Festival Procházky uměním, který se za uplynulých dvanáct let stal synonymem pro kultivovaný umělecký zážitek v jedinečných lokacích, letos vstupuje do svého XIII. ročníku. Zahajovací koncert s podtitulem „Ve jménu lásky“ se uskuteční 6. května v Trojském zámku v Praze a letos poprvé se bude jeden koncert konat také v zahraničí-v sousedním Německu.
Za vznikem projektu stojí první dáma české violy-uznávaná umělkyně Jitka Hosprová, která v roce 2012 poprvé pozvala publikum na cestu propojující hudbu, výtvarné umění, historii a duchovní přesahy. Festival, jehož specifikem je hra s prostorem, akustikou i příběhy míst, přivádí umění do sakrálních památek, galerií či barokních zámků – a často i na místa, kde se „dějí zázraky“.
Letošní ročník je výjimečný nejen mezinárodním rozměrem – účastní se ho umělci z Itálie, Švýcarska, Německa, Rakouska, Lucemburska, Ukrajiny či Brazílie – ale i propojením s tématem Svatého roku, které se odrazí v dramaturgii vybraných koncertů v sakrálních objektech.
Procházky uměním nejsou „jen“ koncerty – je to setkání lidí, uměleckých světů a příběhů. Oslava výjimečných míst, propojení žánrů a návrat k duchovnímu rozměru kultury – to vše pod uměleckým vedením ženy, která letos slaví své významné životní jubileum -50 let. Za svou kariéru dosáhla velkých úspěchů na hudebním poli, a to nejen v České republice, ale také v zahraničí. Letos ji čekají koncerty v berlínské akademii a v listopadu vystoupení v legendárním Zlatém sále vídeňského Musikvereinu s Capellou Istropolitanou. V lednu pak její cesta povede do Švýcarska a poté na turné po Kubě.
Hudba, která má příběh
Výraznou osobností letošního ročníku je jubilující skladatel Josef Vejvoda, který slaví 80. narozeniny. Z dalších hudebních jmen se na festivalu představí například Andrea Kalivodová, Emil Viklický, Collegium Českých filharmoniků, Bohemia Saxofon kvartet, Kateřina Englichová nebo Komorní orchestr Českého rozhlasu.
Slovní doprovod koncertních večerů svěří festival do rukou hereckých osobností jako Jan Čenský, Ondřej Kepka, Barbora Munzarová, Zdenka Žádníková Volencová nebo Miroslav Dvořák, kteří koncerty obohacují o slovo, příběh a prožitek.
Pro radost i pro dobrou věc
Také letos nechybí charitativní přesah, který je festivalu vlastní. Výtěžek letošní sbírky poputuje na obnovu poutního kostela Navštívení Panny Marie ve Skocích, kde 19. července proběhne mimořádný koncert s violou, akordeonem a saxofonem – symbolickým spojením zvuků, které naplňují prostor až ke klenbě.
Součástí projektu jsou také dětské koncerty a masterclass pro mladé hudebníky, které se letos uskuteční s Karlovarským symfonickým orchestrem v Chateau Cihelny (26. 7. – 2. 8.).