ijournal.cz

Lipedém, onemocnění mylně zaměňováno s obezitou

red Zdroj: Lipoelastic 8.6.2023 Krása a zdraví

Měsíc červen je celosvětově považován za měsíc lipedému a jeho osvěty. V České republice jde ovšem o málo známé, a poměrně často mylně diagnostikované onemocnění, které postihuje zejména ženy. Onemocnění se projevuje abnormálním hromaděním tuku v oblasti dolních končetin, hýždí a v některých případech i paží. Nízké povědomí o lipedému, a jeho častá záměna s obezitou, jsou nejčastějšími příčinami pozdní diagnostiky. Přitom právě včasná diagnóza může výrazně zlepšit kvalitu života lipedémických pacientek.

 16_image


Příčina lipedému? Zatím stále neznámá

Ačkoliv lipedém postihuje globálně každou desátou ženu, příčina tohoto onemocnění dosud není známá. Odborná veřejnost má za to, že hlavní roli hrají hormonální změny. První menstruace, puberta, hormonální antikoncepce, těhotenství či menopauza bývají jedny z hlavních spouštěčů tohoto onemocnění. V některých případech může svoji roli sehrát i dědičnost, o čemž svědčí příběhy žen, u kterých se lipedém „předává“ z generace na generaci.


Neschopnost zhubnout, těžké, oteklé a bolestivé nohy – nejčastější symptomy lipedému

Nejčastějším znakem, který je typický pro všechny lipedémické pacientky je neschopnost, i přes veškerou snahu o diety či změnu životního stylu, zhubnout. Stejně tak snadná tvorba modřin, pnutí, pocit těžkých a oteklých nohou a celková bolestivost dolních končetin při každodenních činnostech, patří k typickým příznakům, na základě kterých lze lipedém poznat. Ženy trpící lipedémem mají zpravidla horní část těla oproti spodní části štíhlejší.

„Život plynul, a já začala mít křeče v nohou při rychlejší chůzi. Lipedém utlačoval žíly, které byly nedostatečně okysličené. Ty bolesti začaly být větší a větší. Až jsem se dostala do stavu, kdy jsem musela při chůzi zastavovat a odpočívat,“ říkáHana Čechová, žena trpící
lipedémem, a dodává:
Snažila jsem se držet všemožné diety a cvičit. Bohužel výsledky na mém těle byly vidět naprosto minimálně nebo vůbec. A i když jsem něco zhubla, měla jsem stále silná stehna, zadek, ovarová kolena a ruce zápasnice.“

11_image

 Čtyři stádia lipedému

Stádia lipedému se obvykle rozdělují do čtyř fází, které se liší výskytem příznaků a stupněm závažnosti.

Stádium I: Toto stádium je charakterizováno nepravidelným uspořádáním tukových buněk, které se mohou objevit ve formě nodulů (lymfatických uzlíků). Pacientky mohou pociťovat bolestivost nebo citlivost v postižených oblastech.

Stádium II: Tuková tkáň je v tomto stádiu hustší a noduly jsou výraznější. Lipedém se začíná rozšiřovat do oblastí, jako jsou hýždě, stehna a kolena.

Stádium III: Lipedém se v tomto stádiu rozšiřuje a ovlivňuje více tělesných oblastí. Může postihnout holeně, kotníky a paže. Edém (otok) se stává výraznějším a může vést k těžkostem
v pohybu a zhoršené kvalitě života.

Stadium IV: Tuková tkáň je výrazně hustá a rozšířená po celém těle. Edém je výrazný a může docházet k tvorbě lipedémových cyst a fibrotických změn. Pacientky často trpí silnou bolestí, omezenou pohyblivostí a zhoršenou kvalitou života.

 

Včasná diagnostika je základ!

Na lipedém prozatím neexistuje léčba, který by zastavila jeho progres či ho plně vyléčila.
I z toho důvodu je včasná diagnóza zásadní! Správně nastavená léčba a další podpůrná opatření mohou výrazně pomoct ke zmírnění či pozastavení rozvoje lipedému. Čím dříve dojde k léčbě lipedému, tím kvalitnější život mohou pacientky mít.

Kvůli nízké erudovanosti široké i odborné veřejnosti bývá lipedém zaměňován za obezitu.
Pro lipedém je ovšem typické nerovnoměrné ukládání tuku (postiženy jsou především paže a dolní končetiny) zatímco při klasické obezitě dochází ve většině případů k rovnoměrnému nárustu tuku po celém těle.

 

Způsob léčby? Liposukce, kompresní prádlo a nízkosacharidová dieta

Léčba lipedému je multidisciplinární. Základem je redukce tukové tkáně liposukčními metodami. Pomáhá také kompresních oděvů, které ženám v běžném denním životě ulevují od bolestivosti a otoků nohou.

15_image

Liposukce – chirurgická léčba lipedému

„Lipedém je chronické progredující onemocnění tukové tkáně na dolních končetinách a pažích. Jedinou možnou terapií je redukce tukové tkáně. Nejedná se o klasickou (estetickou) liposukci, ale o zdravotní výkon z medicínské indikace. Cílem je zbavit pacienta symptomů – otok, bolestivost, pnutí, tvorba spontánních modřin – a tak zlepšit jeho kvalitu života a zabránit progresi onemocnění do vyšších stádií.“ vysvětluje MUDr. SLAVOMÍR ROKOŠNÝ, PH. D., FEBS.

 

Konzervativná léčba – kompresní terapie

Použitím kompresních (stahovacích) oděvů se vytváří tlak na končetiny, což podporuje žilní
a lymfatický tok a správnou cirkulaci krve. Díky správnému fungování žilního a lymfatického systému dochází ke snížení otoků, bolestivosti a hromadění tekutin v těle. Kompresní oděvy také napomáhají zpevnit nerovnoměrné nebo deformované končetiny a podporují tak zlepšení mobility pacientek.

Kolekci kompresního prádla, navrženou speciálně pro lipedémické pacientky na běžné denní nošení, nabízí na českém trhu například společnost LIPOELASTIC. Kompresní prádlo je vhodné nosit také po liposukčních zákrocích prováděných při redukci tukové tkáně.

 

Nízkosacharidová strava i vhodný pohyb

Strava hraje při léčbě lipedému klíčovou roli. Napomáhá zmírňovat otoky, které lipedém často při špatném stravování provázejí. Ženy trpící lipedémem ze svého jídelničku vyřazují potraviny, které působí zánětlivě – rafinovaný cukr, průmyslově zpracované potraviny, lepek a mléčné výroby, které nahrazují potravinami s nízkým obsahem cukru, rostlinného původu, rybami, zeleninou a zdravými oleji.

Aerobní cvičení, lymfatická jóga a plavání jsou vhodnými aktivitami prospěšnými pro mobilitu kloubů a správné fungování těla, které si mnoho žen s lipedémem pro jejich pozitivní přínosy oblíbily.

 

LIPEDÉM JE NEMOC. NEJEN POUHÁ OBEZITA.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Lipoelastic