Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Úterý, 28.Leden 2020
ijournal.cz

Běžíme maraton pro dobrou věc

red Zdroj: RunCzech 8.5.2014 Sport, Veřejné projekty

Běhání a charita spolu souvisí, i když se to na první pohled nezdá. Přesvědčují nás o tom maratony a běžecké akce po celém světě. Běhání pro dobrou věc je u nás zatím v plenkách, ale pomalu si získává stále více příznivců. 

I organizátoři RunCzech se snaží přispět k rozkvětu charitativního běhání. Jubilejního 20. ročníku Volkswagen Maratonu Praha se účastní 1 426 běžců (14 % z celkového počtu), kteří se rozhodli běžet pro dobrou věc a dodat svému běhu další rozměr.

Téměř 500 „dobroběžců“ běží ve žlutých tričkách za organizaci Světlo pro svět, která věnuje zisk z prodeje startovních čísel na projekty oftalmologické péče v Africe. Zdeněk Kolman, jeden z dobroběžců pro Světlo pro svět, k tomu říká: „Misí dobroběžce je šířit nakažlivý postoj – běhám a potřebuji vyjádřit, že běhání nekončí mým dobrým pocitem z pohybové aktivity, ale že tím mohu pomoci i ostatním“. Za Světlo pro Svět běží také Aleš Příborský, nevidomý běžec z Olomouce, který má na trase svého vlastního vodiče – v tomto případě vodičku Jitku Dostálovou.

Beh_pro_dobrou_vec
Volkswagen Maratonu Praha se účastní i štafeta transplantovaných sportovců, nad kterou převzala patronát Nadace Karla Pavlíka.  Na start se postaví čtyři sportovci (Martin Turek, Libor Malínský, Václav Burda a Vojtěch Koudelka), ale ve skutečnosti jich poběží osm. Jak je to možné? V každém z běžců totiž tepe orgán dalšího člověka. Neznámého dárce, který jim zachránil život.

Další maratonská štafeta vaše fandění v ulicích neuslyší, ale rozhodně podporu velmi ocení. Jedná se o štafetu neslyšících, kteří běží na podporu Agentury pro neslyšící, která již dlouhodobě pomáhá vyjít neslyšícím z izolace a zapojit je do běžného života. A uběhnout maraton je přeci běžná věc!

Zapomenout bychom také neměli na organizaci Running with those that can´t, která dovoluje handicapovaným dětem být součástí běžeckého závodu a jeho jedinečné atmosféry. I letos vozíky s dětmi a nadšeným doprovodem nebudou chybět na trati.

běh Prahou

K aktivitám podporujícím dobrou věc se přidal i Birell. U příležitosti 20. ročníku Volkswagen Maratonu Praha vyrobil limitovanou edici sklenic na nealko pivo Birell s podpisem legendárního keňského běžce Patricka Makau. Sklenic je přesně 958, tedy stejně jako byl počet běžců na prvním maratonu v roce 1995. Celý výtěžek z jejich prodeje půjde na projekt Czech Marathon Hopes, jehož cílem je vychovat elitní české maratónce. Cena jedné sklenice je 99 Kč a v prodeji budou na veletrhu Sport Expo od 8. do 10.5.

Všem běžcům budeme 11. května držet palce – pro nás je každý vítěz!

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: RunCzech