ijournal.cz

Česko má další rekord: Nanotechnologická společnost IQS na výstavě EXPO 2020 v Dubaji představila nejmenší 3D tištěnou nanorepliku největší mešity na světě!

red Zdroj: Česká mincovna 31.12.2021 Zajímavosti

Nejmenší 3D tištěnou nanorepliku největší mešity na světě – Velké mešity v Mecce, představila na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji česká nanotechnologická společnost IQS nano. Jedná se o micro model o velikosti menší než 1 mm3 se všemi detaily mešity. Agentura Dobrý den Pelhřimov zapsala tento rekord do České knihy rekordů!

NANO Mesita rekord (1)

IQS nano, součást společnosti IQS Group, vytvořila rekordní malý pozlacený model velké mešity v Mecce, Al-Masdžid al-Harám.  Model je součástí rotační expozice České poklady, kde skupina IQS Group prezentuje ve spolupráci s Českou mincovnou také unikátní řešení zabezpečení stříbrných a zlatých mincí hologramy raženými přímo do vzácných kovů.  

Křemíkový model nejmenší mešity byl vytvořen pomocí 3D nano-tisku založeného na dvoufotonové litografii a je potažen extrémně tenkou vrstvou zlata (100 nanometrů). Velikost 3D mikro modelu je 820 µm x 643 µm x 135 µm a odpovídá tloušťce jehly.

„Model byl vytištěn pomocí mikrostereolitografie s rozlišením 250 nm v měřítku 1 : 600 000 ke skutečné Velké mešitě v Mekce. Agentura Dobrý den Pelhřimov zapsala tento rekord do České knihy rekordů,“uvedl jednatel společnosti IQS Group Petr Franc.

NANO Mesita rekord

Těchto mikro modelů bylo vytvořeno pouze deset kusů a na výstavě České poklady přitahují značnou pozornost veřejnosti. Prvním majitelem této unikátní repliky se stal Ahmed Sultan Bin Sulayem, CEO společnosti DMCC a předseda Dubai Gold & Commodities Exchange. Ahmed Sultan Bin Sulayem, který byl ohromen prezentujícími nanotechnologiemi skupiny IQS Group na EXPO 2020, patří k předním Dubajským businessmanům, je také řídící silou světově nejrychleji se rozvíjející zóny volného obchodu.

„Je mi velkou ctí, že náš unikátní nanomodel mešity Al-Masdžit al-Harám od začátku expozice slaví velký úspěch u návštěvníků, médií i u místních podnikatelů,“ říká Petr Franc.

Dceřiná společnost IQS nano se vývojem technologie 3D nano-tisku zabývá od svého založení před 10 lety.

Naše motivace byla být jedni z prvních, kdo tuto technologii bude schopný využívat v průmyslovém měřítku pro vývoj a výrobu produktů v některých z našich cílových aplikacích (např: mikro optika, syntetická holografie). Zvolili jsme tehdy obtížnější cestu, kterou byl vývoj a stavba vlastního zařízení. Díky tomu jsme získali unikátní know-how jak takové zařízení postavit, provozovat, a hlavně možnost jej neustále vylepšovat.  Toto zařízení a technologie, umožňující precizní tisk prostorových objektů s rozměry v mikro i nano oblasti, vznikalo ve spolupráci Akademie věd a ELTEK s.r.o “ uvedl ředitel společnosti Milan Matějka.

exponat Mecky na Expo 2020Na výstavě IQS Group prezentuje spolu s Českou mincovnou další zajímavou novinku v podobě pamětních mincí s raženými holografickými prvky. Tyto vizuální detaily mají okrasnou a ochrannou funkci, kde hloubka holografického reliéfu dosahuje jen 150 nanometru.

Prvek na mincích Český lev má fyzickou podobu hologramu vyraženého ve tvaru štítu, umístěného ve spodní části rubové strany mince a je viditelný pouhým okem. Návštěvníci expozice si mohou také prohlédnout pamětní stříbrnou pětisetkorunu s hologramem s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros, kterou v letošním roce vyrobila Česká Mincovna ve spolupráci s IQS Group pro Českou národní banku. Česká Mincovna prezentuje na EXPO 2020 i největší vyrobenou zlatou minci na světě. 

Model Velké mešity v Mekce a mince s hologramy jsou k vidění v pavilonu České republiky na EXPO 2020 v Dubaji od 15. prosince 2021 do 31. března 2022.

 

VIDEO VIZUALIZACE ZDE: https://iqsgroup.cz/the-great-mosque-of-mecca/

 

https://iqsnano.com/mecca/

https://ceskamincovna.cz/

https://www.cnb.cz/cs/

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Česká mincovna