V moderním světě trávíme až 90 % času uvnitř budov, obklopeni obrazovkami, umělým světlem a neustálým hlukem. Stres, úzkost a únava se stávají běžnou součástí našich dnů. Co když ale existuje jednoduché a přirozené řešení, jak se cítit lépe? Lesní terapie, inspirovaná japonským konceptem shinrin-yoku (lesní koupel), nabízí návrat ke kořenům a přímou cestu k duševní i fyzické rovnováze.
Proč nás les léčí?
Lesní prostředí má na lidský organismus nesmírně pozitivní vliv. Podle studií dokáže snížit hladinu kortizolu (stresového hormonu) až o 16 %, zpomalit srdeční tep a podpořit přirozenou imunitu. „Pobyt v lese je pro naše tělo jako resetovací tlačítko. Klienti, kteří pravidelně praktikují lesní terapii, uvádějí lepší spánek, menší úzkost a vyšší mentální jasnost,“ říká Jana Konečná, wellness koučka a instruktorka mindfulness.
Kromě toho stromy uvolňují do vzduchu látky zvané fytoncidy, které mají antibakteriální a protizánětlivé účinky. To je důvod, proč pobyt v přírodě může podpořit imunitní systém a pomoci nám odolávat nemocem.
Jak na lesní terapii v praxi?
1. Lesní koupel: Stačí jen být
Nemusíte běhat, počítat kroky nebo se řídit nějakou aplikací. Lesní terapie znamená vědomé procházení přírodou, kdy se soustředíte na své smysly – jak voní vzduch, jak zní listí pod nohama, jaký pocit máte při doteku kůry stromů.
2. Dýchání a meditace mezi stromy
Hluboké dýchání v lese pomáhá okysličit mozek a zpomalit srdeční tep. Zkuste jednoduchou techniku:
- 4 sekundy nádech nosem
- 6 sekund výdech ústy
- Zopakujte 10krát
„Dechová cvičení v přírodě jsou nesmírně efektivní. Už 10 minut vědomého dýchání mezi stromy pomůže snížit stres a zlepšit náladu,“ vysvětluje Konečná.
3. Pohyb v přírodě
Lesní terapie není jen o klidném pobytu, ale i o vědomém pohybu. Jóga na mýtině, lehký běh nebo jednoduché protahovací cviky u stromů propojují mysl s tělem.
Pokud vás tato témata zajímají a chcete zažít mindfulness a pohyb v harmonii, rozhodně byste neměli chybět na Body & Mind 2025 – jedinečné akci zaměřené na propojení wellness, pohybu a duševní pohody. Vstupenky jsou již v prodeji a jejich kapacita je omezená!
4. Digital detox: Odložte telefon
Lesní terapie funguje nejlépe bez digitálních rušivých elementů. Vypněte telefon, zapomeňte na sociální sítě a nechte mozek odpočinout od nekonečného proudu informací.
Lesní terapie jako součást moderního wellness
Zatímco dříve bylo spojení s přírodou přirozenou součástí života, dnes ho musíme vědomě vyhledávat. Lesní terapie je jednou z nejefektivnějších a nejjednodušších metod, jak obnovit harmonii mezi tělem a myslí. „Příroda má neuvěřitelnou schopnost léčit. Stačí ji jen nechat působit,“ uzavírá Konečná.
Nezapomeňte si včas zajistit své místo na Body & Mind 2025, kde se dozvíte více o tom, jak mindfulness a pohyb spojit v jeden vyvážený životní styl!
Více informací a program naleznete zde: www.formfactory.cz/bmday2025