Letošní rok slav Labyrintárium v zámeckém parku Loučeň osmnácté výročí od chvíle, kdy se poprvé otevřelo veřejnosti. Jedná se o první svého druhu v České republice a dosud největší areál labyrintů a bludišť ve střední Evropě. Od roku 2007 navštívily toto jedinečné místo téměř tři miliony návštěvníků, kteří sem přicházeli a stále přicházejí hledat nejen zábavu, ale i zklidnění, inspiraci a radost z pohybu v krásné krajině. Loučenské Labyrintárium tvoří dvanáct tematicky i konstrukčně odlišných prvků – labyrintů i bludišť, rozmístěných v rozlehlém anglickém parku, jehož podobu v 19. století formovali zahradníci Václav a Karel Skalník ve spolupráci s botanikem Janem Evangelistou Purkyněm. Zatímco některé z těchto cest mají duchovní a meditační rozměr, jiné slouží jako prostor pro hravou soutěž nebo rodinné dobrodružství. Všech dvanáct cest společně tvoří harmonii, ve které si každý návštěvník najde „ten svůj“ labyrint – ať už je to místo pro zamyšlení, odpočinek, soutěžení nebo rodinnou zábavu.
„Cesta vedoucí labyrintem sice není přímá, ale je zaručeně jediná. Smyslem labyrintu není bloudit, ale mít dostatek času na to, zklidnit mysl. Pojmenování bludiště vzniklo od slova bloudit. Tady už budete narážet, stejně jako v životě, na spoustu slepých uliček, které nikam nevedou. A právě tato dvojí přirozenost – klid a dobrodružství – činí z loučenského areálu místo, kam se lidé rádi vracejí,“ uvádí zakladatelka Labyrintária Ing. Kateřina Šrámková, majitelka Zámku Loučeň a předsedkyně výkonné rady Asociace nestátních otevřených památek. „Když jsme Labyrintárium otevírali, chtěli jsme vytvořit prostor, kde se lidé na chvíli zastaví, vypnou od každodenního shonu a budou prostě spolu – ve hře, v tichu nebo v úžasu. Dnes, po 18 letech vidíme, že přesně tohle Loučeň dokáže nabídnout,“ dodává Kateřina Šrámková.
Návštěvníci zámeckého parku a Labyrintária tady najdou stinný Kamenný labyrint, tvořený valouny ze dna Labe či Travnatý labyrint s duchovní symbolikou kříže. Večerní atmosféru nabídne oblíbený Světelný labyrint, který se po setmění promění v jemně zářící obrazec uprostřed zámeckého nádvoří. Rodiny s dětmi si oblíbily Palisádové bludiště ve tvaru obří stopy, doplněné skluzavkou a Dlážděné bludiště, kde cesta vede mezi barevnými dlaždicemi. Zcela výjimečné je pak Tisové bludiště – největší a nejsložitější v areálu – se dvěma lávkami, otočnými brankami a spletitými cestami, v nichž se ztratí i dvoumetrový tatínek. Loučeň ovšem nezapomíná ani na hravost. Provazové bludiště, spleť lan různých barev, vybízí ke skupinovým hrám a rodinnému soupeření. Písmenkový labyrint zase vede kroky návštěvníků po slovech písně o poštovském panáčkovi. Jde o připomínkou rodu Thurn-Taxisů – zakladatelů evropské pošty a posledního šlechtického rodu, který zámek vlastnil.
Ti, kteří hledají spíše klid než soutěž, se mohou nechat vést jediným prstem po cestičce Prstového labyrintu, vyrytého do kamene na zádech sochy Minotaura. A těm, kdo milují symboliku, je určen Královský labyrint, inspirovaný gotickými katedrálami a postavou Karla IV., s barevnými segmenty představujícími rytířské ctnosti i ideály dobrého vládce. Celek doplňuje elegantní Buxusové bludiště v těsné blízkosti zámku, připomínající francouzské zámecké zahrady.
Loučeňské Labyrintárium postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fisheraje otevřeno po celý rok. Každá roční doba i denní doba přinášejí nový zážitek – v podzimním listí, letním slunci i večerním světle. Zámek Loučeň se tak za osmnáct let stal nejen turistickou atrakcí, ale i živým symbolem rovnováhy mezi tradicí a hravostí, historií a pohybem, tichem a smíchem.