ijournal.cz

Mezinárodní den jógy 2022, zapojte se i vy

red Zdroj: Jóga v denním životě 9.6.2022 Krása a zdraví

V červnu se bude opět slavit po celé České republice Mezinárodní den jógy. Letošní oslavy jsou o to větší, že Indie slaví 75. výročí své nezávislosti na koloniální nadvládě. Pod názvem „Azadi ka Amrit Mahotsav“ se tak koná řada akcí v Indii i zahraničí, včetně České republiky.

 Trikona ásana v Jógacentru Velichovská foto Radim Paluš Jóga v denním životě


„Mezinárodní den jógy se poprvé slavil v roce 2015, poté, co byl vyhlášen Valným shromážděním OSN v roce 2014. Indický premiér Narendra Modi navrhl ve svém tehdejším proslovu v OSN, aby mezinárodní den jógy připadl na 21. červen, protože to je nejdelší den v roce na severní polokouli a má v mnoha zemích světa zvláštní význam. První oslavu v Indii organizovalo indické ministerstvo AYUSH, které se zabývá ajurvédou, jógou a dalšími indickými systémy podporujícími zdraví. Od té doby se mezinárodní den jógy slaví každý rok po celém světě, včetně České republiky,“
uvedl J. E. Hemant H Kotalwar, velvyslanec Indické republiky v České republice a vyzval zájemce k zapojení do akcí pořádaných po celé České republice neziskovou organizací Jóga v denním životě.

Psycholog a psychoterapeut Petr Růžička uvádí, že duševní zdraví je také charakterizováno tím, že člověk je plně zodpovědný za své chování a prožívání. „Je tedy schopen zdravě nahlížet na sebe sama (sebereflexe) a mít pod kontrolou své chování a jednání. Tato funkce seberegulace je zajišťována především částí mozku v oblasti za čelem, jejíž rozvoj podporuje koncentrace a meditace, ale i řada dalších jógových cvičení.“

 Foto Radim Palus Eka pada pranama asana Petrin s Hradem


Jak nám může jóga pomoci?

  • Cvičme jógu (klasickou jógu, která je uceleným systémem tělesných, mentálních, dechových a spirituálních technik, jako je třeba Systém Jóga v denním životě), v jejímž základu je obsažen princip „sannahana“, neboli odolnost a nezdolnost.
  • Nevyhýbejme se přiměřené zátěži a nepříjemnostem, ale zkoušejme je zvládat (každé zbytečné vyhnutí se oslabuje naši schopnost zvládat obtíže a posiluje náš strach z další zátěže).
  • Otužujme se (studená ranní sprcha, chození naboso v přírodě…), pěstujme sebedisciplínu, směřujme v životě od chaotičnosti k uspořádanosti a pravidelnosti (šetří to významně životní energii, kterou můžeme použít ke zvládání zátěže).
  • Mysleme a komunikujme pozitivně. Jak o světě přemýšlíme, takový jej máme.
  • Budujme své zdravé sebevědomí a sebepojetí. To je základ životní stability a odolnosti.
  • Posilujme své sociální a enviromentální zdraví. Jaký je můj vztah k druhým lidem, k životnímu prostředí, ke světu? Mám je rád, pečuji o ně?
  • Rozvíjejme svou spiritualitu (nemusí být svázána s žádným náboženstvím), vnímejme svou sounáležitost s celkem, respektujme to, co nás přesahuje.

 

Jak se zapojit?

25 poboček Jógy v denním životě nabízí každý týden ve více než stovce českých obcí a měst téměř 500 jógových kurzů pro veřejnost. Většina z těchto spolků také pořádá nejrůznější akce na oslavu Mezinárodního dne jógy, které se konají pod záštitou Velvyslanectví Indie. V Praze například proběhne 16. června Den otevřených dveří ve třech centrech Jógy v denním životě (v Blanické ulici v Praze 2 – Vinohradech, Velichovské ulici v Praze 5 – Malé Ohradě a v Donovalské ulici v Praze 4 – Jižním Městě). Zájemci o cvičení jógy si tak mohou přijít zdarma vyzkoušet cvičení jógy na 6 lekcí s programem pro začátečníky, proti bolestem zad a na podporu vitality. V dalších českých a moravských městech se konají také cvičení v parku, ochutnávky vegetariánských specialit a další programy. Všechny kurzy, semináře a další akce pořádané spolky Jóga v denním životě je možné najít na webové adrese www.joga.cz a facebookové adrese www.fb.com/jogavdennimzivote.cz.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Jóga v denním životě