ijournal.cz

Když muzikant nehraje, jako by nežil, říká houslista Pavel Šporcl

red Zdroj: ŠPORCL ARTS Agency, s. r. o. 26.2.2021 Celebrity

Na více než tříhodinovém živém koncertu Národ sobě – kultura Tobě, vysílaném v sobotu 27. února na ČT Art, bude jediným sólovým zástupcem klasické hudby. Opět dokazuje, jaké renomé si houslista původem z Českých Budějovic vydobyl.

foto lenka hatasova
Pavel Šporcl je umělec, který toho pro popularizaci klasické hudby udělal víc než kdo jiný. Není proto divu, že na tomto obřím koncertě nemůže chybět.

Je o mě známo, že se cítím být hrdým Čechem a všude ve světě s pýchou říkám, odkud jsem. Proto jsem s velkou ctí přijal pozvání na tomto koncertě vystoupit. Dlouhodobě upozorňuji na to, že situace v kultuře během nákazy Covid-19 je pro nás, umělce, likvidační. Snad teď budeme více slyšet“, řekl ke svému vystoupení houslista. Divákům zahraje svoji úspěšnou autorskou skladbu Magical 24, spolu s ním vystoupí beatboxer Jaro Cossiga. Šporcl tak opět dokazuje, že klasická hudba není spoutaná hranicemi žánru.

Ani v době krizových opatření houslista nezahálel, v první vlně odstreamoval 17 plnohodnotných celovečerních koncertů, na podzim vydal knihu Můj život (nejen) s houslemi a v posledních dnech dokončil desku Paganiniana pro největší německé nezávislé vydavatelství Hänssler Classic. Na desku si vybral skladby, které patří k nejtěžším v houslovém repertoáru a jsou výsadou jen hrstky světových houslistů. K těmto skladbám patří Paganiniho Capriccio č. 24, Milsteinova Paganiniana, Ernstova Poslední růže, Schnittkeho dílo A Paganini či Šporclovy virtuózní variace na píseň Kde domov můj. Velmi záslužným počinem je bezesporu světová premiéra nahrávky skladby Caprice prvního velkého českého houslového virtuóza Josefa Slavíka a Kadence k houslovému koncertu N. Paganiniho od největšího českého houslisty historie Jana Kubelíka.

K natočení této desky jsem se připravoval dlouho, jedná se skutečně o ty nejtěžší skladby houslového repertoáru a chtěl jsem je posluchačům nabídnout v technicky dokonalém provedení“, dodal k chystanému albu Šporcl.

Album vyjde celosvětově v dubnu/květnu 2021 a houslista v průběhu letošního podzimu plánuje navázat na něj svým tradičním turné.

Více informací o všech novinkách sledujte na Šporclově facebooku. Nebo na www.pavelsporcl.com.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: ŠPORCL ARTS Agency, s. r. o.