ijournal.cz

Adam Plachetka v newyorské Metropolitní opeře 31. března

red Zdroj: foto: Ilona Sochorová, Tomáš Vachuda, Marty SohlMetropolitan Opera 23.3.2018 Aktuality a pozvánky, Hudba

Basbarytonistu Adama Plachetku uvidí 31. března 2018 díky přímému přenosu z newyorské Metropolitní opeře v Mozartově opeře Così fan tutte i diváci ve 23 tuzemských kinech!!!

Adam Plachetka (photo Ilona Sochorová)

Za nejlepšími operními představeními už nemusí tuzemští milovníci opery cestovat tisíce kilometrů daleko. Díky přímým přenosům z Metropolitní opery v New Yorku si vychutnají špičkové inscenace v příjemném prostředí jejich oblíbeného kina. A pro příznivce ve světě stále žádanějšího českého basbarytonisty a sólisty Vídeňské státní opery Adama Plachetky (32) je ve 23 kinech v Čechách a na Moravě připravena skutečná lahůdka! Svého oblíbence totiž uvidí už 31. března v přímém přenosu z newyorské MET! A to v Mozartově opeře Così fan tutte (Takové jsou všechny) s komediálním libretem Lorenza da Ponte.

Adam Plachetka v roli Guglielma v Mozartově opeře Così fan tutte v newyorské Metropolitní opeře (2018) -  (Photo Marty SohlMetropolitan Opera) 1

„Roli vojáka Guglielma jsem odletěl do New Yorku zkoušet už 21. února a v březnu a v dubnu si ji v nejslavnějším operním domě světa zahraji a zazpívám jedenáctkrát“, říká sympatický, 196 cm vysoký pěvec. „Slavný režisér Phelim McDermott děj této opery z roku 1790 přenesl z Neapole na konci 18. století na americký Coney Island do 50. let 20. století. Poslední představení mám 19. dubna a doufám, že let do Prahy nebude tak dramatický jako loni před vánočními svátky. Od listopadu jsem byl v New Yorku, kde jsem v prosinci šestkrát účinkoval v Metropolitní opeře v roli Figara v Mozartově opeře Figarova svatba. Poslední představení jsem měl ve 13 hod. 23. prosince. V 19 hod. už jsem musel být na newyorském letišti, abych stihl let do Prahy s přestupem v Polsku. Ale letadlo nabralo pořádné zpoždění, a mně hrozilo, že mi z Varšavy letadlo uletí a já tak nestihnu let do Prahy. A hlavně, že neusednu ke štědrovečerní večeři s manželkou Kateřinou a s tříletou dcerou Adélkou. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a na Štědrý den krátce před půl šestou večer jsem přistál v Praze. Hodně se mi ulevilo. Bylo to o fous a vidina, že strávím Štědrý den na letišti ve Varšavě, se mi vůbec nelíbila“.

Adam Plachetka v roli Guglielma v Mozartově opeře Così fan tutte v newyorské Metropolitní opeře (2018) -  (Photo Marty SohlMetropolitan Opera) 2

22. února se Adam Plachetka kvůli newyorskému angažmá nemohl zúčastnit v pražském Obecním domě charitativního slavnostního večera Nadace Mathilda a produkce Alveda, což ho nesmírně mrzí. Spolu s herci Markem Ebenem, Zdeňkem Svěrákem, Simonou Stašovou, Ivou Janžurovou, Jiřím Lábusem, zpěváky Martou Kubišovou, Václavem Neckářem, Petrem Jandou a fotbalistou Antonínem Panenkou se totiž rozhodl podpořit projekt Slyšet světlo/vidět hudbu. A to s jediným cílem: pomáhat našim nevidomým hudebníkům. Všechny zúčastněné osobnosti vyfotil fotograf Tomáš Vachuda. Při pokusech s různými materiály si vybral právě sklo, které díky svým vlastnostem dává fotce novou dimenzi. Téměř 200 let starý proces ohromuje svou nádhernou kresbou a ve spojení s moderními postupy je zárukou nevšedního zážitku.

01. Adam Plachetka - Slyšet světlo- Vidět hudbu (photo Tomáš Vachuda)-1Po návratu z New Yorku čeká Adama 29. dubna recitál v Domě hudby v Pardubicích a v květnu čtyři představení Donizettiho opery buffa Don Pasquale na jeho domovské scéně, ve Vídeňské státní opeře. Tam ztvární roli lékaře hlavního hrdiny, doktora Malatesta. Letošní květen pak Plachetka zakončí recitálem v olomoucké Redutě a vystoupením v pražském Obecním domě v rámci festivalu Pražské jaro. Na něm baladická kantáta Svatební košile Antonína Dvořáka svede Plachetku dohromady s vynikajícím tenoristou Richardem Samkem, Pražským filharmonickým sborem a se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který bude poprvé dirigovat slavný rakouský dirigent Christian Arming. „A aby toho nebylo málo, musíme s Kačkou dotočit album s nejkrásnějšími áriemi a duety z českých oper, které na podzim u příležitosti 100. výročí vzniku Československa vydá Radioservis“, uzavírá své nejbližší plány Adam Plachetka.

S manželkou Kateřinou Kněžíkovou jsou v poslední době právem považováni za nejkrásnější pár české opery.Nejkrásnější pár české opery - A. Plachetka + K. Kněžíková (photo Ilona Sochorová) 4

1/Video záběry ze zkoušek Mozartovy opery Così fan tutte v newyorské MET:  

   https://www.youtube.com/watch?v=_yseZzEDCfU

2/Adam Plachetka zpívá árii Donne mie, la fate a tanti z Mozartovy opery Così fan tutte na poslední

   kostýmové zkoušce v newyorské MET: https://www.youtube.com/watch?v=_fRQRBiaRHY

3/Seznam 23 kin v Čechách a na Moravě, do kterých se můžete 31. března přijít podívat na Adama

   Plachetku: https://www.aerofilms.cz/program-kin/?dotaz=cosi-fan-tutte

4/Více o projektu Slyšet světlo/vidět hudbu: https://www.slysetsvetlo.com

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: foto: Ilona Sochorová, Tomáš Vachuda, Marty SohlMetropolitan Opera