ijournal.cz

Cesta ke hvězdám z tepla domova

red Zdroj: 5.4.2020 Pro děti

AnimePohled na noční oblohu lidi odjakživa fascinuje. Pro jedny byla inspirací a zdrojem pro řadu mýtů o nejrůznějších božstvech, rolníkům dříve sloužila jako ukazatel vhodného času pro setbu rostlin. Číst v noční obloze se zdá možná těžší, než to ve skutečnosti je. Zahleďte se ke hvězdám, online program platformy Planetum vás nasměruje, kam upnout svou pozornost a co hledat.

Astronomie byla součástí už starodávných kultur a čím více se naše společnost vyvíjela, tím více šly kupředu také technologie pro zkoumání tajů vesmíru. Dnes jsou naše možnosti ohromné. Dokážeme pořídit fotografie ze vzdálených planet a vesmírných těles, vysíláme do vesmíru družice i čím dál více astronautů, satelity nám z vesmíru pomáhají s řešením našich problémů, jako je třeba odlesňování Země, díra v ozonové vrstvě, globální oteplování, míra a množství zásob čisté vody na Zemi a mnohé další. Díky moderním technologiím se dnes o vesmíru můžeme učit i z domova. Na aktuální dění totiž zareagovala i platforma Planetum, která vesmírnou zábavu i vzdělání nyní přináší online do vašich domovů. Vydat se ke hvězdám tak nebylo nikdy snazší, své si v ní najdou děti i dospělí.

Hned tři planety na jarní obloze

A co je nyní na obloze k vidění? Večer je jasně viditelná Venuše, na ranní obloze jsou k vidění hned tři planety vizuálně blízko, reálně velmi daleko, od sebe. Konkrétně Jupiter, Mars a Saturn. Dění na obloze se mění, pokud chcete být stále v obraze, sledujte sekci „Obloha“ na webu www.planetum.cz, kde najdete i digitální hvězdárenskou ročenku, která je nyní zdarma. V té naleznete veškeré informace a přesná data o dění na obloze. Méně zkušení možná spíše ocení Kalendář úkazů s podrobnými informacemi o aktuálních astronomických jevech nebo pořad Chvilky s noční oblohou, které ukazují konkrétní jevy na obloze.

Zábavně vzdělávací program pro dětiPokus_II

Být stále doma není nic pro děti ani dospělé. Kde hledat smysluplnou výplň času? Třeba právě na www.planetum.cz v sekci Vesmírná zábava a vzdělání. Tady jsou pro děti, ale nejen pro ně, připraveny zábavné pokusy, přednášky i pracovní listy, které vyzkouší jejich znalosti nejen o vesmíru. Vydejte se na cestu ke hvězdám a za taji vesmíru, Planetum bude vaší kosmickou lodí.


Hvězdárny a planetárium hlavního města Praha myslí na milovníky vesmíru, kteří se nyní nemohou sami vypravit za zážitky, zábavou i vědou. Proto připravily zmíněné online programy, které budou průběžně doplňovat o další obsah. Aktuality se budou postupně objevovat nejen na webu, ale i na sociálních sítích a Youtube kanálu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red