ijournal.cz

Milovaná Sýrová sezóna v McDonald’s je tu!

red Zdroj: McDonald’s 9.11.2020 Gastronomie, Zajímavosti

Jaký je nejoblíbenější burger Čechů? Odpověď je jednoznačná, jde právě o ten se sýrem, cheeseburger. Právě proto je v McDonald’s nejpopulárnější sezónní nabídkou Sýrová sezóna. A my pro vás máme skvělou zprávu: právě odstartovala!

sýrová_sezóna_McD
Těšit se můžete třeba na milovaný Cheese King s eidamem nebo hermelínem, fantastický Swiss King s ementálem a bramborovou placičkou nebo na Cheese King Grill Naked, což je specialita s grilovaným hovězím masem a hermelínem, kterou si vychutnáte i bez housky.

Abychom vám aspoň trochu zkrátili čas, než si pro svého prvního oblíbence ze Sýrové sezóny zajedete nebo si ho objednáte přes McDelivery, přinášíme vám pět zajímavostí o historii i současnosti sýrů v burgerech. Mimo jiné se dozvíte, kdo za tímto objevem stojí, i jaký je vůbec nejpopulárnější sýr, který se do cheeseburgerů přidává.

 


Šestnáctiletý vynálezce

Podle celé řady odborníků na historii stravování vděčíme za sýr v burgeru teprve šestnáctiletému Lionelu Steinbergerovi. Ten ho na masovou placičku poprvé přidal v roce 1924 v bistru svého tatínka Rite Spot ve městě Pasadena v Kalifornii.

Jeho vynález mu zachutnal, a protože na to měl stejný názor i táta, rozhodli se cheeseburger přidat do nabídky. V kalifornském sendvičovém bistru se ale ještě nejmenoval cheeseburger, ale sýrový hamburger.

 

Cheeseburger z Kentucky

Slovo „cheeseburger“ vzniklo o rovnou dekádu později v roce 1934. Svůj burger se sýrem tak pojmenovali v restauraci Kaeliln v kentuckém Louisville. Majitel podniku Charles Kaelin se poté začal označovat coby vynálezce cheeseburgeru a přidání sýra zdůvodnil snahou vylepšit klasiku novou, svěží příchutí.

I přesto to byl ale třetí Američan Louis Ballast z drive-inu Humpty Dumpty, kdo si o rok později nechal na cheeseburger registrovat ochrannou známku.

 

Americká klasika i něco pro fajnšmekry

Ve Spojených státech nedají v cheeseburgeru dopustit na klasický americký sýr, který najdete i v McDonald’s. Jde vlastně o u nás dobře známý tavený sýr, zabalený po jednotlivých plátcích ve fólii.

Do cheeseburgerů se ale postupem času začaly přidávat i další druhy sýra. Velmi populární je britský čedar, v burgeru ale můžete najít také nizozemskou goudu, švýcarský aromatický gruyere anebo dokonce sýr s bílou nebo modrou plísní.

 

Sýry miluje celý svět

Indie_paneerSýrová sezóna u McDonald’s je u nás bez diskuze nejpopulárnější sezónní nabídkou, sýry ale zbožňuje celý svět. Sýrovým králem je Spicy Paneer Wrap, který si můžete objednat v Indii. Uvnitř je osmažený sýr, podobný např. halloumi, nechybí klasický americký sýr, rajče, salát i červená cibulka.


HongKong_toast

V Hong-Kongu zase nechyběl v nabídce toast se slaninou, kolínky a spoustou rozpuštěného sýra a v Itálii si McDonald’s pro zákazníky přichystal pizza taštičku s rajčaty a mozzarellou.
Itálie_taštička
Kanada_poutine

Filipíny_omeleta
Na sýr nezapomínají ani v Kanadě s jejich národním jídlem s názvem poutine. Jde o hranolky se silnou masovou šťávou, kde jsou třešničkou na dortu právě kousky sýra.

A když zamíříte na Filipíny, na snídani si tu můžete objednat sendvič s vaječnou omeletou s opravdu štědrou dávkou této rozteklé delikatesy.

 

Sýrová sezóna: od hermelínu po ementál

Speciální sýrové delikatesy na vás samozřejmě čekají i v rámci Sýrové sezóny u McDonald’s u nás v České republice. Milovaný Cheese King si lze objednat ve variantě se smaženým eidamem, ale i s grilovaným hermelínem.

Sýr s bílou plísní je pro vás připraven také v Cheese King Grill Naked, což je hermelínový krasavec, kterého si vychutnáte i bez housky. Mezi sýrovými superstar nechybí Swiss King s ementálem a smaženou bramborovou placičkou, všemi Čechy milovaný Smažák nebo Hermelínky, smažené hermelínové kousky s brusinkovou omáčkou.

A skvělá zpráva také je, že sýrové delikatesy pro McDonald’s dodává společnost Savencia Fromage & Dairy, která pochází z České republiky.

 

Cheese King nebo Swiss King?

Co na vás v rámci letošní Sýrové sezóny čeká, už víte, jaké dobroty na vás kromě sýra v jednotlivých burgerech čekají, si můžete prostudovat na tomto odkazu.

https://www.mcdonalds.cz/menu/aktualni-nabidka/

Burgery pro fajnšmekry ze sýrové sezóny navíc mohou dorazit až k vám domů v rámci služby McDelivery. Ta je díky službám Dáme jídlo, Wolt a Bolt dostupná téměř po celé republice. Víc informací o McDelivery najdete zase tady.

https://www.mcdonalds.cz/o-nas/mcdelivery/

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: McDonald’s