ijournal.cz

Vyhrajte doplněk na silnou imunitu IMUNO PROTECT od BIOMINU

red Zdroj: Biomin 28.10.2020 Soutěže

defense
Hlavním úkolem imunity je ochrana těla. Mechanismů, jak toho docílit, má organismus spousty. Když selže jeden, nastoupí jiný. Víte, co se děje od okamžiku, kdy se do vašeho těla dostane respirační vir? Probíhá netušený boj a je důležité podpořit tělo vitaminy. Každý má v imunitním systému jinou funkci a bojuje jinde a jinak. Nelze proto říct, že by jeden konkrétní prvek byl ze všech nejlepší. Přesto se často skloňují tři, s nimiž se uzdravíte daleko dřív. Vitamin C, vitamin D a zinek.

V případě vitaminu C, vitaminu D a zinku je oprávněné tvrzení, že bez jejich dostatečného příjmu je imunita nedostatečná. Suplementace těchto nezbytných složek v podobě kvalitních potravinových doplňků lze doporučit jak preventivně, tak v podobě zvýšených dávek při známkách infekce,“ upozorňuje prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

 

První obrana před patogeny

Prvotní ochranou je kůže, sliznice, slzy, sliny i žaludeční šťávy. Ty jsou schopné zničit choroboplodné zárodky, v případě, že sníte něco špatného. Pro neprostupnost epitelových buněk, které vystýlají dýchací cesty i trávicí trakt je nezbytný vitamin C, vitamin D a zinek. Nosní a krční sliznice je u převážné většiny virových infekcí bránou pro jejich vstup.

Vrozená imunita po předcích

Pokud patogen překoná první bariéru, zapojí se další obranný mechanismus tzv. vrozená imunita. To je, čím jste vybaveni od přírody, po svých předcích. Na sobě tyto reakce pocítíte i jako zvýšenou tělesnou teplotu nebo jako pocit hoření.


Připojí se bílé krvinky

Jak patogen proniká dál, přidávají se i mechanismy získané imunity. Zde stojí T a B lymfocyty (bílé krvinky), nejdůležitější strážci imunitního systému. Výrazně zde zasahuje vitamin D, který aktivuje NK buňky (typ bílé krvinky, tzv. natural killers), jejichž hlavní náplní je obrana proti virovým, parazitárním a bakteriálním infekcím.


Tělo musí vědět, s čím bojuje

Paralelně s tím se tělo snaží identifikovat, s čím bojuje. Na poprvé je imunitní odpověď zdlouhavější a virus či bakterie může mezitím proniknout do jádra tělní buňky, přepsat DNA a začít se množit, což je jeho prvotním cílem. Čím dříve organismus rozpozná nepřítele a zareaguje na něj, tím méně škody nastane. S akcelerací výrazně pomáhá vitamin C.


Aby se tělo neobrátilo proti sobě

Může se stát, že než organismus najde způsob, jak patogen zneškodnit, „zblázní se“ a začne napadat i sám sebe. Tato regulační úloha patří vitaminu D, který situaci koriguje a kontroluje, aby protilátky cíleně napadaly jen patogen a neobrátily útok na tělo. Vyváženost a rovnováha reakcí je při boji nezbytná. Proto je přísun vitaminu D celoročně nezbytný.

 

Pět z vás získá po 1 balení IMUNO PROTECTU, dále IMUNO PROTECTU JUNIOR a vitaminu C od producenta přírodních doplňků stravy BIOMIN.

Imuno ProtectImuno Protect Junior Vitamin C

Soutěžní otázka: Jakou funkci v imunitním systému má třetí prvek – zinek?

1) Chrání buňky před napadením a podporuje růst, množení a tvorbu imunitních buněk.

2) Spolu s vitaminem D reguluje imunitní reakce těla.

3) Nemá v imunitním systému žádnou výraznou funkci

Správnou odpověď posílejte nejpozději do 7. listopadu 2020 půlnoci na e-mailovou adresu: redakce@ijournal.cz. Do předmětu uveďte Soutěž – Biomin. Nápovědu hledejte na www.jsemstalekost.cz/imunita. Výherce budeme kontaktovat emailem s podrobnostmi o zaslání výhry.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Biomin