ijournal.cz

„50 odstínů melanomu“: Letos se koná již třináctý ročník Stanu proti melanomu

red Zdroj: www.melanom.cz 11.5.2019 Koktejl, Významné osobnosti, veřejné projekty

Stan proti melanomu
Letošní akce začala 6. a 7. května 2019 v Praze na Václavském náměstí. A již známe první výsledky:  V Praze ve Stanu proti melanomu zdarma a bez předchozího objednání vyšetřovali v osmi ordinacích lékaři z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Využívána byla ruční i digitální dermatoskopie, která umožňuje archivaci snímků a počítačovou analýzu vyšetřovaného kožního útvaru. Celkem Stan proti melanomu navštívilo v Praze 2 652 osob. Lékaři týmu Dermatovenerologické kliniky FNKV pana prof. Arenbergera zachytili 12 melanomů, 51 bazaliomů a 8 spinaliomů. Pacientům s nálezem na kůži je zajištěna návaznost na odborné pracoviště, na které se vyšetřovaná osoba může obrátit.

Pokračuje dále 13. května v Brně (nám. Svobody) a končí 14. května v Ostravě (Avion Shopping Park) vždy od 10 do 18 hodin.Stan proti melanomuLetošní vyšetřovací a preventivní akce probíhá pod mottem 50 odstínů melanomu a chce upozornit na fakt, že tento nádor na kůži může mít pestrobarevný obraz.
50 odstínů melanomu„Populace má zafixováno, že melanom je hnědá skvrna, která se vytváří na kůži nově nebo přeměnou mateřského znaménka. Takových útvarů je sice více než polovina, ale zbytek tvoří nádory tvaru uzlíku, a u některých z nich může převládat jiná barva než hnědá. Jedná se nejčastěji o růžovou, modrou, šedou, černou nebo kombinaci všech uvedených barev“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA. Proto by se nově vzniklé projevy, které mění svoji velikost či barvu, měly nechat zkontrolovat dermatologem. Často jsou totiž zaměňovány za bradavici, modřinu či hemangiom-nádorek z cév.

„Na konci roku 2018 Světová zdravotnická organizace WHO sbírala údaje o výskytu nových případů melanomu a úmrtnosti na něj ve 33 zemích světa (včetně Austrálie) za posledních 30 let. Zjistila, že zatímco úmrtí na melanom u žen se i přes nárůst nových případů daří stabilizovat, u mužů prakticky ve všech zemích mortalita stoupá. Jedinou zemí, které se podařilo úmrtí na melanom u mužů snížit, byla Česká republika.

Na tomto úspěchu se podílí fakt, že se nám daří m. j. i díky preventivním akcím odhalovat melanom dříve. Včasné rozpoznání melanomu je pro prognózu pacienta zcela klíčové. Diagnostika se provádí na základě klinického vyšetření zkušeným dermatologem, zpřesní se použitím ručního nebo digitálního dermatoskopu. Akce jako je Stan proti melanomu, kde ročně vyšetříme přes 4000 osob, pomáhá prevenci i včasné diagnostice“ říká doc. MUDr. Monika Arenbergerová, PhD.

Stan proti melanomu

„Apeluji na všechny spoluobčany, aby, pokud jen trochu mohou, využili této příležitosti a nechali si ve Stanech proti melanomu bezplatně vyšetřit svá znaménka. Musíme si uvědomit, že i v případě melanomu se jedná o rakovinu, se kterou není legrace. Rád se mezi prvními svěřím ostrozraku přítomných odborníků a nechám si svou kůži zkontrolovat. Ten dobrý pocit z vědomí, že jsem udělal pro své zdraví, co je třeba, a že nejsem ohrožen rakovinou kůže, mi za těch pár minut času rozhodně stojí,“ vzkázal lidem ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, který zahájení akce osobně podpořil svou přítomností.

Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA na vyšetření u prof. MUDr. Petra Arenbergra, DrSc, MBA, FCMA

Pod záštitou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, z.s. probíhají akce ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, Masarykovým onkologickým ústavem a Fakultní nemocnicí Ostrava. Generálním partnerem letošního projektu je síť lékáren Dr.Max, hlavními partnery jsou Avéne, Bristol-Myers-Squibb. Partnery Česká pošta, Eucerin, LA-ROCHE POSAY, Leo Pharma, MSD, Novartis, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Hlavním mediálním partnerem je Radiožurnál, mediálními partnery jsou Dvojka Česká rozhlas, Inspirante.cz, Moje zdraví a abctehotenstvi.cz.

„Kůže je největší lidský orgán a náš hlavní štít,“ říká MUDr. Gabriel Pallay, šéf odborného rozvoje lékáren Dr.Max, „lékárny jsou jako nejzastoupenější prvek primární péče vlastně totéž. A péče o pokožku je navíc naším tradičním tématem, proto se síť Dr. Max jako generální partner Melanomového stanu přímo nabízí.“

Česká pošta tradiční partner Stanu proti melanomu již po čtvrté přichází s mimořádným přítiskem ke známce. Pro tento ročník jsou přichystané také dvě novinky. Jednou je Pohlednice Online, s tématikou prevence proti melanomu hlavně při opalování. Pohlednici budou moci poslat účastníci přímo z místa konání akce a inspirovat k péči o zdraví i své blízké. Druhou novinkou je výstava obrazů ZDRAVOBRAZY pana Martina Huba, který si zákeřnou nemocí prošel. Výstava byla otevřena v podvečer zahájení Stanu v Poštovní minigalerii na Praze 3. Potrvá do 23. května 2019 a je přístupna na poště Praha 33 každý pracovní den mezi 8 až 18 hodinou.

Akce Stan proti melanomu je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Minulý rok onemocnělo maligním melanomem v ČR téměř 2700 osob, 110 z nich se poprvé dostavilo k lékaři již v pokročilém stádiu s metastázami. Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže.

Kampaň Stan proti melanomu v minulém roce odhalila 158 kožních nádorů z toho 47 melanomů. Stan navštívilo rekordních 4194 osob. Akce se v roce 2018 zaměřila na tmavé projevy pod nehtem, které mohou být počínajícím melanomem.

Celkem Stan proti melanomu navštívilo v Praze 2 652 osob. Lékaři týmu Dermatovenerologické kliniky FNKV pana prof. Arenbergera zachytili 12 melanomů, 51 bazaliomů a 8 spinaliomů.

 
Jaké změny by vás měly přivést do Stanu?

  • změna barvy nebo velikosti znaménka
  • černá, neodrůstající skvrna pod nehtem
  • vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce
  • nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
  • větší množství pigmentových znamének (> 50)

Podrobné informace o projektu jsou uvedeny na oficiálních stránkách projektu www.melanom.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.melanom.cz