ijournal.cz

Velikonoční pečení bez cukru

red Zdroj: Irbis 11.4.2022 Gastronomie

Když se řekne Velikonoce, tak si každý z nás vybaví příchod jara, pomlázku, barvení vajíček pro koledníky a hlavně pečení velikonočních dobrot. K těm neodmyslitelně patří mazanec nebo beránek, který mimo jiné obsahuje spoustu cukru. Co když ale přes Velikonoce chceme mlsat, i když jsme si dali předsevzetí do nového roku, že se budeme snažit omezit cukry a nějaké to kilo zhubnout?

Existují různá řešení, jak se cukru vyhnout. Buď se omezíme natolik, že si odpustíme i velikonoční pečivo, anebo jednoduše nahradíme cukr vhodnou alternativou. Skvělým pomocníkem jak sladit zdravěji je stévie. Plní stejnou úlohu jako již zmiňovaný cukr a ke všemu se přizpůsobí našemu zdravému životnímu stylu.

Při velikonočním pečení nahradí cukr např. sladidlo Irbis stévie, které má výraznou sladkou chuť, je ale přitom čistě přírodní. Díky této vhodné alternativě cukru si můžeme pochutnat na mazanci nebo beránkovi zcela bez výčitek.

Irbis stévie

TIP: Irbis Stévie sypká směs

Obsah: 250 g

Cena: 101 Kč

 

                                    Recepty:


Velikonoční mazanecSweet bread

230 g pšeničná mouka hladká
150 g pšeničná mouka hrubá
40 g 
Irbis Stévie
30 g droždí
40 g vepřové sádlo
150–200 ml mléka
sůl
loupané sekané mandle, rozinky
vejce na potření

 
Postup: Mouky promícháme a prosijeme sítkem. Vsypeme do mísy a vyrobíme důlek, do kterého rozdrobíme droždí. Mléko zahřejeme na teplotu cca 30 °C a malou částí (100 ml) zalijeme droždí v míse. S malým množstvím mouky si v důlku pomocí vidličky vyrobíme velmi řídké těsto – omládek. Takto připravený omládek necháme v teplém prostředí vykynout (až svůj původní objem zvětší na dvojnásobek).

Ve zbylém mléce rozpustíme sladidlo Irbis, přidáme žloutek, olej, sádlo, sůl a směs znovu zahřejeme na původní teplotu. Zalijeme do mísy s vyzrálým omládkem a hnětením vypracujeme hladké, nelepivé těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a necháme v teplém prostředí vykynout (zvětší svůj původní objem opět minimálně na dvojnásobek). Nejlépe uděláme, když těsto po vykynutí opět promícháme a znovu necháme vykynout.

Pro výrobu mazanců hotové těsto rozdělíme na dvě poloviny a ty stočíme do tvaru bochánku. Položíme na tukem zlehka namazaný plech a potřeme rozšlehaným vejcem. Natvarované výrobky necháme kynout v teplém prostředí asi 20 – 30 minut a poté pečeme při teplotě cca 180 °C.

 

Velikonoční beránekCute speciality Easter cake in the shape of a lamb

90 g Irbis Stévie
200 g pšeničné mouky polohrubé
100 g pšeničné mouky hladké
30 g kakaového prášku, špetka soli
1 kypřicí prášek do pečiva 200 g Hery
200 ml mléka
5 ks vajec
olej a mouka na vymazání a vysypání formy


Postup: 
mouky spolu s kakaem, solí a kypřicím práškem promícháme a prosejeme (můžete zvolit i verzi bez přidaného kakaa). Vejce rozdělíme na bílky a žloutky. Bílky vyšleháme se sladidlem Irbis na pevný sníh. Heru šleháme za postupného přidávání žloutků do pěny. Obě hmoty zlehka spojíme, přidáme mléko a spolu se sypkou směsí krátce promícháme. Formu na beránka vymažeme olejem a vysypeme polohrubou moukou. Hotové těsto vložíme do upravené formy a pečeme v předehřáté troubě při teplotě 170 °C asi 40 minut. Po vychladnutí vyjmeme z formy a servírujeme.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Irbis