ijournal.cz

Češi si oblíbili pátek třináctého. Na „smolný den“ stoupá počet prodaných sázenek až na dvojnásobek, padají i vysoké výhry

red Zdroj: Sazka 10.10.2023 Zajímavosti

Pátek 13. je vČeské republice pro sázející svátkem. Dle dat společnosti Sazka je právě pátek třináctého pravidelně spojován smasivním přílivem sázek do číselných loterií. Jedná se o trend, který není takto výrazný nikde jinde vEvropě. Tento pátek se tak může stát v mnoha ohledech rekordním. 

Sazka_pátek 13.

Pověra, že pátek 13. je smolným dnem, je včeské kultuře už po staletí silně zakořeněná a nikde jinde vEvropě nemá takto silnou tradici. Pokud jde ale o to, kdy Češi zkouší své štěstí vloteriích, dlouhodobě je patrný opačný trend – právě pátek 13. je již několik let vřadě datem, kdy sázející doslova zaplaví sázkové terminály. 

„Pátek třináctého je sázkařsky nejsilnějším dnem dlouhodobě a víme, že právě vtomto datu zkouší svéštěstí i lidé, kteří běžně nepatří mezi pravidelné sázející. Během posledního pátku třináctého jsme se Sportkou dosáhli na dvojnásobný počet přijatých sázek a odhadujeme, že tentokrát se podaří tuto hranici ještě posunout,“ komentuje Martin Eliáš, brand manažer loterií společnosti Sazka.  

 

Nárůst hlásí Sportka, Eurojackpot i menší loterie 

Právě Sportka je u českých sázejících dlouhodobě nejoblíbenější loterií. Za posledních 8 let přinesly pátky třináctého ve Sportce celkem čtyři výhry prvního pořadí. Ta nejvyšší v hodnotě více než 25 milionů korun byla vylosována na pátek 13. v roce 2019. V řádech desítek milionů se v pátek 13. pohybovaly také výhry v mezinárodní loterii Eurojackpot spojované s tímto magickým datem. I tento pátek je tak šance, že znovu padne vysoká výhra. 

„Nejvyšší nárůsty vtomto datu pozorujeme logicky u loterií, které se losují vpátek tedy Sportka a Eurojackpot. Pro tento pátek třináctého navíc k pátečním loteriím přibyla i novinka, loterie Mini renta, která se losuje každý den,“ doplňuje Eliáš 

černá kočka2_pátek 13 

Proč zrovna třináctka? 

Číslo 13 má zvláštní symboliku už od pradávna. Na pátek 13. prý historicky připadá začátek pronásledování a vraždění templářů, třináct členek má údajně čarodějnický slet, třináct schodů vedlo na popraviště a třináctý vpořadí také přišel kposlední večeři Krista zrádce Jidáš.  

Kromě neblahých událostí, pro které je třináctka proslulá, se ale stímto datem pojí takéřada těch pozitivních. Kpátku 13. se datuje například narození filmového génia Alfreda Hitchcocka, jen o několik málo let později pak vpátek 13. února zvítězil český hokejový národní tým vprvní bitvě olympijských her vNaganu.  

Číslo 13 je mezi českými sázejícími obecně populární a spolu sčísly 7 a 10 se řadí knejčastěji tipovaným hodnotám ve Sportce. Figurovalo také ve třech zcelkem třinácti stomilionových výher. 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Sazka