ijournal.cz

Lahodné sekty a vína vinařství Templářské sklepy Čejkovice

red Zdroj: www.templarske-sklepy.cz 4.12.2014 Gastronomie

Popularita „bublinek“ v Česku stále roste a díky své svěžesti a příjemné mineralitě mají hlavní slovo sekty z domácí produkce. Sekty se hodí nejen na oslavy, ale představují také příjemný doprovod k řadě pokrmů. Zvláště když se jedná o sekty připravované tradiční metodou kvašení na láhvi, tedy stejným způsobem, jakým se vyrábějí slavná vína v Champagne. A přesně takové jsou sekty společnosti Templářské sklepy Čejkovice nabízené v řadě Sang Real Sekt.

Čejkovice

Jedničkou mezi templářskými sekty je sekt připravený výhradně z odrůdy Chardonnay, který je prezentován v kategorii brut. Sekt má krásnou zlatavou barvu a lehce nazrálou chuť s tóny letního jablka, která ukazuje, že víno zrálo dva roky na jemných kalech. Jeho šťavnatá a osvěžující chuť potěší všechny milovníky bublinek.

Pro zákazníky, kteří jsou zvyklí na sladší chuť sektů, je připraven demi sec, v jehož harmonické chuti dominují sladké tóny přezrálého ovoce. A velmi zajímavé je také Sang Real Sekt Rosé připravený z odrůdy Rulandské modré, které má meruňkovou barvu a hravou chuť s malinovým nádechem. Ceny sektů se pohybují kolem 240 korun. 

Nejpovedenější tichá vína ze své produkce jsou zařazena do řady Sanctus Victoria, která se zaměřuje na snoubení tradice a moderní technologie a nabízí to nejlepší, co vzniká ve vinařství Templářské sklepy Čejkovice. „Tato řada klade důraz na mimořádnou kvalitu vín, a to od pěstování hroznů a sběru, až po práci ve sklepě, kde máme v barikových a dubových sudech uloženo na 350 tisíc litrů vína,“ vysvětluje výběr vín enolog společnosti Jakub Šamšula.

image

V novém ročníku řady vín Sanctus Victoria je zařazen například krásné Chardonnay, ve vůni s projevem zralého žlutého ovoce, citrusových plodů, s medovým závěrem. V chuti naleznete tóny kandovaného ovoce a lískového oříšku. Dalším zajímavým vínem stejného ročníku je Tramín, víno s barvou lipového květu se slámovými a citronovými odlesky, vůně kořenitá, doplněná plátky okvětních růží.  Chuť je přezrálá, džemová se skořicovým až vanilkovým projevem, medovostí a liči v závěru.

Templářské sklepy Čejkovice byly založeny jako vinařské družstvo již v roce 1936, do současné podoby se společnost transformovala v roce 1992. Templářské sklepy spravují až 650 m dlouhé historické chodby, v nichž je uloženo na půl milionu litrů vín v sudech a další víno archivované v lahvích. Nové pozemní budovy mají kapacitu 6 milionů litrů. Templářské sklepy kladou velký důraz na kvalitu vín, od výkupu kvalitních hroznů a jejich šetrného zpracování až po moderní reduktivní technologii a řízené kvašení, které zaručují vysokou kvalitu vyrobených vín. Společnost má také 100 hektarů vlastních vinic v okolí Čejkovic, na kterých dozrávají hrozny pro nejvyšší řady ročníkových a přívlastkových vín.

                                                    Portfolio vynikajících sektů a vín Templářských sklepů ČejkoviceSRS-classique_brut

1. Sang Real Sekt Brut Classique 2010

Metode classique, 100% Chardonnay

Sekt připravený lisováním celých hroznů odrůdy Chardonnay je barvy bílého zlata s nádechem cibulové slupky. Ve vůni dominuje tón zralého letního jablka s hlubokým nazrálým projevem poukazujícím na 24 měsíční ležení na jemných kalech. Šťavnatá a osvěžující chuť vyráží tóny sušeného zahradního ovoce s dlouhotrvající minerálností. Sekt doporučujeme pro slavnostní příležitosti, na začátek slavnostního menu a k předkrmům.Ocenění: zlatá medaile Vinař roku 2013

Zb. cukr: 10.1 g/l • Kyseliny: 9,9 g/l • Alk. 12 % obj. SRS-classique_demi sec
2. Sang Real Sekt Demi Classique 2010

Metode classique, 100% Chardonnay

Sekt připravený lisováním celých hroznů odrůdy Chardonnay je barvy bílého zlata s nádechem cibulové slupky. Ve vůni dominují sladké tóny přezrálého ovoce, které doprovodí aroma vinného želé. Chuť je harmonicky lahodná, sladce osvěžující, příjemná a dlouhá. Sekt doporučujeme pro slavnostní příležitosti, na začátek slavnostního menu a k předkrmům.

Zb. cukr: 34,4 g/l • Kyseliny: 9,8 g/l • Alk. 12 % obj 

SRS-classique_rose3. Sang Real Sekt Rosé Classique 2010

Metode classique, 100% Rulandské modré

Sekt připravený lisováním celých hroznů odrůdy Rulandské modré se vyznačuje meruňkovou barvou s odstínem koroptvího oka. Vůni dominují jahody se šlehačkou a karamelovým přelivem. V chuti zaujme hravá sladkost s výrazem malinového želé v závěru. Sekt doporučujeme pro slavnostní příležitosti, na začátek slavnostního menu a k předkrmům.

Zb. cukr: 35,7 g/l • Kyseliny: 11,6 g/l • Alk. 12 % obj.

                                                             

                                                SANCTUS VICTORIA:
4. Ryzlink Vlašský 2013, pozdní sběr 

Víno světle zelené barvy s odlesky žlutého melounu. Vůně je velmi kultivovaná s bílými lučními kvítky v popředí, závěr vůně tvoří přezrálé tropické ovoce a včelí vosk.  Chuť je svěží, zřetelně zemitá s nastupující mineralitou, příjemně harmonická, v dochuti  s dotekem vlašského ořechu a žlutého zahradního ovoce.

Zb. cukr: 5,5 g/l • Kyseliny: 6,9 g/l • Alk. 12,5 % obj. 

5. RulanRulandske_bile_SV-2013dské bílé 2013, pozdní sběr

Intenzivní, ale zároveň vzdušná minerální vůně, sladce nektarová s tóny bílých květů. Jemný herbální charakter je doplňován aroma červeného pomeranče. Kulatá, lehce minerální chuť je doplněna šťavnatou kyselinkou.

Zb. cukr: 5,2 g/l • Kyseliny: 7,6 g/l • Alk. 13 % obj. Rulandse_sede_SV-2013

6. Rulandské šedé 2013, výběr z hroznů

Výrazná svěží vůně s tóny sladké hluchavky a černého rybízu. Nádech loupané broskve elegantně doprovází celkovou aromatiku tohoto vína. V plné, šťavnaté chuti můžete vnímat příjemnou harmonii živé kyselinky a jemného zbytkového cukru.

Zb. cukr: 6,8 g/l • Kyseliny: 7,5 g/l • Alk. 13 % obj.


Chardonnay_SV-20137. Chardonnay 2013, pozdní sběr

Barva vína je světle olivová se slámovými odlesky. Vůně je vydatná, s projevem zralého žlutého ovoce, citrusových plodů, včelího vosku a nastupujícím medovým závěrem.

Chuť je strukturovaná, vrstevnatá, naleznete zde tóny kandovaného ovoce a lískového oříšku. Dochuť vína je dlouhá se zřetelnou mineralitou.

Zb. cukr: 5,0 g/l • Kyseliny: 6,5 g/l • Alk. 12 % obj.

8. Sauvigon 2013, pozdní sběr

Víno s jiskřivou zelenkavou barvou. Vůně je bohatá a rozmanitá, rozpoznáme zralý angrešt, kompotovanou broskev a dotek černého rybízu v závěru. Chuť je zajímavá svojí svěžestí a čistotou z níž vystupují tóny žlutého melounu a kvetoucího bezu, doplněné zemitostí zaprášené polní cesty a břitkou kyselinou v závěru.Tramin_SV-2013

Zb. cukr: 6,4 g/l • Kyseliny: 6,5 g/l • Alk. 12,5 % obj.

9. Tramín 2013, pozdní sběr

Víno barvy lipového květu se slámovými a citronovými odlesky. Vůně je těžká, tramínová, kořenitá, doplněná okvětními plátky růží. Chuť je přezrálá, džemová se skořicovým až vanilkovým projevem, nastupující medovostí a exotickým liči v závěru.

Zb. cukr: 13,6 g/l • Kyseliny: 5,5 g/l • Alk. 13 % obj.

Palava_SV-201310. Pálava 2013, pozdní sběr

Víno je zlatavé až medové barvy s mírně olejovou konzistencí. Ve vůni převažují přezrálé až marmeládové tóny, doplněné o muškátový oříšek, skořici a kvetoucí růže. Chuť je nasládlá, šťavnatá, s výrazem kompotované mandarinky, přezrálých hroznů a medu.

Zb. cukr: 24,0 g/l • Kyseliny: 6,8 g/l • Alk. 12 % obj.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.templarske-sklepy.cz