ijournal.cz

Tip, kam vyrazit v prvním říjnovém víkendu: Nenechte si ujít Pilsner Fest – oslavu 174 let od uvaření první várky plzeňského ležáku

red Zdroj: www.pilsnerfest.cz. 27.9.2016 Aktuality a pozvánky

Přijďte si připomenout, kdy, kde a jak se zrodil věhlasný plzeňský ležák. Pivo, které založilo novou pivní kategorii a změnilo celý pivní svět. Na Pilsner Festu, který oslavuje uvaření historicky první várky Pilsner Urquell v roce 1842, zažijete pravou pivovarskou atmosféru. Ochutnáte plzeňský originál v nefiltrované podobě doplněný o kvalitní gastronomii a dozvíte se více o významných osobnostech, které uchovávají tradiční pivovarská řemesla a už po generace dělají plzeňský ležák tím, čím je.

jak vypadal slavnostní přípitek na Pilsner Festu v loňském roce

Vyrazte v sobotu 1. října 2016 od 11:00 do plzeňského pivovaru na tradiční Pilsner Fest – oslavu 174. narozenin piva Pilsner Urquell.

Oslava 174. výročí uvaření první várky plzeňského piva známá jako Pilsner Fest připomene důležitý okamžik, kdy 5. října roku 1842 uvařil sládek Josef Groll v plzeňském pivovaru historicky první várku zlatého ležáku. A proto bude právě nefiltrovaný ležák Pilsner Urquell hlavní hvězdou výčepů a poteče z více než 150 kohoutů. Pro ten nejlepší pivní zážitek jej návštěvníkům pivovaru poctivě načepují vítězové soutěže o nejlepšího českého výčepního – Pilsner Urquell Master Bartender. 

Aby byla oslava ještě výjimečnější, pečlivě připravená degustační menu, která se nejlépe hodí k plzeňskému pivu, nabídnou restaurace reprezentující plzeňské podniky Na Spilce, Švejk restaurant nebo Lokál Pod Divadlem. Tu pravou pivní atmosféru v nich doplní hudební vystoupení nebo zlaté pivo čepované poctivě do skla. Návštěvníky však čeká v areálu pivovaru také spousta dalších stánků s občerstvením, které byly vybrány pod taktovkou kulinářského Fresh Festivalu. Pilsner Fest je totiž pivní oslavou, která se má kvalitně načepovaným pivem v kombinaci s vyšší gastronomií odlišit od ostatních běžných festivalů a jejich nabídky piva a pokrmů.

pilsnerfest

Na oslavě první várky jistě příchozí zaujmou i tradiční řemesla, která jsou bezprostředně spojená s plzeňským pivem. Svůj um předvedou v bednárně i ve speciálním stánku na nádvoří pivovaru bednáři, kteří se stále ještě postaru starají o dubové pivovarské sudy a kádě v plzeňských sklepích. V průběhu narozeninového dne se všem příchozím představí na jevišti i jeden z nejlepších českých výčepních, plzeňský sládek nebo místní formanka, která i dnes s koňským povozem rozváží sudy s pivem z pivovaru do plzeňských hospod. Všichni zástupci pivovarských řemesel dají nahlédnout hlouběji do svých profesí a návštěvníky Pilsner Festu vyzvou k soutěžím, kde bude jednou z hlavních cen například soukromá VIP prohlídka pivovaru přímo se starším obchodním sládkem Václavem Berkou.

Skvělý pivní zážitek doprovodí na místě také rozmanitá hudba. Znít bude hlavně ze dvou pódií v areálu pivovaru, na kterých začne program od 11:30 vystoupením tradiční české kapely Čechomor. Tu pak vystřídají třeba Chinaski, ležáku věrní Tata Bojs, anděly oceňovaná Bára Poláková nebo slovenský zpěvák Meky Žbirka. Krom dvou hlavních pódií pak ožijí narozeninovou hudbou i některé pivní stany a další místa v areálu pivovaru.

festivalová prohlídka plzeňského pivovaru, návštěvníci procházejí pivovarským sklepem

Na Pilsner Festu také nebudou chybět speciální festivalové prohlídky pivovaru. Z Návštěvnického centra vyrazí každých 15 minut od 10:00 do 21:00 průvodci se skupinou na prohlídku bednárny a sklepů s ochutnávkou nepasterizovaného a nefiltrovaného ležáku. Prohlídku zakončí v takzvaném „podsvětí“, které bude veřejnosti otevřeno poprvé. Přezdívá se tak zázemí historické varny, která dá nahlédnout pod varné pánve a kádě, ve kterých se do roku 2004 vařilo pivo Pilsner Urquell.

Vstup na festival je zdarma, více informací o festivalu naleznete na www.pilsnerfest.cz.

 

Kdy: sobota 1. října od 11:00

Kde: Areál Plzeňského Prazdroje v Plzni

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.pilsnerfest.cz.