ijournal.cz

Vánoční trhy v centru Prahy budou v duchu lidových tradic, lásky k přírodě i nádechu 21. století

red Zdroj: www.trhypraha.cz 24.11.2016 Aktuality a pozvánky, Zábava

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století. Centrum metropole se oblékne do přírodních prvků s živými stromky i vůní jehličí a bílé střechy prodejních domků navodí zimní atmosféru. Chybět nebudou interaktivní koutky a dílny pro děti, bohatý hudební program a divadelní představení, multifunkční pódium či řemeslné stánky. Největší Vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 26. listopadu.

Vanoce_Staromestske namesti_SOS-DEKORACE_2016_8-21

Společnost Taiko, která v metropoli organizuje Vánoční trhy od roku 2004 a získala za ně vysoká ocenění od prestižních zahraničních médií a turistických vydavatelství, uspěla také v novém výběrovém řízení vypsaném Magistrátem hlavního města Prahy. Představila v něm nový koncept trhů, s jehož podobou se setkají obyvatelé a návštěvníci hlavního města už letos.

„Přestože jsme po vyhlášení výsledků výběrového řízení měli tentokrát na přípravu trhů méně času, náš tým to přijal jako výzvu. Zásluhou nasazení všech jeho členů tak budeme moci představit veřejnosti novinky ve všech oblastech. Budou se týkat výzdoby, designu i rozmístění prodejních domků, prodejního sortimentu, pestřejšího programu i zařazení zcela nových prvků – například unikátního multifunkčního pódia či většího propojení audio a video prvků. Věříme, že tyto změny návštěvníky zaujmou a že se nám podaří navodit sváteční atmosféru,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko.

Tisíce zářivých světel

Vánoční smrk letos pochází z Královéhradeckého kraje. Vyrostl na soukromém pozemku nedaleko městyse Pecka a rostl sedmdesát let. Zahalí ho 4,5 kilometru led řetězů. Ozdobí ho dva tisíce vánočních koulí, devětatřicet světelných dřevěných luceren a padesát ozdob ve tvaru perníčků. Dokola kolem stromu bude ručně malovaná perníková vesnička doplněná mnoha živými stromky.

Smrk rozzáří také dvacet led mašliček. Na Staroměstské náměstí se strom vydá v noci z pondělí 21. na úterý 22. listopadu. Poprvé se rozsvítí v sobotu 26. listopadu.

Vanoce_Staromestske namesti_SOS-DEKORACE_2016_8-5 V loňském roce se vánoční strom poprvé rozsvěcel v několika časech a ukázalo se, že veřejnost nový model přivítala. Letos jsme se rozhodli, že strom budeme rozsvěcet stejným způsobem, a umožníme tak většímu množství lidí sledovat světelnou a hudební show mnohem pohodlněji. Pražané a návštěvníci Prahy tak budou moci sledovat rozsvícení stromu v pravidelných intervalech každý večer,“ uvádí Karel Grabein Procházka, radní hlavního města Prahy.


Strom se bude rozsvěcet za doprovodu klasické hudby na motivy předehry z opery Vilém Tell skladatele Gioacchina Rossiniho. Každé rozsvícení potrvá tři minuty a osm vteřin – světelná show začne denně vždy v časech od 17.30, 18.30, 19.30 a ve 20.30 hodin.

Strom i náměstí ozdobí dekorace našich prababiček

Staroměstské, ale i Václavské náměstí ozdobí tradiční barvy – zelená, bílá, zlatá a červená. Tématem výzdoby bude návrat ke kořenům českých lidových tradic. „Čerpali jsme inspiraci z lásky k přírodě, v jednoduchosti a střídmosti. Chceme připomenout pokoru našich předků, jejich životní styl, lidovou tvořivost, respekt ke krajině a rozvážné nakládání s jejími zdroji,“ upřesňuje Michaela Valentová, autorka designových návrhů ze společnosti S.O.S. DEKORACE.

Tvůrci dekorací proto kladou důraz na přírodní materiály, jako jsou jehličí, jmelí, dřevo, perníčky a cukroví. Prostor Staroměstského náměstí zkrášlí také velké množství živých a osvětlených vánočních stromků umístěných v celém prostoru tržiště. Vůně jehličí bude cítit v celém prostoru. „Máme připraveno trojnásobné množství živých stromků (bude jich 50 ks) a tři tuny čerstvého jehličí, aby přírodní materiály byly skutečně v prostoru znát,“ upřesňuje Michaela Valentová.

Prodejní stánky dostanou zcela nové, tematicky dekorované štíty se zapletenými girlandami (průměr girland 45 centimetrů) s tradičními vánočními koulemi. Nové informační materiály a panely pomohou návštěvníkům s lepší orientací v nabídce prodejců a denního kulturního programu. Prostor Staroměstského náměstí navíc vyzdobí obří jehličnaté vánoční koule. Chybět nebude ani oblíbený a bohatě dekorovaný vyhlídkový most a v zahrádce naproti kostelu Svatého Mikuláše bude umístěný dřevěný Betlém v designu perníku.

Vanoce_Staromestske namesti_SOS-DEKORACE_2016_8-15

Nový prvek – multifunkční pódium

Trhy se rozmístěním prodejních domků na Staroměstském náměstí vrací k původnímu tvaru hvězdy. „ Prodejní domky natočíme tak, abychom zlepšili průchodnost tržištěm. Kolem sousoší navíc bude méně stánků a vznikne tak vzdušnější prostor,“ vysvětluje Pavel Kocych, architekt trhů.

Návštěvníky trhů jistě potěší, že ceny občerstvení zůstanou stejné jako loni navzdory zdražení některého zboží i surovin jejich výrobci. Společnost Taiko navíc přichází s novinkou v podobě pravidelných kontrol prodejců formou mystery-shoppingu, zda nabízejí zboží odpovídající schválenému vánočnímu charakteru a dodržují veškerá pravidla.

Letošní novinkou je multifunkční pódium o velikosti 7×7 metru, které se skládá z hlavního pódia 7×5 metru a předscény 7×2 metru. Nabídne živá vystoupení skupin a souborů, promítání pohádek a adventních koncertů, otevřený prostor pro posezení a odpočinek i dětské kreativní dílny. „Z pódia se stává multimediální prostor, který je zahalený do výtvarného divadelního hávu a jeho funkce přesahují rámec standardního pódia. V přední části má ´forbínu´ – sníženou představenou plochu pro menší vystoupení. V dobách mimo program se pak hlavní pódium promění v prostor k posezení s výhledem, vánoční kino nebo třeba také v dětské dílny,“ popisuje Pavel Kocych.

Vanoce_Staromestske namesti_SOS-DEKORACE_2016_8-8

Na výzdobu stromů a girland použijí dekoratéři zhruba sedm a půl tisíce vánočních koulí. Na osvětlení celého Staroměstského náměstí pak spotřebují deset kilometrů ekologických led řetězů. Štít pódia ozdobí pro větší efekt široké baňky. Samotné girlandy budou doplněné tzv. flash efektem, problikávajícím bílým světlem, připomínajícím malé hvězdy.

Program: koncerty, filmy i divadlo

Návštěvníci Staroměstského náměstí si budou vychutnávat atmosféru po celý den za tónů vánoční hudby.   Samotný program na pódiu vychází z českých svátečních tradic. V podání dětských, amatérských i profesionálních souborů a muzikantů z České republiky i ze zahraničí zazní koledy, sólový i sborový zpěv a také koncerty. Malé i velké návštěvníky navíc čekají divadelní představení.

„Kulturní program je natolik rozmanitý, že si v něm určitě každý najde to, co ho baví a zajímá – od dětí až po seniory, od Pražanů, tuzemských turistů až po zahraniční hosty. O nedělích se budou promítat adventní filmy a dětské pohádky, zazní také adventní koncerty. Uspořádáme autogramiády, besedy s herci, setkání s pohádkovými postavičkami, oblíbené odpoledne s rekordy a kuriozitami a pravidelně se mohou děti od 17.30 hodin těšit na promítání Večerníčků,“ upřesňuje Libuše Klinková, programová manažerka trhů.  

Program na multifunkčním pódiu se uskuteční každý den. Dopoledne a večer mohou pódium využít návštěvníci k posezení a konzumaci jídel, od 16 hodin na něm začnou živá vystoupení. Dětské kreativní dílny budou v prostoru pódia v pravidelných termínech (podrobné informace o termínech a tématech dílniček na www.trhypraha.cz). Pečlivě vybraný a odborně školený personálzde mimo jiné zabaví ratolesti návštěvníků.

Organizátoři trhů Na Staroměstském a Václavském náměstí věnují velkou pozornost také zajištění bezpečnosti návštěvníků. Kromě hlídek Policie ČR a Městské policie budou střežit prostor obou tržišť také členové bezpečnostní agentury.

Vanoce_Staromestske namesti_SOS-DEKORACE_2016_8-16

Vánoční trhy pomáhají

Organizátoři Vánočních trhů myslí také na pomoc charitativním organizacím i bližním. Mnohé organizace a nadace budou prodávat v rámci trhů svoje výrobky, nebo se přímo zapojí do tvorby doprovodného programu. Na Staroměstském náměstí bude umístěna po celou dobu trhů kasička, kam mohou hosté přispět Nadaci Pražské děti, která pomáhá dětem na onkologii a hematologii ve Fakultní nemocnici Motol. Během adventu bude možné přispět také na projekt Nadace rozvoje občanské společnosti a České televize Pomozte dětem (kuře). Další charitativní aktivitou je prodej svíček, záložek, ozdob, pohledů, které vyrobili klienti Alzheimer Home Zátiší.

Organizátoři navíc připravují jednorázové akce na trhu na Staroměstském náměstí. Vybrané peníze použijí na pomoc ohroženým a znevýhodněným dětem.

V den zahájení trhů 26. listopadu současně vrcholí projekt Rozsviťte s námi Prahu s rádiem City. Každý zájemce může „sponzorovat“ jednu žárovku na vánočním stromě pomocí jedné dárcovské sms. Stačí napsat DMS mezera ZAROVKA odeslat ji na číslo 87777. Cena DMS činí 30 korun. Výtěžek ze sbírky získá Fakultní nemocnice Motol, konkrétně Neonatologické oddělení na nákup speciálního přístroje. Ten umožní u předčasně narozených či nedonošených dětí zkontrolovat okysličení těla bez zbytečných odběrů krve, které je jinak velmi zatěžují.

Vanoce_Staromestske namesti_SOS-DEKORACE_2016_8-10

Otvírací doba prodejních stánků

Prodejní domky s širokým produktovým sortimentem budou otevřeny na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Některé stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci.

Vánoční trhy 2016 začnou na Staroměstském i Václavském náměstí 26. listopadu a potrvají až do 6. ledna 2017. Do vánoční atmosféry se ponoří souběžně i náměstí Republiky od 26. listopadu do 30. prosince 2016.

 

Podrobnosti o Vánočních trzích na Staroměstském a Václavském náměstí průběžně na www.trhypraha.cz.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.trhypraha.cz