Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Středa, 18.Červenec 2018
ijournal.cz

ZOO Praha obnovuje protiletecký kryt z II. sv. války

red Zdroj: ZOO Praha 1.5.2014 Aktuality a pozvánky, Koktejl

V předvečer výročí vypuknutí Pražského povstání bude v Zoo Praha otevřena replika protileteckého krytu z období 2. světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Slavnostní přestřižení pásky proběhne v neděli 4. května v 11 hodin za účasti náměstka ministra obrany Bohuslava Dvořáka a historika plk. Eduarda Stehlíka.

Historie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od od 50. let 19. století. Její původ byl však dlouhá léta opředen mnoha pověstmi.

„Říkalo se, že štola ústí až v Trojském zámku nebo v podzemí Svaté Kláry. Také panovalo přesvědčení, že se v ní uvolňuje metan a její průzkum by byl životu nebezpečný,“ uvádí Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, který se do štoly opakovaně vypravil a spolu s odborníky pátral po její historii.

„Společně s Vladimírem Vojířem, který půl století prozkoumával pražské podzemí, jsme došli k tomu, že štola je zhruba půl druhého století stará. Později se ukázalo, že bude patrně dílem podnikatelů Floriana Kubešky nebo Jana Bendelmayera, kteří měli od roku 1856 právo na kutání rud v Troji,“ osvětluje Miroslav Bobek. „Zůstali ale u průzkumu a délka štoly tak nepřesáhla několik desítek metrů. Později z ní však byl popsán světu dosud neznámý minerál paracomquimbit. Za druhé světové války pak její vstupní část sloužila jako protiletecký kryt.“

Miroslav Bobek, ředitel ZOO Praha

Miroslav Bobek, ředitel ZOO Praha

 

A právě tato podoba se nyní štole vrací. Válečnou dobu připomene nejen její vybavení a dekorace či dobová zvuková kulisa, ale také množství informací o období okupace v pražské zoologické zahradě. Její nedělní otevření navíc ozdobí šlágry čtyřicátých let v podání hudebního tria Kalich. Podávat se bude válečná kávová náhražka a chybět nebude ani vojenská stráž v okolí štoly.

Pestrý program s dobovou atmosférou je připraven i na pondělí 5. května, kdy mají všichni návštěvníci v uniformách a senioři (pamětníci) vstup za pouhou 1 korunu.

Vizualizace_štoly

Zpřístupnění historické štola je první novinkou v areálu na sezonu 2014. V následujících týdnech čeká návštěvníky Zoo Praha ještě otevření Velemlokária či herního areálu pro děti s názvem Rezervace Bororo.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: ZOO Praha