ijournal.cz

JAN PUNČOCHÁŘ – nový ambasador značky Vocílka

red Zdroj: Billa 1.7.2020 Rady, tipy, názory

Pro známého šéfkuchaře a porotce soutěže MasterChef Jana Punčocháře není značka Vocílka neznámá.

Jan Punčochář


Jan je jeden z nejlepších šéfkuchařů u nás a rád vaří česká jídla, o to více, když mohou být připravena z českého masa. Zároveň rád nakupuje v Bille, protože ji považuje za moderní supermarket s nejlepším výběrem českého čerstvého masa a masných produktů. Pro svoje domácí vaření nakupuje maso VOCÍLKA běžně, protože ví, že je kvalitní a pečlivě opracované. Zároveň nyní jedná i o nákupu masa pro svoji restauraci prostřednictvím velkoobchodu BILLA, aby i jeho zákazníci mohli ochutnat, jak opravdové české maso chutná.

VocílkaJan Punčochář byl pro společnost BILLA jasnou volbou a nejlepším kandidátem pro propagaci značky Vocílka.

„Na českou klasiku je nejlepší české maso,“ sděluje kampaň zaměřená na konkrétní druhy masa a jejich benefity.

Další část kampaně seznamuje zákazníky s částmi mas, které pro zákazníky nejsou tak tradiční a jsou výborné i pro recepty zahraniční kuchyně.

Veškerý obsah naleznou zákazníci na nových stránkách společnosti BILLA pod názvem VOCÍLKA. Obsahem jsou vzdělávací videa a tipy od Jana Punčocháře, které navedou, jak s masem pracovat, jak připravit skvělý burger nebo uvařit českou klasiku, např. vepřové ocásky.


Dalším obsahem jsou videorecepty z vybraných mas VOCÍLKA, které bude zároveň propagovat také Jan Punčochář na svém instagramovém profilu. Návštěvníci webu si každý měsíc budou moci zasoutěžit o nejlepší recept. Postupně se na stránkách objeví další tematické mini dokumenty, tipy a recept i konkrétní informace o masech v portfoliu společnosti BILLA.

JAN PUNČOCHÁŘ RADÍ, JAK  PRACOVAT S MASEM

Přinášíme několik rad, tipů a triků ostříleného šéfkuchaře, jak s masem správně pracovat.

a) Jak maso připravit

Předtím, než maso začnete zpracovávat, ho vždy minimálně 30 minut předem vyndejte z lednice a otevřete misku. Krátce omyjte pod studenou vodou a pak řádně osušte.

Ke křehkosti masa napomůže vyzrání masa v lednici. I několik dní. Pozor, neplatí pro kuřecí maso. Kvalitní maso se nesolí dopředu, sůl vytahuje vodu z masa, mění jeho strukturu a jeho šťavnatost.

Důležité je maso dávat na rozpálenou pánev, aby se rychle zatáhlo a šťáva zůstala uvnitř. Nebojte se vracet ke starým úpravám masa, jako je konfitování nebo pečení při nízkých teplotách. Populární jenyní používání metody „sous vide“. Jde o vaření masa při nízké teplotě ve vakuu. Tady poté nezapomeňte maso pořádně opéct na pánvi.

Nebojte se tučnosti masa. Tuk je nositelem chuti. Nejlepší je, když má maso takzvané mramorování. I vepřové maso, jako jsou části pečeně a panenka, se hodí k úpravě medium. Je potom křehčí a šťavnaté.

A stále platí, že nejlepší koření pro maso jsou sůl, pepř a čerstvé bylinky.

b) Jak jednoduše poznat stupně propečenosti

Nejlehčí a nejpřesnější způsob, jak poznat propečení masa, je použít teplotní sondu nebo teploměr. Stojí pár korun a je to přesné.

Stupně tepelné úpravy masa jsou: rare 45–48 °C, medium 52–55 °C, well done 65 °C a více.

Postup správné tepelné úpravy je následovný: maso osolíme, opepříme, vmasírujeme do něj olej. Řádně rozpálíme gril nebo pánev a zprudka opečeme cca 2 minuty po každé straně. Maso vyjmeme, necháme odpočinout přibližně 10–15 minut na teplém místě. Poté vracíme zpět

nyní používání metody „sous vide“. Jde o vaření masa při nízké teplotě ve vakuu. Tady poté nezapomeňte maso pořádně opéct na pánvi.

Nebojte se tučnosti masa. Tuk je nositelem chuti. Nejlepší je, když má maso takzvané mramorování. I vepřové maso, jako jsou části pečeně a panenka, se hodí k úpravě medium. Je potom křehčí a šťavnaté.

A stále platí, že nejlepší koření pro maso jsou sůl, pepř a čerstvé bylinky.

maso na břidlicové desceb) Jak jednoduše poznat stupně propečenosti

Nejlehčí a nejpřesnější způsob, jak poznat propečení masa, je použít teplotní sondu nebo teploměr. Stojí pár korun a je to přesné.

Stupně tepelné úpravy masa jsou: rare 45–48 °C, medium 52–55 °C, well done 65 °C a více.

Postup správné tepelné úpravy je následovný: maso osolíme, opepříme, vmasírujeme do něj olej. Řádně rozpálíme gril nebo pánev a zprudka opečeme cca 2 minuty po každé straně. Maso vyjmeme, necháme odpočinout přibližně 10–15 minut na teplém místě. Poté vracíme zpět na gril nebo pánev a doděláváme do potřebné úpravy propečení.

Vždy je u steaku důležité ho nechat po opečení řádně odpočinout. Stěžejní roli v přípravě hraje také rozpálení pánve nebo grilu na správnou teplotu.

c) Jak nakládat, marinovat

Marinád je nespočetně druhů. U přípravy jakékoliv marinády je třeba myslet vždy na obsah soli. Sůl vytahuje z masa vodu a mění strukturu. Dále platí zásada, že čím méně oleje, tím lépe. Olej způsobuje nechtěné hoření a připalování grilu.

Nejlepší je marinované maso opepřit, přidat bylinky podle chuti, vmasírovat do masa kvalitní olivový olej. Další skvělé přísady na marinování masa jsou česnek, čerstvé chilli, zázvor. Stále platí zásada solit těsně před tepelnou úpravou.

Marinování by nemělo přesáhnout tři dny. Maso pak mění svoji chuť.

 burger


d) Jak maso uchovávat doma

Nejlepší uchování je vakuum. Na zrání masa stačí přikrýt ho vlhkou utěrkou. Maso lze také uchovat v tuku. Namočit do rozpuštěného sádla nebo másla. Poté vyndat a nechat okapat. Utvoří se film, který v lednici prodlouží uchování anebo zrání masa.



Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Billa