ijournal.cz

Laureátem vyznamenání „Za zásluhy“ se stal kozel Olda

red Zdroj: Pivovar ve Velkých Popovicích 24.1.2019 Významné osobnosti, veřejné projekty, Zajímavosti

O uplynulém víkendu se na zámku Štiřín sešli zaměstnanci velkopopovického pivovaru, aby vyhodnotili rok 2018. Zvláštností této události se stalo ocenění kozla Oldy. Bude to za nedlouho sto let, kdy se stal kráčející kozel symbolem jednoho z nejpopulárnějších českých piv. Ředitel pivovaru Petr Kofroň mu udělil ocenění „Za zásluhy“. Kromě diplomu, který bude umístěn na ohradě, v níž přebývá, obdržel kozel Olda i prémie v podobě hmotných i nehmotných zaměstnaneckých výhod.

Kráčející kozlík se na plechových cedulích u vstupu do hostinců objevil již téměř před sto lety. O něco později začal zdobit etikety a dnes i plechovky velkopopovického piva a patří tak mezi nejstarší a nejznámější symboly českých výrobků. Byl registrován jako obchodní značka již 1. března 1922.

 Kozel ocenění -P.Kofroň

Traduje se, že kozlovi dal podobu, kterou má na etiketách a reklamních nosičích, potulný malíř. Údajně si při hledání inspirace užíval štědré pohostinnosti místních lidí v kamenickém zámku i v pivovarském hostinci a ztvárnění kozla bylo jeho poděkováním. Podoba kozla prošla do současnosti pouze malými změnami.

Ve třicátých letech minulého století značka ožila, když příznivci velkopopovického piva dovezli do pivovaru živého kozla až z Užhorodu. O živého maskota pečoval zaměstnanec pivovaru – kozlovod, který se staral nejen o krmení a potřebný úklid, ale také kozla česal a natíral mu kopyta leštidlem. Zřejmě vysoké nároky na tohoto neobvyklého „zaměstnance“ a následný stres způsobil, že kozel v roce 1939 nabral kozlovoda na rohy tak, že o tom psala i Národní politika.

Po válce pivovarský kozlí chlívek osiřel a další živý kozel se zde objevil až koncem šedesátých let. Tuto tradici udržují pivovarští do dnešních dnů, kozel se stal součástí propagačních materiálů, televizních reklam, láká příznivce velkopopovického piva k návštěvě pivovaru a bývá důležitým účinkujícím na všech kulturních akcích pořádaných v pivovaru.

Proto se ředitel pivovaru rozhodl poděkovat a udělit kozlu Oldovi – a jeho prostřednictvím i všem jeho předchůdcům – vyznamenání „Za zásluhy o propagaci velkopopovického piva“ jako výraz poděkování za služby, které pro velkopopovické pivo v celé jeho historii vykonal. Součástí ocenění je doživotní zaměstnanecký kontrakt v pivovaru, doživotní služby osobního asistenta, 2x ročně příjemně strávený den s kozou, vystavení vyznamenání na ohradu výběhu a dárkový koš plný vybraných kozlích dobrot.

„Velmi dobře si v pivovaru uvědomujeme, co pro reprezentaci našeho a českého piva obecně náš kozel Olda znamená. Jsem proto rád, že mohu našemu symbolu veřejně poděkovat a popřát mu hodně sil k bezchybnému vykonávání jeho důležitého a potřebného poslání,“ poděkoval laureátovi tohoto výjimečného ocenění ředitel velkopopovického pivovaru Petr Kofroň.

Kozel Olda se stal vůbec prvním držitelem vyznamenání „Za zásluhy o propagaci velkopopovického piva“ z celé řady předchůdců, kteří se v tomto oboru pohybovali před ním. „Úředně“ je jako pracovník veden na oddělení Turismu a péče o historické dědictví ve středisku 110360 ve Velkých Popovicích.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Pivovar ve Velkých Popovicích