Knížka má velký přesah v tom, že ukazuje, proč nás v Evropě má zajímat, že zvířata v Africe vymírají s ohledem na provázanost systémů. Je to absolutně pragmatický pohled, ale kniha je i zrcadlem do našich vlastních životů.
Ukazuje, že zoufalý stav planety je odrazem často tristního vnitřního světa západní populace s dopady na naše každodenní životy. A dává naději. I návod pro nás, kdo mají rádi nejen divoká zvířata, ale i svůj vlastní život.
Vydejte se s akční Kamilou po stopách divokých zvířat. Po místech, kde bojují o přežití dříve, než je my lidé zcela vyhubíme. Tváří tvář příběhům zvířat, lidí, ale i smrti nebo boji o život nás autorka přivádí k uvědomění, že přírodu a zvířata nelze oddělit od nás samých, neboť jsme její součástí. Ukazuje, co nám zvířata a stav planety prozrazují o našich srdcích, neboť nemůžeme dát ostatním, co neumíme dát sami sobě.
Na závěr knihy se vrací z daleké cesty domů s poznáním, že planetu a zvířata není možné uzdravit, neuzdravíme-li nejdříve sami sebe a své životy.
Předmluvu k této výjimečné knize napsal egyptolog Miroslav Bárta a doslov kulturoložka Kamila Němečková.
Ukázka z knihy:
Jako dítě jsem sedávala a prohlížela si knihy s fotografiemi lvů, slonů, nosorožců a dalších fascinujících velikánů. Možnost dostat se do jejich absolutní blízkosti mi tehdy přidala příliš vzdálená a nedosažitelná. Svůj sen jsem v sobě uzamkla a vydala se v životě jinou cestou. Ten sen ale zůstal někde hluboko ve mně uložený – a čekal na svou příležitost. Protože nejsem biolog, veterinář ani jiný odborník na zvířata, nenapadal mě žádný běžně dostupný způsob, jak se k nim skutečně přiblížit. Chtěla jsem víc než se jen zdálky dívat při safari.
A tak když dozrál čas a vše v mém životě se správně potkalo, založila jsem si projekt Redline expedition. Cestování, které opět propojuje lidi a zvířata. Pro sebe a všechny ostatní snílky, dobrodruhy, nadšence, milovníky zvířat, přírody a života. Pro všechny šílence, kteří stejně jako já věří, že svět, ve kterém došlo k oddělení lidí a zvířat, není normální. Že takový svět a lidé jsou ve skutečnosti šílení a naopak společný život zvířat a lidí je zdravou normou.
Když jsme sami sebe vyčlenili z přírody, svěřili jsme agendu zvířat do rukou odborníků a udělali z ní vysoce specializovanou problematiku pro vyvolené. Pro ostatní se divoká zvířata stala něčím vzdáleným a nehmatatelným, za co kvůli chybějícímu tělesnému prožitku necítí přímou odpovědnost. Jsem přesvědčená, že to jen posiluje naši oddělenost od přírody a pocit, že jsme my (lidé), oni (zvířata) a ona (příroda) nebo to (životní prostředí).
KAMILA PALIČKOVÁ, MBA (*1981) je česká podnikatelka, cestovatelka, lektorka a zakladatelka projektu Redline expedition, který umožňuje lidem vyjet místo standardní dovolené do organizací, které se snaží o ochranu ohrožených druhů zvířat, a strávit tam dovolenou jako člen týmu. Oni dostanou peníze a pomocníky, vy výjimečné zážitky. Kniha popisuje některé organizace, kam se lidé mohou vypravit, ta zvířata i způsob práce.
Kamila od dětství miluje zvířata a přírodu. Mizející divočina a druhová rozmanitost ji nenechávají klidnou, a proto se dlouhodobě věnuje práci v jejich prospěch. Píše články, pořádá přednášky a cestuje do míst, kde jsou negativní důsledky lidské činnosti na přírodu velice patrné. Jejím cílem je změnit postoj lidí k planetě a živým tvorům. Proto se zaměřuje zejména na obnovení vztahu člověka a přírody skrze emoce, prožitky a pochopení přínosu, který zvířata přinášejí do našeho života. Kamila má syna Pavla, dva afgánské chrty Williama a Katie a tři kocoury, Nikolase, Simona a Bušťu. A zastupuje neziskovku Business and Professional Women v OSN.
Více se o autorce můžete dozvědět na jejím webu www.kamilapalickova.cz
Kamila Paličková: Putování za zvířaty, vydalo nakladatelství Universum, 216 stran, doporučená cena 359 Kč.
Křest knihy proběhl ve čtvrtek 24. února v kavárně Art-n-Coffee v Pasáži ČNB Na příkopě 860/24 za účasti kmotrů Karla Janečka, Yvette Tulip Hlaváčové, Kamily Němečkové nebo Marka Žďánského.