ijournal.cz

Musée Grévin Praha spěje ke slavnostnímu otevření!

red Zdroj: www.grevin.com 25.4.2014 Koktejl, Zajímavosti

Na jaře minulého roku oznámila francouzská společnost Compagnie des Alpes svůj záměr otevřít svou teprve druhou celosvětovou pobočku Musée Grévin, a to právě v srdci Evropy, v Praze v Celetné ulici. V uplynulých měsících proběhla řada setkání uměleckého týmu Grévin Paris s českými osobnostmi a rovněž byla započata tvorba soch historických osobností.

Mezi osobnosti, které se v letních a podzimních měsících setkaly s pařížským týmem Grévin, ať už v České republice či Paříži, patří Helena Vondráčková, Karel Gott, Lucie Bílá, Dagmar Havlová, Tereza Maxová, Jolana Voldánová, Petr Čech, Dominik Hašek, Roman Šebrle, Jan Tříska či Anna Geislerová. V Paříži došlo také k setkání s představitelem legendární filmové postavy Vinnetou, dnes již 84letým Pierrem Bricem, který pózoval pro sochu českého Musée Grévin. S ním si zde podala ruku také Helena Vondráčková.

Helena Vondráčková a Pierre Brice

Helena Vondráčková a Pierre Brice

V současné chvíli tak již v uměleckých dílnách v Paříži pracuje tým sochařů, vlásenkářů a kostymérů na všech sochách pro pražský Grévin. Musée Grévin nabídne unikátní náhled nejen do světa současného showbyznysu Čech a zahraničí, ale také do historie. Návštěvníci se tak mohou těšit na setkání s Mahátmou Gándhím, Karlem IV, Svatým Václavem, Charlie Chaplinem, Louis Armstrongem, Janem Ámosem Komenským nebo třeba s Mozartem. Chybět ale samozřejmě nebudou ani postavičky ze světa pohádek, třeba Krteček či Spejbl a Hurvínek.    

Unikátní koncept

Každý, kdo navštívil kdekoli na světě jakékoli muzeum s voskovými figurínami, se setkal s vyšší či nižší kvalitou ztvárnění soch i prostředí, do kterého jsou zasazeny. Francouzské Musée Grévin však nabízí zcela unikátní koncept setkání s největšími osobnostmi domácí i zahraniční scény na rozlehlé ploše muzea, a to ve špičkovém provedení a ojedinělém architektonickém ztvárnění. Návštěvníci procházejí těmi nejdůležitějšími časovými érami světových dějin a dopřávají si setkání s těmi, které obdivují třeba jen na plátnech kin. Mimo první originální Musée Grévin Paris a po první celosvětové pobočce v kanadském Montrealu se mohou na tyto zážitky těšit také návštěvníci Prahy, a to již od dubna tohoto roku. Prvorepubliková kavárna či alchymistická kuchyně císaře Rudolfa jsou jen malým předznamenáním velkého zážitku.    

Tváří v tvář soše za milion korun 

Musée Grévin představí sochy, které jsou často k nerozeznání od skutečné osobnosti. Tvorba jedné sochy trvá minimálně tři měsíce a náklady na ni začínají na milionu korun. Podílí se na ní špičkoví sochaři, vlásenkáři (pro zajímavost na jednu sochu je potřeba až 500 000 kusů vlasů), kostyméři a další zástupci uměleckého týmu Grévin Paris. V řadě případů osobnosti věnují své vlastní kostýmy pro figurínu, nebo nechají vyrobit kopii originálních šatů, se kterými se nemohou rozloučit.  

Výsledkem jsou pak úžasně propracované sochy i celé scenérie reflektující dané období či přirozené prostředí pro danou osobnost, vysoce věrohodné postavy i samotné obličeje figurín, které téměř nerozeznáte od živé osobnosti.

Dominik Hašek se svou sochou

Dominik Hašek se svou sochou

FAKTA:

  • Na celém procesu výroby jedné figuríny se podílí až 15 osob
  • K výrobě soch spotřebují v Grévinu 130 litrů laku a 100 kilogramů vosku ročně
  • Na výrobu jedné formy hlavy ze sádry, podle které je posléze vytvořena finální vosková hlava, je potřeba 15 kilogramů sádry  
  • Na výrobu jedné sádrové formy ruky, podle které je posléze vyrobena finální vosková ruka, je potřeba 2 kilogramy sádry   
  • Na make-up figurín vypotřebují umělci 70 tub olejových barev  

www.compagniedesalpes.com

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.grevin.com