ijournal.cz

7 rad, než vyrazíte do lékárny

red Zdroj: www.jsemstalekost.cz 29.1.2021 Krása a zdraví

Bez vitaminů a minerálů nefunguje celá řada procesů v těle. Signály, že trpíte nedostatkem, může být častá únava, malátnost, poruchy spánku, nechutenství, bolesti svalů i neurologické potíže. Některé projevy se vám mohou táhnout už roky a možná už je nevnímáte.

image foto

Většinu vitaminů a minerálů máte šanci si zajistit díky vyvážené a pestré stravě. Přesto je v dnešní době naprosto normální ohlédnout se po doplňcích stravy. Víte jak vybírat? www.jsemstalekost.cz


1) Opravdu potřebujete multivitamin?

Multivitamin obsahuje od každého vitaminu a minerálu jen trochu. Jestli víte od lékaře, že máte nedostatek všeho, je multivitamin dobrá volba. Pokud vám chybí třeba jen 2 vitaminy, zaměřte se výlučně na ně. Multivitamin by vám chybějící vitaminy dodal, ale v menší míře, než potřebujete. Zároveň do sebe dostanete látky, které konkrétně pro vaše tělo nemají význam.

 

2) Nechte vitaminy, ať se vzájemně podpoří

Některé kombinace vitaminů i minerálů se vzájemně podporují ve své funkci. Skvělým příkladem jsou vitaminy K2 a D3 nezbytné pro vstřebávání a ukládání vápníku. Při správném užívání může být prospěšná i kombinace vitaminu D s hořčíkem, zinku s hořčíkem i třeba železa s céčkem. Také kombinace zinku s céčkem a déčkem je prospěšná. Vitamin C nastartuje imunitní procesy, vitamin D je udržuje v rovnováze a zinek podporuje vznik a růst imunitních buněk. „Bez dostatečného příjmu těchto dvou vitaminů a také zinku je imunita nedostatečná. Suplementace v podobě kvalitních potravinových doplňků lze doporučit jak preventivně, tak v podobě zvýšených dávek při známkách infekce nebo pocitů ztráty životních sil,“ říká imunolog prof. RNDr. Jan Krejsek přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

 

3) Kombinace, kde to skřípe

Některá spojení minerálů se naopak vzájemně ruší, brání si vstřebávání přes střevní stěnu do krve a trávicím traktem projdou bez výrazného užitku. Například zinek, jeden z nezbytných prvků pro silnou imunitu, zpomaluje proces absorpce železa a mědi. Vápník zase snižuje schopnost těla zpracovat železo až o polovinu. Ani kombinace železa a hořčíku není výhodná. Pokud vám chybí zrovna dva prvky, které se ruší, nejezte je najednou, ale s několikahodinovým rozestupem.

 tabulka


4) Dívejte se na původ

Běžné jídlo obsahuje kromě vitaminů i látky podporující jejich účinek. Některé podporují vstřebávání, jiné pomáhají i při dalších biochemických procesech. U syntetických vitaminů a minerálů toto přirozeně chybí. Pokud dostatek vitaminů nezískáte stravou, poohlédnete se v lékárně po vitaminech přírodního původu bez přidané chemie. Mají výrazně lepší vstřebatelnost.

 

5) Sledujte množství

Některými vitaminy je možné se předávkovat. Neznamená to, že byste jim měli vyhýbat, protože ke správné funkci organismu jsou nezbytné. Spíš sledovat kolik jich denně přijmete ve všech doplňcích stravy a také znát doporučené denní množství. Především vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K) se ukládají v játrech a dlouhodobá nadměrná konzumace má na játra špatný vliv.

 

6) Tobolka, tabletka nebo šumák

Myslíte, že není rozdíl? Je. Dutá tobolka zpravidla obsahuje jen účinnou látku. V tabletě jsou vitaminy navázané na chemické „nosiče“, aby držela pohromadě a jiné, aby se rozpadala. V šumácích i v tabletách může být aspartam, sorbitol, které způsobují další problémy. U šumivých směsí je zase riziko nadměrného příjmu sodíku, což představuje potenciální zdravotní rizika jako vysoký krevní tlak, zadržování vody v těle, otoky a přibývání na váze. Jednou za čas neuškodí, ale při pravidelném užívání je lepší sáhnout po tobolce.  Zvlášť pokud jste fandové perlivých nápojů a hodně solíte.

 

7) Askorban sodný jako céčko

V doplňcích stravy najdete vitamin C jako askorban sodný nebo kyselinu L-askorbovou. Askorban sodný není povahou kyselý, proto se lépe vstřebá do kyselého prostředí žaludku. Obsahuje ale sodík, proto by si jeho příjem měli hlídat lidé s vážnými kardiovaskulárními nemocemi. Jeho výroba je nákladnější, což se odrazí i na finální ceně. Oproti tomu kyselina L-askorbová je kyselá, může dráždit žaludek a střeva a při nadměrném užívání může narušit zubní sklovinu. Když to s ní přeženete, způsobuje průjmy a zvyšuje i riziko tvorby ledvinových kamenů a kožní vyrážky. Získává se z modifikovaného kukuřičného škrobu, proto jde mnohdy o levnější variantu.

  • Vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K) je dobré jíst s jídlem bohatým na zdravé tuky.
  • U vitaminů rozpustných ve vodě (B, C) a některých minerálů je lepší dát si od jídla časový odstup.
  • Vápník je vhodnější užívat večer, protože kostní metabolismus je nejaktivnější v noci.
  • Zapíjet vše čistou vodou, ne džusem a ovocnými šťávami.
  • Bylinkové čaje, černý čaj a káva mohou ovlivnit vstřebávání.


BIOMIN IMUNO PROTECT pro silnou imunituBIOMIN IMUNO PROTECT pro silnou imunitu

Doplněk stravy od BIOMINU je spojením vitaminů C, D a zinku. Céčko zrychluje reakci imunitního systému. Déčko reguluje imunitní reakce a zinek podporuje růst imunitních buněk a chrání tělní buňky před napadením. Koupíte v lékárnách nebo na www.vitalpoint.cz za 335 Kč – 60 tobolek/60dní.

 BIOMIN D3 Extra_Vyvážená imunita

BIOMIN D3 Extra: Vyvážená imunita

Přírodní doplněk stravy od BIOMINU přispívá k udržení silných kostí a zubů a normální funkce imunitního systému. Koupíte v lékárnách nebo na www.vitalpoint.cz za 294 Kč – 30 tobolek/30týdnů.

BIOMIN Vitamin C Forte
BIOMIN Vitamin C Forte

Doplněk stravy s  obsahem vitaminu C (askorban sodný) přispívá k posílení imunity, snížení vyčerpání a únavy, k správné funkci kostí, zubů, chrupavek, dásní, pokožky a ke správné tvorbě kolagenu. Koupíte v lékárnách nebo na www.vitalpoint.cz za 175 Kč – 60 tobolek/60 dní.

 BIOMIN Ovovital_Silné kosti

BIOMIN Ovovital: Silné kosti

Přírodní vápník získaný mikronizací vaječných skořápek. Je zcela bez chemických látek, má až o 30 % vyšší vstřebatelnost než uměle vyráběný vápník. Balený v tvrdých želatinových tobolkách. 1 tobolka denně = 350 mg vápníku, 4,5 mg hořčík a 0,6 mg fosforu. Koupíte v lékárnách nebo na www.vitalpoint.cz za 165 Kč – 60 tobolek/60 dní.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.jsemstalekost.cz