ijournal.cz

Divadlo Bez zábradlí zahajuje jubilejní 30. sezónu dvěma premiérami

4.9.2021 Divadlo

Divadlo Bez zábradlí vstoupí do nové divadelní sezóny 21/22 s novými ambiciózními projekty. Svou první premiéru sezóny si odbyde již 2. a 3. září s muzikálem Cabaret od autorů Johna Kandera, Freda Ebba a Joe Masteroffa. Dílo vypráví příběh mladého Američana, který na přelomu dvacátých a třicátých let přijíždí do stále ještě bohémského Berlína, jehož atmosféru ale už začíná rozežírat sílící nacismus. Cabaret je domácímu publiku známé i ze slavné filmové adaptace z roku 1972. Inscenační tým režiséra Adama Skaly představí Cabaret ve výrazné scénografické a kostýmní úpravě, která klade důraz na dekadentní rozměr společnosti, jež se uprostřed nastupující totality chce ubavit k smrti.

 Cabaret

„Fascinuje mě, kolik vrstev jsme postupně při práci na tomto libretu objevili. Naše cesta je přitom paradoxněurčité zjednodušení, minimalizace textu a odhalení situací. Cabaret má totiž velice chytrou stavbu, kdy se pod nánosem kabaretního (divadelního) pozlátka skrývá tvrdý, tragický příběh o lidském selhání a toleranci ke zlu. Přirozeně jsme měli ze začátku tendenci přistupovat k muzikálovému žánru možná až trochu moc lehce. Cabaret se ale nenechal,“ vysvětluje režisér Skala.

„Cabaret je nádherný titul, který velice chytře spojuje dva divadelní žánry dohromady. Činohru a muzikál. Je to příběh obyčejných lidí, jejichžživotní osud je tvrděpoznamenán dobou, ve které žijí. Doba dekadence a úpadku. Je to světový muzikál s hudbou, která překročila hranice divadla a stala se nesmrtelnou. Jsme proto nadšení, že můžeme Cabaret po delší době znovu uvést na pražské scéně a připravit tak pro naše diváky neopakovatelný zážitek, tentokrát v našem provedení, navíc s živou hudbou. Jde o zatím největší projekt našeho divadla,“ vysvětluje Karel Heřmánek mladší, principál Divadla Bez zábradlí. Ten v připravovaném muzikálu zároveň ztvární ikonickou postavu Kabaretiéra. V ústřední milenecké dvojici se představí Jan Fanta a Michaela Tomešová v alternaci s Rozálií Havelkovou. Dále se diváci mohou těšit například na Josefa Cardu, Filipa Kaňkovského, Jitku Sedláčkovou, Hanu Seidlovou, Nikol Kouklovou a devítičlenný orchestr Jakuba Šafra. Cabaret vznikl ve spolupráci se Spolkem Adria a za přispění společnosti ČEPS.

Divadlo bez zábradlí Záhy po uvedení jazzového muzikálu plánuje Divadlo Bez zábradlí v české premiéře představit moderní adaptaci jednoho z nejdůležitějších eposů v dějinách lidstva – Homérovu Iliadu. V hlavní roli se představí Karel Heřmánek ml. Díky skvělému textu autorů dramatizace, Lise Peterson a Denisi O’Hare, práci amerického režiséra Guye Robertse i hudbě skotského skladatele Patricka Neila Doyla vzniklo představení, které dokazuje, že Homérův text nepatří jen do osnov hodin literatury, ale že jde o dílo plné emocí a že je to příběh, který zůstává po tisíce let aktuální.

Illiada

Jde o mimořádné představení, které rafinovaně propojuje prvky původního homérského projevu s moderním jazykem, humornou polohu plnou životního nadhledu s pasážemi vyjadřujícími prožitky, které nás jednotlivě přesahují a navzájem spojují. Česká premiéra je plánovaná na 8. a 9. září.

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor