ijournal.cz

Akné v dospělosti. Jak s ním můžete bojovat?

red Zdroj: Klinika GHC Praha 28.2.2020 Krása a zdraví

Snad každý si ze svého dospívání pamatuje ten nepříjemný pocit vzbudit se ráno s ošklivým pupínkem na obličeji, který neschová ani ten nejlepší makeup. Naštěstí takových dnů s postupem věku a dospíváním rychle ubývá, nicméně není úplnou výjimkou, že vás akné může provázet také v dospělosti.

GHC_boj_s_akné

S akné v dospělém věku se nejčastěji můžete setkávat v oblasti obličeje, hrudníku, ramen nebo zad. Tvorba pupínků je dána ucpáváním pórů kožním mazem, který se nám hromadí v pokožce, a potom škodí vytvářením menších i hlubších černých nebo zarudlých pupínků, často ještě doplněných bílou čepičkou. V dospělosti je příčinou často především zvýšená hladina ženských, ale také mužských hormonů, nicméně může jít také o reakci na mastná, kořeněná nebo příliš sladká jídla, fungující pro akné jako zdroj mazu.

 

Jak začít při léčbě akné
Rozhodli jste se říct pupínkům dost? Nejlepším začátek je potom jednoznačně úprava životosprávy. Správné stravování, dostatek čisté vody a vyhýbání se alkoholu a kouření může už za pár týdnů proměnit váš obličej téměř k nepoznání. „Obecně je nejlepší minimalizovat příjem mléčných výrobků, které lze nahradit lactose-free produkty. Vomezeném množství bych doporučila snížit příjem sacharidů a ořechů, například sladké pečivo, dorty, zákusky, čokoládu, zmrzlinu, slazené nápoje, arašídy a pistácie. Důležité je úplně vyloučit chilli a wasabi, stabilizátory chuti jako masox, vegeta a také produkty, které je obsahují,“ říká doktorka Marianna Poljančuková z Kliniky GHC Praha, která patří mezi přední odborníky v České republice v oblasti estetické medicíny a kosmetologie.

 

Co dále…
Další návyk, který si můžete snadno osvojit je správné čištění pomocí kosmetiky pro problematickou pleť, ale také omezení častého zlozvyku sahání na tvář rukama, když nejsou čerstvě umyté. „Klíčová je častá dezinfekce rukou, dezinfekce obrazovky mobilního telefonu po každém hovoru, utíraní a vysušování obličeje pouze jednorázovými  papírovými utěrkami, návlek na polštář z hedvábí (ideální je výměna 1x týdně),“ říká doktorka Poljančuková. Výsledky se projeví většinou rychle, pokud ale nejde vše podle vašich představ, nemusíte zoufat – v období před menstruací nebo při zvýšeném stresu dochází k hormonálním výkyvům, které krátkodobě způsobují zhoršení pleti.

GHC_pleť_s_akné 

Kdy navštívit lékaře
Pokud se stav naopak ještě zhorší, pupínků přibývá nebo se na obličeji objeví tvrdé boláky červené až fialové barvy, je čas navštívit odborníka. Expert na základě prohlídky pleti a případných testů zjistí příčinu vzniku akné a nasadí zvolenou léčbu. Ta může být různorodá. Jako ověřené nástroje léčby se používají speciální krémy s obsahem účinných látek (retinoidy, benzoylperoxid, antibiotika apod.), v těžších případech antibiotika či retinoidy v tobolkách k užívání,  hormonální antikoncepce, laserová terapie, chemický peeling. Vhodným doplňkem léčby je odborné kosmetické ošetření. V každém případě dostává pacient domácí úkol, který spočívá v pravidelnosti a důkladnosti dodržení léčby. První výsledky je možné posoudit zhruba za 8 týdnů od zahájení léčby. Co se týče profesionální kosmetické péče, doktorka Poljančuková doporučuje: „Kosmetické čištění by mělo probíhat jednou za měsíc, dodatečné procedury jako mezoterapie anti-aknózními koktejly podle stavu pleti. Především je nutná dobrá spolupráce pacienta. Léčba aktivního akné je náročná, proto je lepší když pacient spolupracuje, a tím pádem se problémy s post-akné se minimalizují.“

 

Čím si můžete uškodit?
Důležité je vyhnout se domácímu vymačkávání. Tento proces by měl provádět pouze odborník. Z nedostatečně vymáčknutého pupínku se může vyvinout i závažný zánět.  Při odborném čištění se navíc vždy používají antibakteriální přípravky a zklidňující masky, které zaručí rychlejší zahojení ošetřené pokožky. Dále nepoužívejte kosmetické přípravky s obsahem alkoholu. Líh pleť ještě více vysušuje a to má za následek spuštění přirozeného obranného systému promaštění kůže a ještě větší produkci mazu. „Pokud při kosmetickém ošetření obličeje doma používáte pomůcky typu Foreo či jiné, nezapomínejte na dezinfekci před a po použití,“ radí doktorka Poljančuková.

 

Jakou kosmetiku používat
„Kosmetika vhodná pro domácí péči je podle mého názoru pouze kosmeceutika, která je něco mezi kosmetikou a léčivem, respektive se jedná o kosmetiku s nadprůměrnou koncentrací účinných látek. Tyto výrobky s výrobky seženete pouze v lékárně, případně je prodávají odborníci – lékaři a kosmetičky. Většinou stačí 3-4 produkty, funguje zde ovšem pravidlo, že vše by mělo pocházet od stejné značky. Make-up seženete nekomedogenní, což by mělo být vždy uvedeno na balení,“ uzavírá doktorka Marianna Poljančuková z Kliniky GHC Praha.

Zajímá vás více? MUDr. Poljančuková vám ráda odpoví na vaše dotazy.

 

Lékařka Marianna Poljančuková patří mezi přední odborníky v České republice v oblasti estetické medicíny a kosmetologie. Své zkušenosti a znalosti získala doktorka Poljančuková především ve Švýcarsku, ale také v Kalifornii nebo v Izraeli na pozici vedoucího lékaře estetické medicíny na prestižní klinice hotelu The Ritz-Carlton Herzliya.

V současné chvíli je MUDr. Marianna Poljančuková licencovanou odbornicí z maloinvazivní dermatologie, jednoduché estetiky a anti-agingové medicíny, specialistkou kosmetologie a technologie kosmetiky, certifikovanou mezinárodní beauty expertkou, členkou Americké asociace estetické medicíny a plastické chirurgie (AAAMS) a jedinou držitelkou licence Cellap Laboratoire S.A. Switzerland v České republice.

V oblasti estetické medicíny a kosmetologie se můžete obrátit na paní doktorku s běžnými problémy jako jsou vrásky, deficit objemu, tmavé kruhy pod očima, hyperpigmentace a poradenství v oblasti kvality pleti, nebo s řešením konkrétních zákroků mezi které patří mimo jiné úprava žvýkacích svalů na obličeji, zmenšení objemu lýtek, nadměrné pocení, úprava tvaru brady a lícních kosti, akné a postakné, vrásky na krku, vypadávání vlasů nebo klasické poradenství ohledně péče o pleť. Její další odbornou specializací je aplikace botoxu, dermálních výplní, modelování obličeje, provádění chemických peelingů, SMAS liftingu a mnohé další.


 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Klinika GHC Praha