Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Pátek, 6.Prosinec 2019
ijournal.cz

Výroba paruky aneb když vlasy dokážou dodat sílu

red Zdroj: P&G 10.6.2018 Koktejl, Rady, tipy, názory

Vlasy si hýčkáme, barvíme, natáčíme či narovnáváme, dopřáváme jim péči, ale co je možná pro někoho překvapivé, když se rozhodneme je ostříhat, dokážou dokonce pomoci! A to ženám, které kvůli onemocnění o vlastní vlasy přišly, a paruka na míru z pravých vlasů jim dokáže vrátit ztracenou sílu. Jak taková vlasová náhrada – paruka vzniká? Nadační fond Daruj vlasy, který poskytuje zdarma paruky pacientkám s onkologickým onemocněním, nás nechal nahlédnout do své dílny.

výroba paruky

„Vše začíná přihlášením žadatelky do pořadníku nadačního fondu. Když se na ni dostane, je požádána o zaslání mír a fotek, které znázorňují, jak její vlasy vypadaly před onemocněním. Snahou je vytvořit prakticky totožnou paruku, aby byla žadatelka co nejvíce spokojená a vlasová náhrada vypadala co nejpřirozeněji,“ popisuje začátek procesu Veronika Suchá, ředitelka Nadačního fondu Daruj vlasy.

K výrobě paruky je potřeba odlitek hlavy, na němž jsou vyznačené pěšinky. Montura neboli přesná kopie hlavy je základem pro správné vyhotovení paruky, aby přesně odpovídala velikosti hlavy, nikde nesjížděla a nepadala a žena se v ní cítila příjemně a přirozeně. Po pečlivém výběru darovaných vlasů v odstínu a délce co nejvíce podobné předchozí barvě je u vlásenkáře objednaná konkrétní paruka podle požadavků dotyčné.

aplikace

Dle montury se poté klade a skládá průhledný tyl, tvaruje se a šije na milimetr, dokud nejsou hodnoty stoprocentně shodné a tylová montura začne odpovídat požadavkům na rozměry. Následuje časově nejnáročnější fáze výroby, čili poutkování, kdy vlásenkář do tylového podkladu váže vlas po vlasu.

parukaUprostřed paruky se používá flexibilní část tylu, která ženě zajišťuje komfortní nošení. Na okraji, zpravidla nad čelem, se podlepuje malou páskou nebo gumičkou. Paruku je poté snadné nasazovat. Na jednu paruku se spotřebuje 200 až 400 gramů lidských vlasů, což odpovídá přibližně třem až čtyřem dárcům. Obvyklá čekací doba na paruku je 2 až 4 týdny.


Proces výroby paruky však nevyžaduje jen hodně času, ale i finanční podporu. Do 30. června může přispět jednoduše kdokoli během běžného nákupu – zakoupením jednoho produktu Pantene v hypermarketech Globus přispějete na výrobu paruk 10 Kč.

Díky Pantene tak můžete mít nejen krásné vlasy, ale zároveň přispět na výrobu paruk z pravých vlasů pro onkologické pacientky a navrátit jim zpět sebevědomí, které jim nemoc vzala.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: P&G