ijournal.cz

Jenom zlato jsou peníze. Nový román podle skutečné události

red Zdroj: foto: Jaroslav Hauer 2.12.2023 Knihy

Skutečný a šokující příběh největšího podvodu se zlatem v porevoluční historii, který ´nemá viníka´, má knižní podobu a bude nejspíš zfilmován!

 

V roce 2018 se ´smrtí´ hlavního aktéra uzavřel příběh jedno z největších podvodů se zlatem v České republice. Celková škoda je odhadovaná na téměř 300 000 000 korun.Tento příběh napsal režisér, scénárista Libor Adam (velkofilm Můj příběh) se svým kamarádem a ´očitým svědkem´ a také poškozeným v celé kauze Zdeňkem Dýčkou. Tento muž přišel v největší podvodné kauze se zlatem v novodobé historii o značnou částku peněz a málem i o svou existenci.

Krest Jenom zlato jsou penize Zdeněk Dýčka (vlevo) a Libor Adam

„Přišel jsem zhruba o 10 milionů korun. Nestydím se za to přiznat to, protože šlo o investici. Ta mne stála nejenom tu částku, ale málem i můj život. Začínal jsem opět od nuly, dnes se na to už umím dívat i s nadhledem a lehkým humorem,“
přiznal Zdeněk Dýčka na křtu knihy v Art-n-Coffe v pasáži ČNB, kde kmotry byly herečky, dabérky a bývalé dětské herecké hvězdy Regina Řandová a Miriman Chytilová a moderátorka TN na Nově Veronika Petruchová.

Krest Jenom zlato jsou penize
„Jedná se o románové pojetí absurdního příběhu, který se stal teprve před pár lety. A protože hlavní viník údajně zemřel, není koho stíhat,“ řekl hlavní iniciátor knižního projektu Libor Adam s tím, že existuje už i filmový scénář, který čeká na zpracování. „Pokud seženeme peníze, natočíme to,“ podotkl Libor Adam.

Jeho kolega Zdeněk Dýčka, který je jedním z poškozených v kauze s 300 milionovou škodou přiznává, že z počátku byla snaha vydělat poměrně jednoduše velmi slušnou částku.

„Byl jsem naivní, důvěřivý, možná hloupý. Co mě těší, že nejsem jediný, vždyť v tom byly desítky a desítky lidí. Podobných či jiných případů jsou jen u nás stovky. Stát se to může opravdu téměř každému,“ podotkl.

Krest Jenom zlato jsou penize Autori Zdeněk Dýčka a Libor Adam

„Tento příběh jsme napsali proto, aby se na tento obrovský podvod nezapomnělo, protože policie vše odložila. A nikdo další, mimo jednoho soudního sporu podvedeného klienta s bankou, se tím už nezabývá. Vyslechli jsme svědectví několika přímých účastníků, prohlédli dokumenty a také pořad z „vyšší společnosti“ jedné komerční televize. Proto vznikla tato kniha, aby pomohla aspoň jednomu člověku ochránit svůj majetek a čest,“ říkají autoři.

Kniha je vyprávěna románově a současným jazykem. Možná přijde někoho trochu víc tvrdá. „Je to ze života a život, jak víme všichni, je tvrdý,“ dodal Libor Adam.

 Krest Jenom zlato jsou penize


Malá ukázka:

„Ježiš, ahoj Darino, seš to fakt ty?“ pořád tomu nemohl uvěřit. Vstal, jako kdyby mluvil s generálním ředitelem. Podíval se kolem sebe a všimnul si, jak se na něj všichni okolo ze svých chlívků podívali. Hned si zase sedl a už věděl, že mu vidí jen temeno hlavy. Zatím bez známek prořídlého náměstíčka. Zatím!

„Slyším, že jsi pořád v bí ár sí?“ Darina měla opravdu příjemný hlas.

„Stále. A co ty? Jak se máš?“ klepal se mu hlas a nevěděl, jak pokračovat.

„Víš, proč volám?“ zeptala se Darina.

Mirek asi tušil, ale zalhal: „Nevím.“ „Měla bych pro tebe něco fakt zajímavýho. Dělám nový byznys a vzpomněla jsem si na tebe. Vždycky tě fascinovalo zlato, je to tak?“

Miroslav si oddechl, že po něm nechtěla nějakou náhradu za to, co se jí stalo…

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: foto: Jaroslav Hauer