ijournal.cz

Jak autorka našla duši zvířat i tu svou… Kamila Paličková: Putování za zvířaty

red Zdroj: nakladatelství Universum, foto: Euromedia 18.2.2022 Knihy
kniha.Nosorožci, šimpanzi, gepardi, paviáni, sloni, lvi. Spousta zvířat, která mají jedno společné. Jsou v ohrožení. Tohle ale není jen romantická knížka, která vás má dojímat jejich osudy. Dojme vás, ale Kamila Paličková, podnikatelka z Prahy, za nimi vyjela do Afriky a napsala cestopis, jaký tu ještě nebyl. Knížku, která je na pomezí žánrů osobního rozvoje, faktografické literatury a cestopisu. Absolutně čtivý, kde se dozvíte spoustu věcí o zvířatech, jejich ochraně nebo to, jak tyto ohrožené druhy ovlivňují i náš život a naši budoucnost. Ale nebojte se. Autorka nemá ráda nudné faktografické knihy. Přesto se jí povedlo do knihy vměstnat mnoho odborných, ale i zcela praktických informací z ochrany ohrožených druhů zvířat. Některé z nich poprvé v české literatuře. Preventivní odstraňování rohů nosorožců, snaha o legalizaci obchodu s rohy nebo problematika „blood lions“, téma chovných farem, které chovají lvy pro lovce stejně jako se u nás chovají slepice, a další. To vše zasazené do nesmírně čtivých příběhů.


Knížka má velký přesah v tom, že ukazuje, proč nás v Evropě má zajímat, že zvířata v Africe vymírají s ohledem na provázanost systémů. Je to absolutně pragmatický pohled, ale kniha je i zrcadlem do našich vlastních životů.
Ukazuje, že zoufalý stav planety je odrazem často tristního vnitřního světa západní populace s dopady na naše každodenní životy. A dává naději. I návod pro nás, kdo mají rádi nejen divoká zvířata, ale i svůj vlastní život.

Vydejte se s akční Kamilou po stopách divokých zvířat. Po místech, kde bojují o přežití dříve, než je my lidé zcela vyhubíme. Tváří tvář příběhům zvířat, lidí, ale i smrti nebo boji o život nás autorka přivádí k uvědomění, že přírodu a zvířata nelze oddělit od nás samých, neboť jsme její součástí. Ukazuje, co nám zvířata a stav planety prozrazují o našich srdcích, neboť nemůžeme dát ostatním, co neumíme dát sami sobě.

Na závěr knihy se vrací z daleké cesty domů s poznáním, že planetu a zvířata není možné uzdravit, neuzdravíme-li nejdříve sami sebe a své životy.

Předmluvu k této výjimečné knize napsal egyptolog Miroslav Bárta a doslov kulturoložka Kamila Němečková.

Ukázka z knihy:

Jako dítě jsem sedávala a prohlížela si knihy s fotografiemi lvů, slonů, nosorožců a dalších fascinujících velikánů. Možnost dostat se do jejich absolutní blízkosti mi tehdy přidala příliš vzdálená a nedosažitelná. Svůj sen jsem v sobě uzamkla a vydala se v životě jinou cestou. Ten sen ale zůstal někde hluboko ve mně uložený – a čekal na svou příležitost. Protože nejsem biolog, veterinář ani jiný odborník na zvířata, nenapadal mě žádný běžně dostupný způsob, jak se k nim skutečně přiblížit. Chtěla jsem víc než se jen zdálky dívat při safari.

A tak když dozrál čas a vše v mém životě se správně potkalo, založila jsem si projekt Redline expedition. Cestování, které opět propojuje lidi a zvířata. Pro sebe a všechny ostatní snílky, dobrodruhy, nadšence, milovníky zvířat, přírody a života. Pro všechny šílence, kteří stejně jako já věří, že svět, ve kterém došlo k oddělení lidí a zvířat, není normální. Že takový svět a lidé jsou ve skutečnosti šílení a naopak společný život zvířat a lidí je zdravou normou.

Když jsme sami sebe vyčlenili z přírody, svěřili jsme agendu zvířat do rukou odborníků a udělali z ní vysoce specializovanou problematiku pro vyvolené. Pro ostatní se divoká zvířata stala něčím vzdáleným a nehmatatelným, za co kvůli chybějícímu tělesnému prožitku necítí přímou odpovědnost. Jsem přesvědčená, že to jen posiluje naši oddělenost od přírody a pocit, že jsme my (lidé), oni (zvířata) a ona (příroda) nebo to (životní prostředí).

(z Předmluvy autorky)

autorka

KAMILA PALIČKOVÁ, MBA (*1981) je česká podnikatelka, cestovatelka, lektorka a zakladatelka projektu Redline expedition, který umožňuje lidem vyjet místo standardní dovolené do organizací, které se snaží o ochranu ohrožených druhů zvířat, a strávit tam dovolenou jako člen týmu. Oni dostanou peníze a pomocníky, vy výjimečné zážitky. Kniha popisuje některé organizace, kam se lidé mohou vypravit, ta zvířata i způsob práce.

Kamila od dětství miluje zvířata a přírodu. Mizející divočina a druhová rozmanitost ji nenechávají klidnou, a proto se dlouhodobě věnuje práci v jejich prospěch. Píše články, pořádá přednášky a cestuje do míst, kde jsou negativní důsledky lidské činnosti na přírodu velice patrné. Jejím cílem je změnit postoj lidí k planetě a živým tvorům. Proto se zaměřuje zejména na obnovení vztahu člověka a přírody skrze emoce, prožitky a pochopení přínosu, který zvířata přinášejí do našeho života. Kamila má syna Pavla, dva afgánské chrty Williama a Katie a tři kocoury, Nikolase, Simona a Bušťu. A zastupuje neziskovku Business and Professional Women v OSN.

Více se o autorce můžete dozvědět na jejím webu www.kamilapalickova.cz

Kamila Paličková: Putování za zvířaty, vydalo nakladatelství Universum, 216 stran, doporučená cena 359 Kč.

křest

Křest knihy proběhl ve čtvrtek 24. února v kavárně Art-n-Coffee v Pasáži ČNB Na příkopě 860/24 za účasti kmotrů Karla Janečka, Yvette Tulip Hlaváčové, Kamily Němečkové nebo Marka Žďánského.


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: nakladatelství Universum, foto: Euromedia