ijournal.cz

Královnou plesu aneb míň je někdy víc

red Zdroj: foto: archiv 16.1.2015 Móda, obuv, doplňky

Plesy, bály, večírky, společenská setkávání – události, které už tradičně patří k zimním měsícům a jsou zpestřením jinak nudné zimy, právě v těchto dnech vrcholí. Svět blyštivých rób a doplňků, touha být vidět a oslnit, zaujmout právě svým modelem šatů, je skutečně přání řady žen.

Právě ve vhodném výběru šatů a dalších detailů se často chybuje. „Ženy si mnohdy volí šaty, které jim nesednou, nehodí se na jejich postavu, odkývají více než by měly a nebo snad nejhorší možnost – pod róbou prosvítá nebo je viditelné spodní prádlo, upozorňuje na nedostatky odbornice na etiketu Hana Vydrová. Seznamte se proto s triky, jak vybrat ideální šaty a co si raději odpustit. Třeba i vám odpoví na některou otázku a zachrání před možným faux pas.

Šaty tváří v tvář – osobně a bez rizika

společenské šatyŽeny touží na plesu jednoznačně zaujmout a líbit se, což je naprosto přirozené. Většinou se tak nespokojí s šaty, které objeví v klasickém obchodě s oděvy, ale snaží se hledat dál a vyhnout se tak riziku, že v „jejich“ šatech bude na plese ještě tucet dalších žen. A tak obchází půjčovny a prodejny společenských šatů, projíždí internetové obchody a pak vybírají, objednávají a zkouší.

Při výběru šatů na tak důležitou událost jako je ples by se ženy neměly spoléhat jen na internet a fotky modelek v šatech, ale vhodnější, ne-li přímo nutné, je zajít do konkrétního obchodu nebo půjčovny a šaty si vyzkoušet,“ vysvětluje odbornice na etiketu a oblékání Hana Vydrová. Odpadne tak riziko, že u objednaných šatů nebude odpovídat velikost, nebo nebudou ženě sedět, budou se lišit barvou či se v nich nebude cítit dobře. Výběr v obchodě nebo v půjčovně je podle Hany Vydrové důležitý i z hlediska materiálu. „Ne všechny šaty, které na fotce vypadají úchvatně jsou takové i ve skutečnosti. Některé z nich jsou vyrobeny z nepohodlných materiálů a to vždy člověk pozná pouze při zkoušení, kdy má možnost si na šaty a jejich materiál sáhnout a obléci se do nich,“ popisuje Hana Vydrová. Navíc, jak dodává, ne každá žena se cítí dobře ve všech materiálech. Někdy může mít pocit, že šaty chladí, jindy, že je látka příliš hrubá nebo nepohodlná.

Oslnit za každou cenu – jen na vlastní riziko

Zejména mladé ženy pak mají tendenci oslnit na plese na každou cenu. Volí zbytečně odvážné modely, ve kterých se ve finále ani necítí dobře. „Často si vybírají šaty, které mají příliš hluboký výstřih, nebo jsou naopak na ples příliš krátké, mnohdy i efektní nařasení v oblasti trupu nebo boků je spíš mínus, protože se na každou postavu skutečně nehodí. Jednoduše řečeno neexistují univerzální šaty, které budou na ženě vypadat stejně jako na figuríně v obchodě nebo na modelce na fotce,“ dodává odbornice na etiketu.

Neviditelné tričko

Neviditelné tričko

Platí tak staré známé pravidlo, že míň je někdy víc. Je tak lepší zvolit šaty klasického střihu, které při vhodném výběru dokážou skrýt řadu nedokonalostí a dodat ženě půvab, než se uchýlit k momentálnímu módnímu výstřelku, který se hodí jen na určité typy postav. Navíc u klasických šatů se maximálně snižuje riziko, že za rok už nebudou v módě. Dalším plus pro klasické šaty s vyšší horní částí je i možnost zamaskování spodního prádla, například neviditelným tělovým tílkem, tak, aby nebylo prádlo znatelné, protože prosvítající spodní prádlo a navíc na ples je maximálně nevkusné.

Zlatá klasika – decentní vkus, který nezradí

A jak tedy volit vhodné šaty na ples, zvláště pokud se chceme líbit? Na prvním místě bychom měli vycházet ze své postavy. Ženy s mohutnějším pozadím by neměly volit kratší koktejlové šaty světlejších barev a vyhnout by se měly i různým ozdobám nebo řasení. „Volba barvy i stylu šatů vždy závisí na ženě. Obecně platí, že správně je vše v čem se cítí dobře, tudíž nemusí zdlouhavě zjišťovat jaká barva nebo materiál šatů je letos IN. Respektovat byl ale měla to. jaký je typ. Na někom černé šaty vyniknou, jiná se v nich takzvaně utopí “ vysvětluje Hana Vydrová.

Vhodnou volbou mohou být i takzvané pouzdrové šaty, ať už v kratší – koktejlové nebo dlouhé – večerní délce. Ideální jsou například s krajkovou vsadkou v horním dílu šatů, kdy ještě mohou být doplněny elegantním zapínáním na knoflíčky nebo stuhu. Šaty tak působí společenštějším dojmem a skutečně platí, že méně je někdy více. Hluboké výstřihy nebo odhalená záda u plesových šatů už v současnosti nejsou takovou předností, jak se mnoho žen mylně domnívá.

Na co nezapomenout…

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERAI volbu vhodných šatů můžeme takzvaně „zabít“ několika detaily, které ve finále budou důležitější než se mohlo zdát. Tím jedním je spodní prádlo. „Pravé dámě by nikdy nemělo být vidět spodní prádlo a už vůbec ne v šatech, na takové události jako je ples“ vysvětluje Hana Vydrová a dodává: „Řada žen se mylně domnívá, že problém se spodním prádlem vyřeší například silikonovými ramínky, které nebudou v šatech tolik znatelné. Stále však platí, že viditelné spodní prádlo v šatech je velkým společenským trapasem.“ Tento problém lze podle odbornice na etiketu a oblékání vyřešit takzvaným neviditelným tričkem, respektive tílkem, které je tělové barvy a tak dokonale splyne a není znatelné ani pod krajkou a tenkými světlými materiály. I z hlediska spodního prádla jsou tak vhodné šaty s vyšší horní částí.
  • Šaty můžeme dále podtrhnout vhodnými doplňky, což bohužel platí i opačně. Na doplňcích, které si bereme k šatům by měl být vždy jeden stejný prvek, který je spojuje, aby náš outfit působil sourodým dojmem. K bílým šatům rozhodně není vhodné psaníčko béžové barvy, protože zde hraje roli každý odstín. Stejně jako k šatům se stříbrnými prvky není vhodné zvolit psaníčko se zlatými kovovými detaily a kombinovat takto nesourodé materiály a styly.

Plesová sezóna je v plném proudu. Užijte si ji proto naplno a nenechte si ji pokazit krokem vedle při výběru šatů nebo doplňků.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: foto: archiv