ijournal.cz

6 tradic, které jsou typické pro život ve Skandinávii

red Zdroj: www.amundsen.cz 17.7.2022 Gastronomie

Skandinávie své návštěvníky nadchne čistotou, nádhernou přírodou, bohatou kulturou nebo vynikajícím jídlem a pitím. Objevte s přáteli skandinávského ducha a zkuste v různých obdobách některou ze šesti tradic, které jsou pro severské země typické. A začněte třeba tím, že si společně pochutnáte na výjimečně jemné, 6x destilované vodce Amundsen. Ta totiž při žádném severském dobrodružství nesmí chybět.

letní_drinky

Tradice hygge

K nejznámějším skandinávským slovům patří dánské hygge. V češtině nemá přímý překlad, lze ho však chápat jako příjemně a pohodově strávený čas v útulném prostředí s vašimi blízkými. Jde zkrátka o pocit útulnosti a bezpečí, důležitá je také příjemná atmosféra a radost z maličkostí. A jaký je recept na tradiční dánské hygge? Dělejte si častěji radost věcmi, které máte rádi, a snažte se žít přítomným okamžikem.

Tradice pikniků

Zelené parky, sluníčko, výlety a pikniky. Venkovní posezení na dece jsme si oblíbili už jako děti a teď v dospělosti se k nim rádi vracíme. Stejně tak jsou na tom i lidé ve Skandinávii. Když skončí dlouhá zima, která často trvá třeba až do května, Švédové vytáhnou dobré jídlo a pití a vyráží ven do přírody. Pikniky pak pořádají prakticky všude, kde se dá – klidně i na obrubnících chodníků nebo na zábradlích podél řek. Tohle velmi oblíbené období pak končí až na podzim s příchodem chladného počasí.

Tradice oslav Valpuržiny noci

Poslední dubnový den, nazývaný Valpuržina noc, je ve Švédsku stejně jako u nás spojen s oslavou příchodu jara. Všeobecné veselí obsahuje hry, pikniky a koncerty studentských sborů a orchestrů. Švédové tradičně zapalují velké hranice, ovšem na mnoha místech a už od brzkého rána. Magické kouzlo noci dotváří výjimečné povolení konzumovat alkohol i na ulicích, v parcích a jiných veřejných prostranstvích, aniž byste riskovali jinak poměrně vysoké pokuty.

Tradice oslav letního slunovratu

Přivítání léta o letním slunovratu, Midsommar, je pro Švédy slavnost stejně významná jako Vánoce. Slunovrat připadá vždy na víkend mezi 19. a 25. červnem. Oslavy zahrnují pořádání pikniků, nošení věnečků z kytek na hlavě a v některých oblastech se ještě zachovala tradice oblékání tradičního švédského kroje. Hlavní událostí je pak vztyčování vysoké májky. Chybět nesmí ani typické pokrmy, jako jsou třeba nakládané sledě. K nim samozřejmě patří také neomezené množství alkoholu.

Tradice zimních sportů

Ve spojení se Skandinávií se jistě všem hned vybaví nekonečné závěje sněhové nadílky. Norové rádi tráví svůj volný čas v přírodě, který obvykle spojují s nějakým sportovním výkonem. Podle názoru Norů byste proto měli vyzkoušet nějakou formu lyžování – a je jedno, zda to budou běžky, nebo klidně i kolečkové lyže v létě. Pokud vás ale neláká lyžování, určitě byste měli vyzkoušet například lední brusle nebo curling. Ne nadarmo je Norsko historicky nejúspěšnější zemí na zimní olympiádě.

Tradice pátečních večírků

Ačkoli to zní úsměvně, každý pátek pro Švédy znamená jediné – oslavy konce pracovního týdne a přivítání víkendu. Páteční večírky se obvykle konají u někoho doma, jelikož v hospodách je alkohol moc drahý. Švédové proto každé čtvrteční odpoledne tráví v dlouhých frontách v obchodech s alkoholem. Zkuste i vy příští víkend přivítat s vodkou Amundsen a namíchat si třeba osvěžující drinky. Přinášíme vám pár tipů.


AMUNDSEN SKINNY

Vysokou sklenici naplňte ledem, přilijte 4 cl vodky Amundsen, 15 cl sodovky a nakonec vymačkejte osminu čerstvé limetky.

 AMUNDSEN SKINNY


AMUNDSEN SPRITZ BEZINKA

Sklenici naplňte ledem, přidejte citronovou šťávu, 4 cl vodky Amundsen, 2 cl bezinkového sirupu a dolijte 15 cl sodou. Ozdobte plátkem citronu nebo snítkou čerstvé máty.

AMUNDSEN SPRITZ BEZINKA 

AMUNDSEN SPRITZ MALINA

Sklenici naplňte ledem, přidejte 2 cl malinového sirupu, 4 cl vodky Amundsen a dolijte 15 cl sodou. Ozdobte čerstvou malinou a snítkou máty.

 AMUNDSEN SPRITZ MALINAAmundsen vodka


TIP

Amundsen vodka nese jméno slavného polárníka, který svůj život zasvětil objevování nedotknutelně čistých oblastí naší planety. A právě taková je i ona – vyráběná tradiční skandinávskou technologií s šestinásobnou destilací a filtrací přes přírodní uhlíkové filtry. Díky kvalitním surovinám a speciálnímu výrobnímu postupu je křišťálově čistá a lahodně jemná.

Objem: 0,5 l

Doporučená cena: 199,- Kč

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.amundsen.cz