ijournal.cz

Merkur – unikátní stavebnice z Police nad Metují

red Zdroj: Merkur 18.11.2022 Zajímavosti

Počátky výroby stavebnice jsou datovány k roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Ještě před založením si nechal patentovat originální konstrukci dětské kovové stavebnice pod názvem Inventor. Dnes již těžko zjistíme, zda to byla jeho myšlenka nebo zda byl inspirován vzorem jiné stavebnice. Původně byly kovové díly stavebnice Inventor navzájem spojovány kovovými háčky – podobný systém, jaký se dnes používá u stavebního lešení „haki“. Kovová stavebnice pod názvem Inventor nepřežila, přesto se tento název v Polici nad Metují užívá a zlidověl.

Merkur

V roce 1925 přechází výrobce na nový systém, který se zachoval v nezměněné podobě až dodnes. Kovové části stavebnice jsou již spojovány šroubky a matičkami. Tímto krokem se stavebnice přiblížila reálnému konstruování a umožnila tak větší možnosti pro hru a tvořivou práci dětí. S přechodem na nový systém byla pro stavebnici registrována nová ochranná známka MERKUR.

Merkur

V roce 1940 byla výroba zastavena v souvislosti s válečným nedostatkem barevných kovů. Výroba byla obnovena po válce v roce 1947. Změna nastala po znárodnění, které postihlo ve své druhé vlně také střední a malé výrobce a živnostníky. Počátkem 50. let byla zrušena soukromá firma pana Vancla a výroba se stala roku 1953 součástí Okresního kombinátu v Broumově. Až v únoru roku 1955 byla podána nová žádost k registraci ochranné známky MERKUR na stavebnici a vláčky s kolejnicemi a transformátorem. Výroba stavebnice pokračovala v takřka celém předválečném sortimentu. Stavebnice MERKUR byla od 60. let 20. století kovopodnikem Broumov exportována přes Pragoexport do celé Evropy.

Merkur

Osud pana Vancla byl ovlivněn politickými změnami v tehdejším Československu podobně jako u mnoha jiných živnostníků. Po znárodnění mu bylo uloženo, aby splatil některé faktury na materiál, který ovšem k výrobě už používal znárodněný podnik. Zakladatel a vynálezce Merkuru tak do svých téměř osmdesáti let pracoval na revolverovém soustruhu ve své bývalé firmě, aby tento vymyšlený dluh splatil.

Merkur

Po Sametové revoluci v roce 1989 dochází počátkem 90. let k privatizaci Kovopodniku v Broumově. Bývalými zaměstnanci byl vypracován privatizační projekt a založena firma Komeb. Ta nějaký čas setrvačností pokračovala ve výrobě stavebnic MERKUR, ale již v roce 1993 byla u konce s dechem.

Merkur

Další kapitolou historie firmy se stal vstup Jaromíra Kříže. Začínal podnikat v kovovýrobě v objektu, který získal restitucí po svém dědovi. Z původního záměru odkoupit několik strojů ze zlikvidované firmy Komeb nakonec vznikla myšlenka pronajmout si podnik v likvidaci a pokusit se rozjet zastavenou výrobu Merkuru. Pan Kříž odchází v roce 2020 kvůli vážnému onemocnění do ústraní.

Merkur

Merkur žije, dál se rozvíjí do ucelených řad malých a velkých stavebnic a úspěšně proniká na trhy tuzemské i zahraniční. V současnosti pracuje ve výrobě stavebnice Merkur přes 30 zaměstnanců a 100 metrů od výrobního závodu (místními stále nazývaný „Inventor“) se nachází i rozsáhlé Muzeum stavebnice Merkur, kde je řada jedinečných exponátů. Celá expozice Muzea je důkazem toho, že stavebnice Merkur je plně multifunkční a práce s Merkurem nezná hranic.

Merkur

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Merkur