ijournal.cz

Dlouholetý šéf uměleckého souboru divadla Spejbla a Hurvínka slaví 65. narozeniny a loučí se se svou uměleckou dráhou

red Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka 21.2.2022 Celebrity, Divadlo
Po téměř půlstoletí končí svou uměleckou dráhu bývalý dlouholetý šéf uměleckého souboru Divadla Spejbla a Hurvínka, jeho třetí „táta“ – Martin Klásek. Své 65. narozeniny oslaví 25. února, v divadle svou hrou pro dospělé „Ve dvou se to lépe …“. V únoru a březnu diváci mohou zhlédnout řadu dalších oblíbených titulů. Uvidí je nejen na domácí scéně divadla, ale těšit se na ně mohou i jejich fanoušci v Mělníce a Hradci Králové, kam soubor v březnu vyrazí na divadelní zájezdy.

Martin_Klásek_(Radovan_Janouschek)
Martin Klásek slaví pětašedesáté narozeniny a loučí se svou aktivní uměleckou dráhou

Martin Klásek, v pořadí již třetí tatínek hlavních protagonistů Divadla Spejbla a Hurvínka, oslaví 25. 2. 2022 své 65. narozeniny. „Přímo v tento den je pro dospělé diváky připravena jeho hra nazvaná Ve dvou se to lépe… Martin Klásek se tímto představením zároveň symbolicky rozloučí se svou aktivní uměleckou dráhou. S Divadlem Spejbla a Hurvínka se ale neloučí úplně, jelikož s námi bude i nadále spolupracovat,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.


Martin Klásek se narodil 25. února 1957. Už jako šestnáctiletý chlapec začal v roce 1973 pracovat v jevištní technice, kde na sebe záhy upozornil svým loutkovodičským nadáním. Díky tomu se posléze stal členem uměleckého souboru a několik let alternoval vodění loutky Hurvínka. Když pak ukázal, že dovede napodobit nejen hurvínkovskou fistulku a nechybí mu ani potřebné herecké schopnosti, začal jej Miloš Kirschner připravovat jako svého nástupce. Svůj první herecký křest v postavách Spejbla a Hurvínka absolvoval v roce 1974 v dětské hře „Hurvínek mezi broučky”. Po několikaleté pauze začal v roce 1982 s Milošem Kirschnerem pravidelně alternovat. Nejprve jen v dětském repertoáru, později i v představeních pro dospělé.

Divadlo od éry Miloše Kirschnera hraje vždy v jazyce té země, kde právě hostuje. Když kvůli zdravotním problémům omezil Miloš Kirschner namáhavé zahraniční cesty, Martin Klásek v této tradici pokračoval.

Martin_Klásek_se_Spejblem_a_Hurvínkem_(foto_archiv_D_S+H)Navázal také na tradici autorské dílny divadla. Je autorem nebo spoluautorem několika her
a dialogů. Brzy poté se začal věnovat i režii. Prvním samostatným autorským a režijním debutem byla velmi úspěšná hra doma i v zahraničí – „Hurvínek a zrcadlo”. Po ní následovalo představení „Hurvínek UFOnem”.  

Roku 1990 se stal šéfem uměleckého souboru divadla a v roce 1996, po smrti Miloše Kirschnera, již třetím otcem hlavních protagonistů divadla. Pokračuje i v mimodivadelních aktivitách a věnuje se také dabingu. V rolích Spejbla a Hurvínka natáčel nová CD a vystupoval i v televizi.

„Veškerou svou prací se Martin Klásek podílí na udržení marionetářské tradice, a to nejen našeho divadla, ale celého českého loutkářství, které je od roku 2016 na seznamu Nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. K radosti naší i našich fanoušků tak přispěl k životaschopnosti této ojedinělé divadelní tradice,“ doplňuje Denisa Kirschnerová.


I Martin Klásek si už našel a vybral svého pokračovatele. Od roku 2017 s ním v rolích Spejbla a Hurvínka alternuje Ondřej Lážnovský.

Spejbl a Hurvínek nejsou žádní peciválové a od března vyrazí pobavit i mimopražské obecenstvo

Za Spejblem a Hurvínkem nemusíte cestovat až do pražských Dejvic, ale oni sami za vámi přijedou do vašeho města. Divadlo Spejbla Hurvínka totiž se svými oblíbenými představeními často hostuje i mimo svou domácí scénu. Kromě veleúspěšných zahraničních zájezdů nezapomíná ani na domácí publikum. Potom, co se na sklonku minulého roku představilo divákům v Berouně, Kladně, Písku a Chebu, pokračuje divadlo v domácích zájezdech opět v březnu. Na všechny hlavní postavy se mohou těšit diváci v Mělníce, kde je 6. března od 15.00 hod. čeká představení „Hurvínek a nezvaný host“. O deset dní později, 16. března, zamíří Spejbl i Hurvínek také do Hradce Králové, kde v 8:30 a v 10:30 potěší zejména dětské diváky hrou „Pohádky pro Hurvínka“.

Divadlo Spejbla a Hurvínka si letos jako připomínku své úplně první zahraniční cesty do Paříže z roku 1929 tento svůj zahraniční zájezd téměř po sto letech zopakuje a vystoupí v pařížském Českém centru.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka