ijournal.cz

Jain & Kříž představí v rámci Designbloku u příležitosti svého prvního výročí novou kolekci a jedinečný šperk

red Zdroj: www.jainandkriz.com 23.10.2015 Hi-tech a bydlení
Jain & Kříž je originální obchod a design studio v jednom, které se nachází v pražských Dejvicích. Nabízí neobyčejné textilní výrobky a interiérové doplňky. Obchod a studio vzniklo v říjnu 2014 a za jeho vznikem stojí nadšený mladý pár Anvita Jain, která je původem z Indie, a Čech Kryštof Kříž.

Jain&Kříž_-_interiér_obchodu
Obchod nabízí oblečení, doplňky a látky, ale i nábytek a koberce v moderním mezinárodním designu, ilustrace a fotografie od majitelů. Obchod je plný vzorovaných látek, barevného povlečení, polštářů, krásných ubrusů, prošívaných dětských dek, županů i kosmetických taštiček. Nechybí ani originální oblečení. Zakoupit zde můžete i šperky vybraných mladých indických návrhářů. Cenové rozpětí výrobků je od 250 Kč do cca 30 000 Kč.

ručně_vyrobená_židleJain & Kříž kladou největší důraz na precizní řemeslnou práci, nadčasové vzory a zejména kvalitní materiály. Proto je většina výrobků z velmi jemné a měkké, ručně předené a tkané bavlny, hedvábí či vlny, tzv. khadi, tradiční indické látky, která se chová jako kůže. Díky volnější struktuře a ručnímu zpracování má khadi mimořádnou kvalitu, dýchá, nelepí se na tělo, v létě chladí a v zimě hřeje.

O originální design řady látek se stará Anvita, která vystudovala grafický i oděvní design. Sama navrhuje motiv, vzor i barevnost. Látky jsou pak v indickém Jaipuru a Dillí ručně potiskovány starou tradiční indickou technikou pomocí dřevěných bloků, jež se vyřezávají na základě Anvitiných ilustrací. Díky tomu tak vznikají okouzlující látky s různými květinovými či zvířecími vzory a z nich pak jedinečné textilní doplňky.

Veškeré zboží jezdí majitelé osobně do Indie vybírat, úzce se svými dodavateli spolupracují a dohlíží i na pracovní podmínky v dílnách a ekologickou výrobu. Většina výrobků vzniká ve spolupráci s neziskovými organizacemi nebo tzv. sociálními podniky, organizacemi, které podporují místní řemeslníky a v dané lokalitě tradiční výrobu.

V Praze pak vznikají kolekce oblečení, které navrhuje Jain&Kříž ve spolupráci s kostýmní výtvarnicí a scénografkou Kristinou Matre Křížovou. V týmu působí i produktová designérka Marie Doucet z Francie, Kryštof Kříž, jenž se stará mimo jiné i o chod studia a obchodu a celkovou fotografickou reprezentaci.
Anvita_Jain_a_Kryštov_Kříž
Nová kolekce 2015
Studio Jain & Kříž od svého otevření v říjnu 2014 neustále přichází s novými plány a produkty. Nová kolekce, která je představována v rámci Designbloku 2015, přináší atraktivní mozaiku výrobků. Nabízí nové barevné designy látek i digitální technologie potisku. Novinkou jsou šaty s moderními geometrickými barevnými bloky z tradičního sárí, hedvábná saka a kabáty. Z doplňků pak obaly na notebooky. V rámci Designbloku se také představí jedny z prvních designů Jain & Kříž vyřezaných do raznic ze palisandrového dřeva.

Hvězdou nové kolekce je ovšem zcela unikátní šperk, jehož návrh a design vytvořila Anvita Jain a na jehož výrobě spolupracovala s oceňovaným indickým šperkařem Kamalem Meenakarem. Tento šperkař je výraznou osobností a spolupracuje s mezinárodními návrháři v Británii nebo Německu. Roku 2011 převzal od indického prezidenta prezidentem nejvyšší cenu mistrovské zručnosti ve smaltování.

Šperk_Jain&Kříž„Inspirací pro tento šperk bylo mé nedávné přestěhování do Prahy“, říká Anvita Jain. „Jednoho dne jsem seděla sama ve svém novém domově a dívala z okna. Ani jsem si neuvědomila, že procházející mraky na odpolední letní obloze začaly reflektovat mou náladu na papíře a já jsem začala kreslit. Základní a spontánní kresba se po dlouhé době změnila v tisk a nyní ve šperk,“ doplňuje Anvita.


Šperk je vytvořen z jemného stříbra, 24 karátového zlata, smaltu, ale obsahuje i drahé kameny jako topaz, diamanty, či tyrkys.

Dalšími novinkami z designerského studia Jain & Kříž, které budou v rámci Designbloku představeny a uvedeny do prodeje, jsou interiérové doplňky jako například kovové věšáky a háčky, rámečky na obrázky z již zmiňovaných tiskařských bloků.

Obchod_Jain&Kříž
Obchod a design studio Jain & Kříž se nachází v Kyjevské ulici č. 4 v Praze 6, nedaleko metra Dejvická. Otevřeno má pondělí – pátek od 10 do 19 hod. a v sobotu od 10 do 16 hod.


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.jainandkriz.com