ijournal.cz

Čisté zuby se nekazí

red Zdroj: Elmex, Dentální klinika Jan Stuchlík. 29.4.2017 Krása a zdraví

Zapomeňte na dědičnost a výmluvy. Pravdou je, že za vznik zubního kazu si v naprosté většině případů můžeme sami. My a řada drobných nevhodných návyků, které se staly součástí našich všedních dní. Podívejme se dentální hygieně „na zoubek“. Čemu se vyhnout a jaké jsou trendy v péči o zdravý a zářivý úsměv?

Malý nepřítel

Také si dodnes před návštěvou zubaře občas zkontrolujete zuby a hledáte podezřelé zabarvení, abyste věděli, zda vás čeká „vrtání“? Raději zubům věnujte péči průběžně a nevytvářejte kazu ideální příležitost, aby se ve vašich ústech šířil. Jde totiž o jedno z nejčastějších lidských onemocnění, které se však neobejde bez zubního plaku, sacharidů a také dostatku času. Nejdůležitější roli má tedy při prevenci zubního kazu ústní hygiena. Často zmiňovaná dědičnost sice má vliv na odolnost zubních tkání, tvar zubní korunky a postavení zubů, nelze ji ale přeceňovat. „Čistý zub se jednoduše nekazí,“ říká MUDr. Jan Stuchlík, vedoucí lékař Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Zubní kaz je proces, který lze zastavit

Na zubech se především v místech, která se obtížně čistí (zubní krček, rýhy na žvýkacích plochách zubu), usazují bakterie zubního plaku, které při zpracovávání cukrů produkují agresivní kyseliny. Ty působí škodlivě na tvrdé zubní tkáně, protože způsobují úbytek minerálů, které rozpouští. Demineralizace, která se projeví bílou skvrnou na zubu, je prvním projevem vznikajícího zubního kazu.
1 2 3

Zubní kaz se zpočátku nachází jen ve sklovině, pokud se ale neošetří včas, rozšiřuje se a postupně proniká hlouběji do zubu. Nakonec se může dostat až k nervu zubu, který se pak infikuje, a je nutné ošetření kořenových kanálků. „V případě obnažení krčků zubů, například následkem parodontitidy, může kaz vznikat velmi rychle, protože je na místech, kde již chybí odolná sklovina,“ vysvětluje MUDr. Stuchlík.

V počáteční fázi je ještě možné zamezit šíření zubního kazu, a to důkladným ošetřením, tzv. fluoridací. Pro domácí použití je určen vysoce koncentrovaný zubní gel elmex® gelée, léčivý přípravek, který představuje účinnou ochranu před zubním kazem díky vyššímu množství fluoridů, než je obsaženo v zubní pastě.

Zubní kaz v číslech

  • 99,9 % populace trpí zubním kazem.
  • V České republice má zubní kaz nebo zubní výplň 86,4 % 15letých adolescentů.
  • V dospělosti, mezi 35. a 44. rokem života, mají obyvatelé České republiky již v průměru 12,4 výplní a 3,4 chybějících zubů! *

*Zdroj: 2006 – Národní epidemiologická studie, Výzkumný ústav stomatologický, Praha

Podporujte zdraví, ne kaz

Zubní kaz nevzniká bez plaku a působení bakterií, které potřebují sacharidy. To ale předpokládá perfektní péči o dutinu ústní, jejímž základem je správné a pravidelné čištění zubů alespoň dvakrát denně. Vhodnou techniku je lepší se naučit při nácviku s odborníkem než prostřednictvím psaného návodu. Nicméně další užitečné návyky si snadno osvojíte sami doma.


Čistěte si zuby před snídaní a před spaním

Míří ráno vaše cesta z ložnice rovnou do koupelny? Tak je to správně. „Dbejte na to, abyste zubní hygienu prováděli nejméně dvakrát denně, ráno před snídaní a večer před spaním. Po večerním čištění už nic nejezte a pijte jen vodu. Zuby čistěte mechanicky kartáčkem a zubní pastou s fluoridy po celém jejich povrchu a mezizubní prostory dočistěte ještě mezizubním kartáčkem,“ popisuje správnou techniku čištění Jan Stuchlík a dodává: Ze zubních kartáčků vyberte takový, který bude mít měkká a hustě osázená vlákna na malé hlavici.“

Méně cukru, více zeleniny a vody

Zdá se, že mluvíme o dietě. Ve skutečnosti se ale toto pravidlo hodí i pro zdraví zubů. Sladké nápoje
a pochutiny, ale třeba i med, ovlivňují pH v našich ústech, v nichž tak vytvářejí kyselé prostředí. V něm snáze dochází k narušení zubní skloviny a vzniku zubního kazu. Proto je lepší konzumaci sladkostí omezit a, jak již bylo zmíněno, úplně vynechat po večerním čištění zubů. A co naopak do jídelníčku zařadit? Zajímavým tipem je syrová zelenina, například mrkev, celer nebo petržel. Čím více vláknitá je struktura zeleniny, tím více je třeba ji žvýkat, což podporuje produkci slin vytvářejících v našich ústech zdravé prostředí. Velmi užitečná je také čistá voda, ta neutralizuje pH v ústech, a tím přispívá ke zdraví zubů.

Fluoridace může zabránit šíření zubního kazu

Stejně jako dopřáváte pleti běžnou denní péči a v pravidelných intervalech výživné masky, peeling
a další pečující procedury, přidejte si k péči o chrup kromě každodenní péče ještě místní fluoridaci. Jejím cílem je dodat do povrchových vrstev skloviny dostatečné množství fluoridů, a zvýšit tak odolnost zubů vůči kyselinám, které jsou vytvářeny bakteriemi zubního plaku. Dalšími pozitivními účinky fluoridů je zpomalení metabolismu a množení těchto bakterií. Právě důkladné očistění
a fluoridace mohou ve fázi demineralizace zabránit dalšímu šíření zubního kazu
. Koncentrace fluoridů ve sklovině se však časem snižuje, proto je potřeba jejich přísun pravidelně opakovat. V 1 gramu elmex® gelée je obsaženo 12,5 mg fluoridů, tedy téměř 10 x vyšší množství fluoridů než v běžné zubní pastě. Jde tedy o účinnou ochranu před zubním kazem. Používá se jedenkrát týdně. Lokální fluoridace (samozřejmě pod dohledem rodičů) je vhodná i pro děti starší šesti let. Sklovina mléčného chrupu je totiž měkčí, a tudíž náchylnější k tvorbě zubního kazu. Díky fluoridaci je tedy možné před kazem lépe ochránit i mléčné zuby.

K lékaři včas

Zubní kaz je proces, jehož vznik trvá poměrně dlouho, obvykle v řádu několika měsíců. „Začneme-li se o své zuby zajímat až v momentě, kdy nás něco bolí, musíme počítat s tím, že léčba bude ve všech ohledech náročnější než prevence. Konkrétně u zubního kazu nejde o nic, čemu by se vlastní iniciativou ve velké většině případů nedalo zabránit, nebo alespoň omezit následky,“ vysvětluje doktor Stuchlík. Nezapomeňte proto každého půl roku na preventivní prohlídku u stomatologa, který díky moderní technice rozpozná, zda ještě můžete šíření kazu zabránit sami, nebo zda už je potřeba jeho zásah. Čím dříve se na kaz přijde, tím efektivnější je jeho léčba.

Tipy MUDr. Jana Stuchlíka pro zdravé zuby

1)     1. Péče o dočasné (mléčné) zuby je stejně důležitá jako o zuby stálé (dospělé). V případě předčasné ztráty zejména dětských stoliček následkem zubního kazu dochází velmi často k nesprávnému prořezávání stálých zubů, což pak vyžaduje léčbu rovnátky. Protože kaz u dětí vzhledem k velikosti dočasných zubů a blízkosti nervu zubu postupuje velmi rychle, měly by i děti chodit na pravidelné prohlídky.

  1. U prořezávajících se stálých zubů (zejména stoliček) je nutno kontrolovat povrch žvýkací plošky, zda se v rýhách na povrchu nezačíná tvořit zubní kaz, a v případě hlubokých zabarvených rýh povrch zubu tzv. zapečetit pryskyřicí. Jedná se o velmi účinný preventivní prostředek, vyžaduje ovšem precizní zhotovení ochranné výplně. Při nedokonalé adaptaci okraje výplně může dojít k pronikání bakterií do nitra zubu a situace se tak může ještě zhoršit.
  2. Při opravách zubních kazů by stomatolog měl vždy používat gumovou izolaci, tzv. kofferdam. Ta dokáže zajistit sucho, tolik nutné pro správné přilnutí okraje výplně. Nesprávně zhotovená výplň, která netěsní kvůli kontaminaci slinou (obvyklý následek ošetření bez kofferdamu), vede brzy ke vzniku tzv. sekundárního kazu. Ten se šíří podél výplně dále do nitra zubu a v konečném důsledku vede k infekci nervu zubu, který se následně musí odstranit a provést ošetření kořenových kanálků, což je časově i finančně náročné. Kvalita prvního ošetření zubu (výplně) je proto pro další osud zubu zcela zásadní.
  3. Fluoridové tablety se již v prevenci zubního kazu nedoporučují. Dříve se mělo za to, že fluoridy se zabudují do zubu po jeho vstřebávání v trávicím systému. Zjistilo se ale, že fluoridy účinkují pouze v kontaktu s povrchem zubu. Fluoridová tableta tedy působí, pouze pokud se nechá rozpustit v ústech. Toto však nahradí každodenní pravidelné čištění zubní pastou s obsahem fluoridů a občasná intenzivní fluoridace.
  4. V boji proti zubnímu kazu může pomoci i žvýkačka. Žvýkání stimuluje tvorbu slin, které omývají povrch zubu. Žvýkačka současně pomáhá odstraňovat zbytky potravy ze žvýkacích plošek zubu.


TIP: STOP ZUBNÍMU KAZU

2017_elmex gelee_packshotÚčinnou ochranu před zubním kazem představuje elmex® gelée, léčivý přípravek vhodný pro domácí použití. Obsahuje až 10× vyšší množství fluoridů než běžná zubní pasta a efektivně chrání povrch zubu před negativním působením kyselin a cukrů, které zubům neprospívají. Je tak účinnou prevencí a minimalizuje riziko vzniku zubního kaz. Díky svým účinkům navíc léčí počínající zubní kaz. Jeho použití je vhodné i při zvýšené citlivosti zubů. Přípravek můžete používat dlouhodobě. Stačí jej jednou týdně kartáčkem nebo vatovou tyčinkou nanést na povrch zubu a nechat působit. Po aplikaci ústa nevyplachujte, přebytečný gel vyplivněte. Elmex® gelée, léčivý přípravek, je k dostání pouze v lékárnách bez lékařského předpisu. Vhodný je pro děti od šesti let a dospělé. Doporučená cena je 235 Kč za balení 25 g.


Více informací na www.elmex-gelée.cz.

Elmex®gelée je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Elmex, Dentální klinika Jan Stuchlík.