ijournal.cz

Domácí elektrospotřebiče budou mít od března 2021 nové energetické štítky

red Zdroj: Label2020 23.1.2021 Rady, tipy, názory

Nový energetický štítek
Energetické štítky jsou pro nás samozřejmostí při výběru nového elektrospotřebiče už dlouhých 25 let. Naučili jsme se z nich vyčíst nejen energetickou náročnost, ale také další vlastnosti konkrétních domácích spotřebičů. Od března 2021 dostanou vybrané kategorie spotřebičů nové štítky, na kterých zmizí kategorie A+ až A+++.

↓ Původní energetický štítek pro chladničky

Původní energetický štítek pro chladničky

Nejúspornější spotřebiče nově hledejte i v třídě B a C

Už 1. března 2021 budou novým štítkem označeny chladničky, mrazničky, pračky a kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory, monitory a elektronické displeje. Největší změna se dotkne škály energetických tříd, která bude nově A až G. Dnešní nejúčinnější výrobky z třídy A+++ budou díky tomu zařazeny do nižší třídy (B až D), kategorie A bude zatím převážně prázdná. To však neznamená, že by se snížila jejich energetická účinnost. Jen se změní kritéria pro jednotlivé třídy, aby byl ponechán prostor pro další vývoj účinnějších výrobků a jejich inovace, které budou zařazovány do třídy A.

                                                  Energetický štítek pro chladničky platný od 1.3.2021 ↓

Energetický štítek pro chladničky platný od 1.3.2021
Jak bude přeštítkování probíhat

Výměna štítků se nedá provést během jednoho dne. Prodejci mají za úkol jednotlivé výrobky v uvedených kategoriích přeštítkovat v období mezi 1. až 18. březnem 2021. Pak už musí nahradit staré štítky novými, přičemž výrobek smí být v tomto přechodném období označen pouze jedním typem štítku, buď ještě starým nebo již novým.

 

Než se rozhodnete, podívejte se na EPREL

Novinkou, která se objeví na novém štítku, bude QR kód. Prostřednictvím něho bude možné rychle nahlédnout do evropské databáze EPREL, která umožní snazší porovnání výrobků. Spotřeba energie výrobků je nově uvedena na zvýrazněném místě uprostřed štítku, některé štítky obsahují oproti původní verzi i další spotřebitelské informace.

 

Další informace: https://www.label2020.cz/novinky/

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Label2020