ijournal.cz

Dokončená modernizace stálé expozice Památníku Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě

red Zdroj: www.capek-strz.cz 29.12.2021 Aktuality a pozvánky, Výstavy a veletrhy

Na přelomu roku Památník završí modernizaci stálé expozice. Nově pojatá bude místnost v přízemí věnovaná rodinným kořenům, dětství a mládí Karla Čapka – tedy přibližně do konce první světové války v roce 1918. „Panely a vitríny předkládají poutavý životní příběh formou výstižných citátů ze vzpomínek samotného umělce, jeho sourozenců i přátel. Celkový dojem umocní zajímavé fotografie, mapy, ale třeba i pohlednice z autentických míst Čapkova pobytu, které přenesou návštěvníky ´na místa činu´,“ přibližuje Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka. Výtvarné řešení expozice vychází z osobitého díla spisovatelova bratra Josefa a návštěvníky uvede i do prostředí legendární kavárny Union.

Zdeněk Vacek ředitel Památníku Karla Čapka s knihou Čapkova Strž v obrazech_foto archiv Památníku KČ

Památník zůstává přístupný i v zimě, otevřen je od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin.

Novou dimenzi barvitého světa Karla Čapka otevře multifunkční informační kiosek s dotykovým displejem, který nabídne interaktivní hru, kvíz pro dětské návštěvníky, jímž je provede virtuální figurka čapkovského robota. „Už tento rok jsme návštěvníky přivítali ve zmodernizované části expozice věnované Čapkovi coby novináři a dramaturgovi. A další část výstavy se také zaměřuje na jeho vztah ke dvěma osudovým láskám, Olze Scheinpflugové a Věře Hrůzové,“ doplňuje Vacek.

Karel Čapek své hosty na Strži rád zapojoval i do práce_Na kolorovaném snímku s Ferdinandem Peroutkou a Olgou Scheinpflugovou_foto archiv PKČ

A přidává ještě jednu zajímavost: Památník do konce letošního roku návštěvníkům unikátně zpřístupňuje „trezorovou“ vitrínu věnovanou přímo Olze Scheinpflugové s účtenkou k jezdeckému kostýmu, v němž účinkovala ve své hře Madla z cihelny, a dalšími zajímavými předměty z depozitáře i ze soukromé sbírky.

Čapkova Strž zůstává stále kouzelným místem s jedinečným geniem loci_Na snímku část expozice určená zejména pro děti_foto archiv PKˇV


Virtuální prohlídka Památníku ve stylu street view

Novinkou plánovanou na první měsíce roku 2022 je virtuální prohlídka Památníku ve stylu street view realizovaná pokročilou technologií 3D skenu. Výsledek, obsahující například model budovy a věrnou podobu všech veřejnosti přístupných místností, bude k dispozici přes dotykovou obrazovku. „Prohlídka bude dostupná přímo na místě, například z infokiosku, anebo z domova, kavárny – prostě odkudkoliv, prostřednictvím webových stránek Památníku. První ochutnávku bychom rádi nabídli už na jaře 2022. Následovat by pak mělo i skenování okolní zahrady a aplikace prvků rozšířené reality, umožňující průběžně obohacovat virtuální prohlídku o atraktivní audiovizuální bonusy, informace v cizích jazycích a podobně,“ dodává ředitel Vacek.

Grafické listy i básně Josefa Čapka

K dlouhodobým záměrům Památníku patří také propagace života a díla Čapkových nejbližších, tedy rodiny a přátel. „V případě spisovatelova staršího bratra Josefa se kromě dotisku některých grafických reprodukcí připravuje také překlad výboru básní z koncentračního tábora. První etapu plánujeme realizovat se zahájením hlavní návštěvnické sezony v roce 2022. Zřejmě půjde o samostatné „básnické listy“, tj. kombinaci faksimile originálních rukopisů s anglickými texty. Jednotlivé básně budou zřejmě doprovázeny relevantními kresbami z díla Josefa Čapka,“ vysvětluje Vacek.

Na Strž přijíždělo mnoho návštěv_Na snímku je i Ferdinand Peroutka Hugo Haas a Adina Mandlová_foto archiv Památníku Karla Čapka

Putovní výstavy a další plány na rok 2022

I v příštím roce bude Památník Karla Čapka pokračovat v tradici krátkodobých výstav, které jejich autoři už tradičně koncipují jako putovní.  Po premiérovém uvedení v Památníku jsou pak za symbolický poplatek k dispozici školám, knihovnám a dalším institucím doma i v cizině. Aktuální nabídka je k dispozici na webových stránkách Památníku. „V roce 2022 bychom se rádi věnovali přátelům Karla Čapka, včetně vztahu těchto osobností k americkému kulturnímu a společenskému životu. Dalším tématem by mohlo být třeba drama o fiktivní pandemii Bílá nemoc z roku 1937. To vznikalo právě zde na Strži,“ plánuje ředitel.

 

Víte, že…

… Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše je příspěvkovou organizací Středočeského kraje? Ten zřizuje a podporuje i další památníky významných osobností spjatých s tímto regionem.

… i v zimním období zůstává Památník Karla Čapka pro návštěvníky otevřený? Kromě samotné expozice v hlavní budově, tedy prezentace života a díla Karla Čapka, jeho ženy Olgy Scheinpflugové a blízkého přítele Ferdinanda Peroutky, je možné si prohlédnout také novou expozici v bývalé garáži. Je nazvaná „Po stopách hutí a hamrů v kraji Čapkovy Strže“ a mapuje čtyři století tradic zpracování kovů v obci Stará Huť. Již 167 let před Čapkovým příchodem se totiž v areálu dnešního Památníku rozklapal hamr. Později tam byla válcovna plechů i strojírna. Zní to paradoxně, ale světoznámý umělec budoval své letní sídlo de facto v opuštěném továrním areálu. Expozice v garáži, stejně jako zahrada, kde se Čapek realizoval i jako zahradní architekt, jsou veřejnosti v rámci otevírací doby volně přístupné.


Kniha Čapkova Strž v obrazech_foto archiv Památníku Karla ČapkaNová kniha o Čapkově Strži


Jedinečné i dosud neznámé dobové fotografie ze života Karla Čapka, věnované proměnám spisovatelova letního sídla, zachycuje nová kniha nazvaná Čapkova Strž v obrazech. Nezapomíná ani na přátele slavného páru – třeba herečku Adinu Mandlovou, Huga Haase či Ferdinanda Peroutku.  Lákavý titul o místě, které Karel Čapek miloval, kde pracoval, zahradničil a přijímal známé osobnosti, tak mapuje vývoj místa od roku 1935, kdy spisovatel na Strž přišel, až po současnost.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Pražské příběhy ji vydává Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše.

Kniha o 100 stranách je k dostání přímo v Památníku za 180 Kč. Objednat ji ale bude možné i na e-mailu
pamatnik@capek-strz.cz.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.capek-strz.cz