ijournal.cz

Letní sezona na šumavském Špičáku udělá radost hlavně dětem

red Zdroj: Ski&Bike Špičák 12.7.2015 Cestování, Pro děti, Sport

Novou sjezdovou dráhu na duších, dětské hřiště nebo naučnou stezku „Po stopách zajíce“ připravil jako své hlavní novinky letošní letní sezony Ski&Bike Špičák. Největší sportovní areál české části Šumavy dosáhl v loňském roce hlavně díky rozhledně na vrcholu Špičáku rekordní letní návštěvnosti a v tomto trendu chce pokračovat.

létoOficiální start letního provozu lanovky, bikeparku a další nabídky (hřiště, rozhledna, naučná stezka aj.) proběhl poslední květnovou sobotu 30.5. „Investovali jsme do nastávající letní sezony přes 1 milion korun a věříme, že novinkami zaujmeme hlavně děti. Sjezd na duších s pohyblivým kobercem (dlouhým 30 metrů) a dětské hřiště u nástupu na lanovku se opravdu povedly. Vstup tam je možný i na jízdenku na lanovku, takže to je určitě výhodné i z tohoto ohledu,“ uvedl provozní ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. Poblíž těchto nových atrakcí vyrostla také cvičná minibiková dráha pro nejmenší bikery do 10-11 let s možností zapůjčení dětských kol či odrážedel pro nejmenší zdarma. Příští rok pak tady přibude vodní program (konkrétně např. vodní mlýn).  

Pro rodiny s dětmi v areálu též připravili ve spolupráci s Lesy ČR novou naučnou stezku nazvanou „Po stopách zajíce.“ Vede z vrcholu Špičáku od rozhledny na Rozvodí, přes Čertovo jezero a zpět k lanovce. „Je na ní deset stanovišť s kvízem zahrnujícím zdejší rostliny, stromy, živočichy a jiné zajímavosti. Kdo odpoví správně, vyjde mu v tajence jméno nejchytřejšího zajíce u nás na Špičáku a v kase obdrží malý dárek,“ představuje zhruba hodinu trvající vzdělávací procházku zdejší přírodou Radek Vaniš ze Ski&Bike Špičák.  

Rozhledna na vrcholu Špičáku, která před rokem naprosto proměnila a zatraktivnila scenérii horních partií střediska, se nyní na ochozu dočkala i panoramatických fotografií. „Je na nich také popis všech hlavních vrcholů či významných míst, které jsou odsud vidět,“ upřesnil V. Kasík. Plní se také schody rozhledny, kde se mohou cedulkami zvěčňovat/prezentovat jak lidé, tak firmy. „K dnešnímu dni už jich je obsazených 60 z celkových 135,“ dodává Kasík. Vstupné se neplatí. U rozhledny turisté toto léto najdou hezčí prostory v okolí stánku na občerstvení, kde budou moci posedět.  

Právě rozhledna přilákala v roce 2014 na Špičák rekordně turistů. Meziročně se jejich počet zvýšil o téměř 180 procent na celkových více než 40 000. „I bikerů bylo více o 10 procent, takže jsme atakovali hranici 11 000. Chceme v tomto trendu pokračovat. Samozřejmě tak, abychom ctili ochranu zdejší přírody. I léto se pro nás stalo ekonomicky rentabilní částí sezony a nemusíme už spoléhat jenom na lyžaře,“ konstatoval Kasík.        

Trasy bikeparku prošly tradiční modernizací překážek, hlavně těch dřevěných. Přibylo 6 nových skoků, včetně atraktivního skoku z bývalé startovací boudy v horní pasáži s výhledem do celého Železnorudského údolí. „Postavili jsme i dvě nová dřevěná přemostění jezerní cesty. Letošními úpravami jsme všechny tratě dokonale „vyhladili“. Jsou tak zábavnější i snazší pro začátečníky,“ charakterizoval je Jan Kasík (syn provozního ředitele), který má v areálu bikepark na starosti.

Každodenní letní provoz zahájil sezonu 15. června a končí 13. září. Potom bude otevřeno opět jen o víkendech až do 25. října. Zájmem střediska je ale zahajovat letní sezonu už začátkem května, kdy v současnosti i teploty na horách přejí cyklistům či ostatním letním návštěvníkům. „Přesvědčuje nás o tom zájem samotných lidí, kteří o prvních květnových víkendech proudí skrz areál. Nechápavě se nás ptají, proč nemohou vyjet nahoru lanovkou, jako jsou zvyklí třeba v nedalekém Německu. Chceme o tom do budoucna přesvědčit správu CHKO,“ vytyčuje jeden z dalších rozvojových cílů V. Kasík.  

Lanovka je létě v provozu od pondělí do čtvrtka a v neděli od 9 do 17 hodin. V pátek a sobotu o hodinu déle – do 18 hodin. Ostatní nabídka střediska včetně bikeparku a rozhledny, tyto časy kopíruje. 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Ski&Bike Špičák