ijournal.cz

Klinické studie jsou budoucností medicíny

red Zdroj: Pacient zítřka 16.5.2025 Krása a zdraví

20. května je Mezinárodní den klinických studií. Při této příležitosti organizátoři kampaně „Pacienti zítřka – zdraví má budoucnost v klinických studiích“ poukazují na význam klinických studií ve vývoji medicíny. Právě díky klinickým studiím mohou lékaři nabízet inovativní léčebné postupy a pacienti získávají přístup k moderním terapiím přizpůsobeným individuálním potřebám i aktuálnímu zdravotnímu stavu.

V současné době je v České republice otevřeno k náboru více než 300 klinických studií a dalších 55 by mělo být brzy zahájeno. Studie se zaměřují na různá chronická onemocnění, jako je migréna, lupénka, osteoartróza kolene, atopická dermatitida a mnoho dalších. Jedná se o příležitost pro pacienty i pro systém zdravotní péče.

Informovanost o klinických studiích – první krok k prolomení bariér

Infografika_klinické studie

Přestože jsou klinické studie nedílnou součástí medicínského pokroku, v České republice jsou veřejnosti poměrně neznámé. Podle průzkumu veřejného mínění, který si v roce 2024 nechala zpracovat společnost Pratia – mezinárodní síť pracovišť klinického výzkumu – hodnotí pouze 18 % Čechů svou znalost klinických studií jako vysokou, zatímco 42 % ji označuje za nízkou nebo velmi nízkou. Nicméně téměř polovina respondentů vnímá klinické studie pozitivně a vidí v nich příležitost pro léčbu složitých zdravotních stavů.

Čím větší znalosti lidé mají, tím pozitivněji klinické studie vnímají. To poukazuje na skutečnost, jak důležité je podat spolehlivé informace o tom, co klinické studie znamenají.

Fakta versus mýty – řešení nejčastějších obav

Hlavní motivací pacientů k účasti v klinických studiích je přístup k inovativním terapiím (75 %), ačkoli mýty o klinických studiích stále přetrvávají. Nedostatek informací často vede k nejistotě a obavám – až 57 % Čechů se obává, že klinické studie zahrnují léčbu, která nebyla dostatečně testována. Než se jakýkoli lék dostane k pacientovi, prochází přísným laboratorním a předklinickým testováním. Každé klinické hodnocení musí být schváleno mezinárodními i národními regulačními orgány (v ČR SÚKL) a také bioetickými komisemi. Každý pacient před obdržením zkoušeného léku prochází důkladným diagnostickým vyšetřením a konzultacemi se svým lékařem.

Profesor Wojciech Jurczak, MD, PhD, z Národního onkologického ústavu v polském Krakově zdůrazňuje, že klinické studie jsou skutečnou příležitostí, jak zlepšit kvalitu života pacientů, a to jak nyní, tak v budoucnu:

„Klinické studie v medicíně vytvářejí ojedinělou situaci – situaci, ve které jsou pouze vítězové. Pacienti vyhrávají, protože jsou léčeni pomocí nejlepších a nejnovějších lékařských technologií. Lékaři vyhrávají, protože získávají zkušenosti a mohou mít pocit, že jsou na špici světové medicíny.“

Skutečné příběhy – studie, které mění životy

Jednou z účastnic klinické studie je paní Lenka, pacientka trpící chronickou migrénou. Díky nové terapii se její každodenní život podstatně změnil:

„Mezi mé úkoly patřily pravidelné kontroly, užívání léků a zaznamenávání zdravotního stavu a rozpoložení pomocí domácího elektronického zařízení. Dříve jsem jen seděla nebo ležela doma a čekala, až se bolest vrátí. A teď? Mohu jít do kina, dát si pivo – a všechno je v pořádku. Žádná bolest. Ne, vůbec to nebylo těžké. Prostě jsem chtěla ten problém vyřešit, tak jsem jednala a vyšlo to.“

Kampaň „Pacienti zítřka“, kterou organizuje společnost Pratia, je iniciativou, která propojuje svět inovativní medicíny se skutečnými potřebami pacientů a zdravotníků. Cílem projektu je vzdělávat, budovat důvěru a zvyšovat dostupnost nových léčebných metod.

V popředí kampaně jsou pacienti – osoby, kterým účast v klinických studiích přinesla prospěch. Sdílejí své příběhy a ukazují, že účast ve studii je nejen příležitostí ke zlepšení vlastního zdraví, ale také příspěvkem k rozvoji medicíny.

„Studie mi změnila život. Změnila ho natolik, že jsem se mohl vrátit do normálního, skutečného života, kde se mohu opět smát, mluvit nejen s rodinou, ale i s přáteli a znovu se radovat ze života. Po desetiletích bolesti jsem zapomněl, jaké to je. Nikdy jsem nevěřil, že se může stát takový zázrak, ale stalo se. A teď jsem zase tady. Opravdu věřím, že mi tato klinická studie vrátila život, který jsem kdysi jako mladý muž měl,“ říká pan Evžen.

„Všichni tady – lékař, sestry – vědí, že vždycky přijdu a řeknu jim, jak skvěle se cítím. Upraví mi léčbu a já odcházím. Léčba mi úplně změnila život, nevolnost a bolesti hlavy zmizely. Jsem Pacientkou zítřka, protože mi tato léčba přinesla obrovské výhody,“ dodává paní Lenka.

Kde získají zájemci přístup k novým terapiím?

V České republice provádí Pratia klinické studie ve svých centrech klinických studií v Praze, Brně a Pardubicích. Studie se zaměřují na různá chronická onemocnění, jako je migréna, lupénka, osteoartróza kolene, atopická dermatitida a mnoho dalších.

Více informací o kampani a možnostech účasti v klinických studiích naleznete na oficiálních stránkách kampaně: https://pacientzitrka.cz/

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Pacient zítřka