem jakmile sněhové podmínky dovolí spustit i lanovky mimo ledovec, je pak přístupný přímo z údolí.

Z Innsbrucku se do Söldenu dostanete lokálním vlakovým a autobusovým spojením během necelých dvou hodin za 14,90 eur (380 Kč). Pokud si stáhnete rakouskou turistickou mobilní aplikaci VVT SmartRide, bude se vám cestovat o to jednodušeji. Aplikace vám totiž přesně ukáže ty nejrychlejší vlakové spoje a dostane vás přímo na místo.

Sölden

Trochu nepříjemně vás překvapí rozdíl v ceně skipasů i ubytování oproti centru ve Stubai. V Söldenu stojí jednodenní skipas 54,50 eur (1400 Kč), zatímco ve Stubai je to jen 48 eur (1230 Kč). Ubytování seženete na oficiální stránce střediska od 100 eur (2500 Kč) za osobu a noc.

Ať se v okolí Innsbrucku rozhodnete pro kteroukoliv lyžovačku, zelený autobus FlixBus vyráží na cestu zpět do Prahy čtyřikrát týdně v 1:20 a do Prahy přijíždí v 9:10 ráno. Do odjezdu autobusu večer snadno přečkáte procházkou po městě a skvělou místní večeří. Zavazadla i lyže si mezitím uložte do úschovny přímo na vlakovém nádraží!

Slovensko: Výhledy jako v Alpách, ceny jako doma

Za skvělými sněhovými podmínkami můžete vyrazit i směrem na východ. Město Liptovský Mikuláš najdete v severní části Slovenska, v těsné blízkosti Nízkých Tater. A horských středisek v Liptovském regioně najdete hned několik – na své si přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí lyžaři a snowboardisté.

Tím největším a zajisté i nejoblíbenějším střediskem je nepochybně Ski centrum Jasná Chopok, nacházející se v Demanovské Dolině, kde mají ty nejlepší přírodní podmínky pro všechny druhy zimních radovánek. Toto vyhlášené středisko vám nabídne více než 45 kilometrů sjezdovek na chopockých severních i  jižních svazích. Pohádkový výhled na horskou krajinu je třešničkou na dortu.

Slovensko

Za skipas ušetříte i třetinu, pokud si ho objednáte s předstihem online přes GOPASS. Služba nově nabízí dynamickou cenotvorbu skipasů v závislosti na počtu prodaných lístků a předpokládaném vytížení konkrétního střediska v daném termínu. Jednodenní lyžování vás tak vyjde na cenu od 32 eur (820 Kč). Po ubytování mrkněte na Bookingu, v turistických ubytovnách seženete nocleh už od 15 eur (380 Kč) za noc.

Když už budete na Slovensku, neobejdete se bez znalostí tradiční gastronomie. Kraj kolem Liptovského Mikuláše je neobyčejně bohatý na velké množství lesů a luk, na kterých se volně pasou ovce a krávy, jejichž mléko se zpracovává tradičním způsobem. Jedná se o typické ovčí sýry korbáčiky, které lze zakoupit v několika příchutích. Vyzkoušejte i místní domácí máslo v kombinaci s čerstvým pečivem. Pokud navštívíte jednu z místních tradičních kolib, určitě si objednejte pravé slovenské brynzové halušky. Ty si spolu s dalšími dobrotami můžete dopřát třeba v nedaleké restauraci Koliba v Liptovském Hrádku, která vás svým selským designem vezme o sto let zpátky.

Česko: Hory za rohem aneb lyžovačka na otočku

Čím blíže se vydáte, tím víc ušetříte, to je jasné. Pokud jsou vaše finanční i časové možnosti omezené, skvěle si zalyžujete i během víkendového pobytu na českých horách. Poohlížejte se po menších areálech, které nabízejí skvělé technické a sněhové podmínky, zároveň jsou ale levnější než ta nejpopulárnější česká střediska jako Špindlerův Mlýn, Černá hora – Pec, Dolní Morava nebo Klínovec.

Bez auta můžete autobusem pohodlně vyrazit směrem do Krkonoš nebo na Ještěd. Zelené autobusy FlixBus jezdí mezi Prahou a Libercem v zimě až 22krát denně, cena jedné jízdenky začíná na 29 Kč a za lyže zaplatíte 19 Kč. Liberec je destinace vhodná jak pro sjezdové lyžování na Ještědu, tak i pro milovníky běžek, kteří mohou dále pokračovat do Bedřichova.

Česko
Skiareál Ještěd
se chlubí právě tím, že nabízí „hory za rohem“. Lyžařské středisko má dvě části, které jsou propojené sjezdovkami. Dolní Skalka se nachází u centrálního parkoviště a horní Černý vrch u kabinkové lanovky na Ještěd a areálu skokanských můstků. Areál láká na 9,2 km sjezdovek všech obtížností, 2 čtyřsedačkové a 1 dvousedačkovou lanovku, 5 vleků, novou profesionální lyžařskou školu s rozšířenou dětskou výukovou zónou, lyžařskou půjčovnu a ski servis. Modernizací prošlo i občerstvení v podobě rekonstruované samoobslužné restaurace Můstek a kiosků na sjezdovkách.

Za jednodenní skipas zde zaplatíte 590 Kč. Pokud si budete chtít užít víkendový pobyt a v hotelu na Ještědu strávíte noc, připočtěte si k výletu ještě částku od 1900 Kč za noc a ubytování pro dva. Na Bookingu se vám podaří najít ubytování v penzionu pro jednu osobu od 430 Kč za noc.

Doufáme, že jsme vás naším výběrem nadchli a už jdete vybalit lyžařské vybavení ze skříně. Ať se rozhodnete vyrazit kamkoliv, nezapomeňte, že čím více ušetříte za jeden prodloužený víkend, o to více cest můžete podniknout!  

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Flixbus